Dynamiczny ruch na japońskim jenie
2013-02-13 12:11
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Eurodolar w fazie korekty
SNB zamierza tak długo jak to będzie konieczne utrzymać bez zmian politykę minimalnego kursu wymiany franka na euro i jest gotów podjąć dodatkowe działania w celu osłabienie CHF. EUR/CHF handlowany jest powyżej 1,2300. Retoryka Thomasa Jordana sprzyja utrzymania kursu powyżej tego poziomu. O kursach walutowych mówił w dniu wczorajszym również szef Europejskiego Banku Centralnego podczas swojego wystąpienia w hiszpańskim parlamencie. Mario Dragi przyznał, że ma świadomość, iż kursy wymiany są ważne zarówno dla wzrostu gospodarczego, jak i realizacji mandatu ECB, czyli utrzymania stabilności cen w średnim terminie. Do największej zmienności na rynku walutowym przyczynił się jednak komunikat państw z grupy G7 w sprawie kursów walutowych, w którym zwrócono uwagę, ze nadmierna zmienność i niekontrolowane zmiany kursów walutowych mogą mieć negatywny wpływ na stabilność gospodarczą i finansową. Początkowa USDJPY znalazł się na nowych tegorocznych maksimach, jednak w reakcji na wyjaśnienie przedstawiciela G7, że sytuacja na rynku jena japońskiego budzi niepokój, kurs dolarjena spadł o ponad figurę.Dzisiaj ze strefy euro zostaną opublikowane dane na temat produkcji przemysłowej. Analitycy oczekują, że w grudniu produkcja wzrosła o 0,2% w ujęciu miesięcznym wobec spadku o 0,3% w listopadzie. Lepsze dane powinny wesprzeć euro. Para przełamała wczoraj istotną strefę oporu, jednak furtkę do dalszych wzrostów otworzy przełamanie okolic 1,3470/80. W centrum uwagi inwestorów pozostaje również kwartalny raport Banku Anglii nt. inflacji. Najprawdopodobniej nowe projekcie dotyczące inflacji będą wskazywały na to, że utrzyma się ona powyżej celu conajmniej w najbliższym roku. Co więcej, prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego będą najprawdopodobniej słabsze, co może negatywnie wpłynąć na notowania brytyjskiej waluty, która pozostaje w trendzie spadkowym. Warto również zwrócić uwagę na dane o sprzedaży detalicznej z USA. Dziś rozpoczęło się również dwudniowe posiedzenie Banku Japonii.
Główne wydarzenia dnia
- UK: Indeks cen detalicznych wzrósł w styczniu o 3,3% w skali roku oraz o 0,4% w ujeciu miesiecznym.
- UK: Inflacja bazowa PPI wyniosła w styczniu 0,2% liczac miesiac do miesiaca i wyhamowała do 1,4% z 1,5% w skali roku.
- UK: Inflacja bazowa CPI wyniosła -0,9% liczac miesiac do miesiaca i wyhamowała do 2,3% z 2,4% w skali roku.
- UK: Inflacja CPI wyniosła w styczniu -0,5% w ujeciu miesiecznym oraz 2,7% w skaki roku, zgodnie z oczekiwaniami analityków.
- UK: Indeks wskazników wyprzedzajacych wzrósł w styczniu o 0,1% w ujeciu miesiecznym.
- JP: Panstwa z grupy G7 sa zaniepokojone sytuacja na jenie.
- Switz: SNB zamierza utrzymac bez zmian polityke minimalnego kursu wymiany franka na euro i jest gotów podjac dodatkowe działania, by utrzymac kurs waluty pod kontrola.
- E-Z: Mario Draghi powiedział, że zdaje sobie sprawe, że kursy wymiany walut sa również ważne dla wzrostu gospodarczego, jak i dla stabilnosci cen.
Najważniejsze wiadomości
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)