eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowePłatności internetowe: jak nie dać się oszukać

Płatności internetowe: jak nie dać się oszukać

2013-02-17 00:22

Płatności internetowe: jak nie dać się oszukać

Płatności internetowe © pogonici - Fotolia.com

Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości jakie daje im Internet. Nie chodzi tylko o przeglądanie stron internetowych, wyszukiwanie informacji czy też komunikację przez portale społecznościowe. Coraz częściej i odważniej korzystamy również z zakupów on-line. Z badań firmy Gemius wynika, że już 70 proc. internautów kupuje towary lub usługi w Internecie. Z roku na rok coraz więcej z nas płaci też za zakupy w e-sklepach za pomocą różnych metod płatności internetowych. Co zrobić, aby zachować bezpieczeństwo kupując w sieci? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Przeczytaj także: Płatności internetowe PayByNet w Banku Pekao SA

– Większa śmiałość Polaków do zakupów czy też zarządzania finansami w sieci to dobra wiadomość. Z roku na rok maleją bariery psychologiczne, które jeszcze do niedawna nakazywały dla ostrożności wybrać płatność za towar czy usługę przy odbiorze lub na poczcie, zamiast szybszego i wygodnego przelewu internetowego – mówi Artur Wojtczuk, dyrektor Linii biznesowej płatności internetowe w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A., który odpowiada m.in. za rozwój systemu bezpośrednich płatności internetowych PayByNet. – Trzeba jednak pamiętać, że nieostrożność w posługiwaniu się swoimi danymi i pieniędzmi w sieci może kosztować nas tak samo słono, jak nieroztropność w świecie realnym – podkreśla. W Internecie nasze bezpieczeństwo zależy w dużym stopniu od nas samych, niezależnie od zabezpieczeń stosowanych przez e-sklepy czy banki.

Wybierz dobre hasło zabezpieczające dostęp do bankowości elektronicznej

Bezpieczne hasło to pierwsza linia obrony finansów i naszych danych osobowych w sieci. Dotyczy to tak haseł do poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, jak i haseł, którymi zabezpieczamy swoje konta w bankowości elektronicznej. Skuteczne hasło powinno składać się co najmniej z 8 różnych znaków. – Oznacza to, że mając do dyspozycji standardową klawiaturę komputera jesteśmy w stanie wygenerować aż 6,1 kwadryliona unikalnych haseł. Niestety większość haseł, które stosujemy jest zbyt prosta lub łatwa do odgadnięcia – mówi Artur Wojtczuk z KIR S.A.

Jak przewiduje firma doradcza Deloitte w najnowszym raporcie „TMT Predictions” już w 2013 r. ponad 90 proc. haseł generowanych przez użytkowników do różnego rodzaju serwisów on-line, może nie zapewniać skutecznej ochrony przeciw hakerom. – Wybierając hasło, osoby często kierują się tym, czy jest ono łatwe do zapamiętania lub na tyle krótkie, by z łatwością można je było „wstukać” na klawiaturze telefonu – mówi Jakub Wróbel, Starszy Menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte. – Jedno z ostatnich badań pokazuje, że spośród haseł wygenerowanych przez 6 milionów użytkowników aż około 98 proc. znalazło się wśród 10 tysięcy najbardziej popularnych – dodaje.

fot. pogonici - Fotolia.com

Płatności internetowe

Trzeba pamiętać, że bank nigdy nie prosi klientów o przekazywanie drogą mailową numerów PIN oraz numerów kart kredytowych, ani nie wysyła im linków do logowania.


Obok używania zbyt prostych lub zbyt krótkich haseł istnieje jeszcze jeden często popełniany błąd, który może w znaczący sposób wpływać na bezpieczeństwo naszych finansów. Nawet najbardziej skomplikowane hasło może okazać się mało efektywne, jeżeli będziemy za jego pomocą logować się do więcej niż jednego serwisu. – Używanie tego samego zestawu znaków, aby uzyskać dostęp np. do bankowości elektronicznej, portalu społecznościowego i poczty elektronicznej, negatywnie wpływa na ochronę naszych danych przechowywanych w każdym z serwisów. Ułatwiając życie sobie, ułatwiamy je niestety również hakerowi – mówi Jakub Wróbel z Deloitte.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: