Dominują komentarze w sprawie kursów walut
2013-02-12 11:32
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Eurodolar w fazie korekty
Wpływ na notowania wspólnej waluty miały napływające komentarze ze szczytu Eurogrupy. Zdaniem francuskiego ministra finansów Europa powinna działać razem na rzecz stabilności kursu euro, który z kolei powinien odzwierciedlać fundamenty. Moscovici powiedział, że do rynków należy ustalanie kursów walut, jednak w swoich wcześniejszych wypowiedziach dał wyraźnie do zrozumienia, że euro jest zbyt mocne. Nie wszyscy podzielają jednak takie zdanie. W opinii Jensa Weidmann’a euro nie jest przewartościowane. Prezes Bundesbanku ostrzegł, że nie należy działać na rzecz osłabienia wspólnej waluty, bo to może z biegiem czasu doprowadzić do wyższej inflacji. Niewątpliwie, komentarze odnośnie kursów walut dominowały w dniu wczorajszym. O wypowiedź w sprawie ostatnich ruchów na walutach pokusiła się również podsekretarz w Departamencie Skarbu USA, Lael Brainard, która powiedziała, że wspiera wysiłki Japonii mające na celu walkę z deflacją i pobudzenie wzrostu gospodarczego. Z drugiej strony podkreśliła jednak, że nie powinno się pozwolić krajom na manipulację kursem walut. Waluta japońska kontynuowała podczas piątkowej sesji deprecjację. USD/JPY znalazł się wczoraj na nowym tegorocznym maksimum. Jen odrobił również znaczną cześć strat w stosunku do euro.Silne ruchy w dniu wczorajszym obserwowaliśmy również na parze GBP/USD, która powróciła do trendu spadkowego.
Zgodnie ze scenariuszem nakreślonym w poniedziałkowym raporcie, jesteśmy w trakcie kształtowania się fali spadkowej, której docelowym poziomem mogą stać się okolice 1,55 USD za GBP. Funt kontynuuje osłabienie również dzisiaj, w oczekiwaniu jutrzejszy kwartalny raport Banku Anglii na temat inflacji, w którym najprawdopodobniej zostaną obniżone prognozy dla wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii. W trakcie wtorkowej sesji poznamy natomiast dane na temat inflacji CPI.
Na dziś zaplanowane jest spotkanie ministrów finansów UE. Ponadto w kalendarzu dominują dzisiaj przemówienia szefów SNB, ECB i Banku Kanady. Warto również zwrócić uwagę na wystąpienie nowego członka FOMC z prawem głosu- Esther Goerge. Z kolei podczas swojego poniedziałkowego wystąpienia Janet Yellen broniła polityki monetarnej prowadzonej przez Fed, podkreślając, że Rezerwa Federalna może dalej utrzymywać stopy procentowe na ultra niskiem poziomie, nawet po osiągnięciu celów dla inflacji i stopy bezrobocia.
Najważniejsze wiadomości
- Switz: Inflacja CPI spadła w styczniu o 0,3% w ujeciu miesiecznym, zgodnie z oczekiwaniami.
- JP: Indeks zaufania konsumentów wzrósł w styczniu do poziomu 43,3pkt. Z 39,2pkt.
- CA: Stopa bezrobocia spadła w styczniu do poziomu 7,0% z 7,1%.
- E-Z: Podczas spotkania Eurogrupy ministrowie nie przedyskutowali żadnych szczegółów pomocy finansowej dla Cypru.
- FR: W opinii Moscovici istotne jest to, żeby Europa działała razem na rzecz stabilnosci kursu euro.
- FR: Zdaniem ministra finansów Francji do rynków należy ustalanie kursów walut, ale kursy te musza odzwierciedlac fundamenty.
- Irlandia: Agencja S&P podwyższyła perspektywe ratingu Irlandii na poziomie BBB+ do pozytywnej ze stabilnej.
- Wegry: Agencja Moody's potwierdziła rating Wegier na 'smieciowym' poziomie Ba1 i podtrzymała jego negatywna perspektywe.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)