Dalsze spowolnienie w irlandzkim sektorze budowlanym
2013-02-11 14:02
W styczniu w dalszym ciągu w irlandzkim budownictwie dominowało spowolnienie, choć jego siła zmniejszyła się w porównaniu z grudniem. Wskaźnik PMI dla tej branży ukształtował się w minionym miesiącu na poziomie 45,8 pkt wobec 43 pkt w grudniu.
Przeczytaj także: Lekka poprawa sytuacji na brytyjskim rynku nieruchomości
Rynki finansowe
Spokojny początek tygodnia na rynkach finansowych jest odzwierciedleniem poszukiwania przez inwestorów nowych impulsów do działania. Zwłaszcza w Europie przełom stycznia i lutego zasiał więcej niepewności w głowach inwestorów, związanych z perspektywami kryzysu zadłużeniowego w strefie euro, której tak szybko nie uda się przezwyciężyć. Na razie nie ma powodów, by zakładać zaostrzenie się sytuacji na rynku długu państw peryferyjnych strefy euro na skalę znaną choćby z połowy minionego roku. To zmuszałoby Europejski Bank Centralny do działania zgodnie z zapowiedziami z września 2012 r. o nieograniczonym skupie aktywów. Niemniej jednak można mieć wątpliwości, czy wydarzenia potoczą się zgodnie z przekonaniem dominującym na rynkach obecnie, że od teraz „będzie już tylko lepiej”.
O tym, jak trudno jest europejskiej gospodarce wyjść na prostą przypominać w tym tygodniu będą dane o zmianie PKB w IV kwartale. Przewidywania mówią o regresie koniunktury w strefie euro rzędu 0,4% w ujęciu kwartalnym. Byłby to najsłabszy wynik od I kwartału 2009 r. Dominują oczekiwania, podsycane między innymi przez szefa EBC Mario Draghi'ego, że prawdopodobnie IV kwartał 2012 r. wyznaczy dołek cyklu koniunkturalnego. To, czy ten dołek wypadnie w IV kwartale 2012 r., czy w I kwartale tego roku, nie ma większego znaczenia. Kluczowe jest natomiast to, jak szybko i stabilnie będzie się rozwijać w perspektywie kolejnych kilku kwartałów gospodarka strefy euro. I tu wciąż można mieć wątpliwości, czy będziemy mieli do czynienia już tylko z tendencjami zwyżkowymi. A jeśli nie, to rynki akcji i euro mogą znaleźć się pod presją.
Rynki nieruchomości
W styczniu w dalszym ciągu w irlandzkim budownictwie dominowało spowolnienie, choć jego siła zmniejszyła się w porównaniu z grudniem. Wskaźnik PMI dla tej branży ukształtował się w minionym miesiącu na poziomie 45,8 pkt wobec 43 pkt w grudniu. Sytuacja w poszczególnych segmentach rynku była nadal mocno zróżnicowana. W najgorszej kondycji, słabszej niż w grudniu było budownictwo infrastrukturalne. Wskaźnik PMI obniżył się z 35,2 pkt do 34,4 pkt. Relatywnie najlepiej miało się budownictwo mieszkaniowe - PMI poszedł w górę z 45,8 pkt do 46,5 pkt. W największym stopniu poprawiła się koniunktura w budownictwie komercyjnym. Dla tej sfery aktywności budowlanej wskaźnik podniósł się z 41,3 pkt do 44,8 pkt. Mniejszy niż miesiąc wcześniej był spadek nowych zamówień, ale kontynuacja regresu w tym względzie odsuwa w czasie ożywienie koniunktury w branży. Największy od czerwca 2012 r. był optymizm wśród przedsiębiorców budowlanych. Wynikał przede wszystkim z nadziei na poprawę koniunktury gospodarczej.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Brak większych zmian na europejskich rynkach finansowych potwierdza, że inwestorzy poszukują nowych impulsów do działania
- Irlandzkie budownictwo w styczniu wykazywało oznaki spowolnienia koniunktury
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)