Oszczędzanie pieniędzy: preferencje Polaków
2013-02-12 00:20
Przeczytaj także: Polacy a oszczędzanie pieniędzy
Finansowy smart shopping Polaków
Smart shopping, czyli dokonywanie przemyślanych zakupów, dotyczy obecnie nie tylko branży spożywczej, turystyki czy mody, ale również odpowiedniego wyboru produktów finansowych. W tym przypadku przejawia się on m.in. w ocenie produktów i towarzyszących im cech (stopa zwrotu, dodatkowe promocje, miejsce zakupu ubezpieczenia itp.). Polacy potrafią mądrze dobierać produkty finansowe, wykorzystać dostępne na rynku promocje, ale przede wszystkim, przed podjęciem decyzji analizują oferty i dopasowują rozwiązania do swoich indywidualnych potrzeb. Do wyboru produktów finansowych podchodzą racjonalnie, bez emocji i spontanicznych decyzji. Finansowy smart shopping przejawia się m.in. w ocenie czynników wspierających długoterminowe gromadzenie kapitału. Jak wskazuje badanie „Barometr Nordea”, oceniając produkt zwracamy uwagę przede wszystkim na wysokość stopy zwrotu i oferowane oprocentowanie (66 proc.) oraz szacowaną wysokość minimalnego zysku (55 proc.). Co czwarta (26 proc.) osoba zwraca uwagę na bieżące promocje produktowe, ale już 39 proc. – na towarzyszące ulgi podatkowe. Najważniejszym czynnikiem oceny produktu ubezpieczeniowego dla osób w wieku 18-29 lat jest towarzysząca promocja (15 proc.), podczas gdy dla osób w wieku 30-39 lat – gwarancja minimalnego zysku (26 proc.).
- Wyniki badania pokazują, że w czasach trudnych uwarunkowań rynkowych, zmienia się nasze podejście do finansów osobistych. To sprawia, że przed podjęciem decyzji o wyborze produktu finansowego, poszukujemy dodatkowych informacji na jego temat. Uwzględniamy oprocentowanie, horyzont inwestycyjny, prowizje i opłaty, a także porównujemy z ofertą konkurencji. Poszerzana w ten sposób wiedza przekłada się na większe zrozumienie rynków finansowych i produktów wspierających oszczędzanie. - powiedziała Katarzyna Golińska, Rzecznik Prasowy Nordea PTE oraz Nordea Polska Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie.
Wybór produktu finansowego a preferencje klientów
Pytani o motywację do oszczędzania, respondenci jako główny powód najczęściej wskazywali zabezpieczenie przyszłości dzieci (35 proc.), ale także planowanie wydatków konsumpcyjnych w przyszłości (32 proc.). Natomiast o zabezpieczeniu swojej przyszłości emerytalnej myśli obecnie co czwarty ankietowany (24 proc.). Dokonując wyboru sposobu oszczędzania kierujemy się przede wszystkim własną oceną (75 proc.). Dodatkowo 39 proc. Polaków w procesie decyzyjnym uwzględnia towarzyszące produktowi ulgi podatkowe, a co czwarta osoba (26 proc.) zwraca uwagę na bieżące promocje produktowe.
Na co w produktach finansowych zwracamy szczególną uwagę? Cenimy elastyczne rozwiązania, które umożliwiają wypłatę zgromadzonych środków w dowolnym terminie (43 proc.), a także zmianę wysokości i częstotliwości wpłat (42 proc.). W przypadku osób korzystających z profesjonalnego doradztwa finansowego, ocenie i analizie poddawana jest znajomość rynku przez agenta (24 proc.), a także jego wiek oraz doświadczenie (17 proc.).
O badaniu „Barometr Nordea”
„Barometr Nordea” to cykliczne badanie opinii społecznej, którego celem jest weryfikacja wiedzy i poznanie potrzeb informacyjnych Polaków w zakresie funkcjonowania systemu emerytalnego (II i III filaru). Pierwsza edycja „Barometru Nordea” została zrealizowana przez GfK Polonia na zlecenie Nordea PTE S.A. oraz Nordea Polska Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie S.A. w ramach wielotematycznego badania omnibusowego metodą wywiadu bezpośredniego face-to-face wspomaganego komputerowo (CAPI) w dniach 18-23 lipca 2012 roku. Wywiady zrealizowano na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie składającej się z 713 osób w wieku 18-65 lat aktywnych zawodowo.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)