eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeBrak oznak ożywienia na australijskim rynku mieszkaniowym

Brak oznak ożywienia na australijskim rynku mieszkaniowym

2013-02-12 13:17

Tak, jak w USA można zadawać sobie pytanie, czy obecna w ostatnich dniach stabilizacja cen akcji jest odzwierciedleniem malejącej siły popytu i zapowiada przynajmniej krótkoterminowe przesilenie koniunktury po tygodniach zwyżek, tak w Europie można mieć wątpliwości innego rodzaju.

Przeczytaj także: Dalsze spowolnienie w irlandzkim sektorze budowlanym

Rynki finansowe


Stabilizacja notowań po zniżkach z przełomu stycznia i lutego można odczytywać jako próbę zbudowania podstawy pod odbudowę koniunktury. Tym bardziej, że słabość nie obejmuje wszystkich rynków w Europie. Dobrze trzymają się giełdy szwajcarska, czy brytyjska.

Z wyliczeń Bloomberga wynika, że stopa dywidendy dla akcji na świecie wygląda w tym roku bardzo atrakcyjnie na tle obligacji. Szacuje się, że dochody z akcji to obecnie 2,7% wobec 2,6% możliwych do uzyskania z papierów przedsiębiorstw mających catingi inwestycyjne i 6,1% dla obligacji śmieciowych. W tym drugim przypadku różnica jest najmniejsza od przynajmniej 1995 r. Średnio pomiędzy rokiem 1997 i upadkiem Lehman Brothers we wrześniu 2008 r. stopa dywidendy wynosiła 2,1%, obligacje firm z ratingami dawały zarobić 5%, a papiery śmieciowych emitentów aż 10%. Jednocześnie jednak wyceny akcji stają się coraz bardziej optymistyczne. Przy prognozowanych na najbliższe 12 miesięcy zyskach wskaźnik cena/zysk dla akcji na świecie sięga 13,8, najwięcej od grudnia 2010 r.

Oba te aspekty wycen akcji dobrze odzwierciedlają dylematy związane z ich atrakcyjnością. Z jednej strony, brakuje ciekawych alternatyw dla giełdy, z drugiej — perspektywy gospodarcze budzą obawy, czy oczekiwania inwestorów zawierające się w dość już wygórowanych wycenach walorów nie są zbyt duże.

Rynki nieruchomości


Trzeci kolejny miesiąc w dół szła liczba zaakceptowanych wniosków o kredyty na budowę lub kupno domu w Australii. Spadła w grudniu o 1,5% w skali miesiąca. Jednocześnie odsetek zadłużających się na kupno pierwszego mieszkania w łącznej liczbie przyznanych kredytów zmniejszył się do poziomu nie widzianego od 8,5 roku. Wyniósł 14,9%. To wszystko pokazuje, że wysiłki banku centralnego obniżającego od listopada 2011 r. stopy procentowe 6-krotnie do rekordowo niskiego poziomu 3%, na razie na niewiele się zdają.

Nieustannie zmniejsza się w Wielkiej Brytanii odsetek gospodarstw domowych posiadających własne mieszkanie. W roku finansowym 2011/2012 spadł do poziomu nie widzianego od 25 lat, czyli 65,3%. W szczycie z 2003 r. było to blisko 71%. Nie wynika to ze zmiany nastawienia Brytyjczyków, bo blisko 60% wynajmujących mieszkania chciałoby je posiadać na własność. Jest to raczej efekt trudności z pozyskaniem finansowania na kupno mieszkania.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Obniżki stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu nie były w stanie do tej pory ożywić rynku mieszkaniowego w Australii
  • Stopa dywidendy na świecie przyciąga do akcji, ale ich wyceny są coraz bardziej wygórowane

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: