eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSpadek apetytu na ryzyko na światowych rynkach finansowych

Spadek apetytu na ryzyko na światowych rynkach finansowych

2013-02-15 12:28

Spadek apetytu na ryzyko na światowych rynkach finansowych

EUR/PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Czwartkowa sesja na rynku walutowym charakteryzowała się wzrostem awersji do ryzyka. Głównym czynnikiem odpowiadającym za taki stan rzeczy były słabe wstępne dane na temat PKB w czwartym kwartale 2012 roku publikowane dla kluczowych gospodarek (Japonii, Francji, Niemiec i strefy euro).

Przeczytaj także: W centrum uwagi szczyt G20

Rozczarowujące odczyty przyczyniły się przede wszystkim do spadku wartości euro. W powrocie do spadków na eurodolarze pomogły również słowa jednego z członków ECB- Constancio, który stwierdził, że bank centralny jest gotowy do wprowadzenia ujemnej stopy depozytowej. Obserwowana w ostatnim czasie silna aprecjacja europejskiej waluty jest coraz częściej komentowana. Nie wszyscy widzą w tym jednak problem. W jednym ze swoich wywiadów szef Bundesbanku - Jens Weidmann powiedział, że wierzy, iż obecny kurs euro jest zgodny z fundamentami i perspektywami gospodarczymi. W jego opinii ECB nie zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych w celu osłabienia euro. Mając te słowa na uwadze warto zwrócić uwagę na dzisiejsze wystąpienie Mario Draghiego i to, jak odniesie się on do wczorajszych słabych wstępnych danych na temat PKB.

Nastroje na rynku jena popsuła informacja, że głównym kandydatem na prezesa japońskiego banku centralnego ma być były minister finansów. Toshiro Muto nie jest postrzegany jako zwolennik agresywnego luzowania polityki monetarnej, co zaważyło na notowaniach jena. JPY zyskiwał na wartości względem innych walut. W dniu dzisiejszym większość par jenowych zbliża się do minimum lokalnych z lutego tego roku, z kolei na parze EURJPY wsparcie wynikające z dołka ustanowionego 8 lutego 2012 roku zostało już przełamane.
Rynki oczekują dzisiaj na komunikat po posiedzeniu G20.

Pojawiły się informacje, że może on być podobnej treści jak po szczycie państw G7. Z krajowego rynku napłyną istotne dane dotyczące wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu. Analitycy oczekują, że w pierwszym miesiącu bieżącego roku inflacji CPI wyhamowała do 1,9% w skali roku z 2,4%. Odczyt niższy od oczekiwań mógłby się przełożyć na silniejsze osłabienie złotego. W oczekiwaniu na te dane PLN traci na wartości, jednak w dalszym ciągu pozostaje w ostatnim zakresie wahań. Z kolei z USA poznamy produkcje przemysłową w styczniu oraz wstępne dane na temat indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: W czwartym kwartale 2012 roku PKB strefy euro spadł o 0,9% rok do roku i o 0,6% kwartał do kwartału.
  • FR: Ze wstepnych danych wynika, 3e PKB Francji spadł w czwartym kwartale minionego roku o 0,3% w ujeciu kwartalnym.
  • GE: W czwartym kwartale 2012 roku PKB Niemiec spadł o 0,6% kwartał do kwartału i wzrósł o 0,1% w skali roku.
  • US: Liczba nowych bezrobotnych w USA spadła w ubiegłym tygodniu do 341tys. z 368tys. po korekcie tydzien wczesniej.
  • JP: Decyzja Banku Japonii główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,0-0,1%.
  • JP: Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 2,4% w ujeciu miesiecznym wobec oczekiwanego wzrostu o 2,5%.
  • NZ: Sprzeda3 detaliczna w IV kwartale wzrosła o 2,1% w ujeciu kwartalnym, natomiast sprzedaż detaliczna bez aut zwiekszyła sie o 1,5% kwartał do kwartału.
  • PL: Zdaniem Moody's decyzja UE o zwiekszeniu funduszy dla Polski jest pozytywna dla ratingu, ponieważ nowe srodki pomoga rzadowi wesprzec gospodarke.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia

Główne wydarzenia dnia w ujęciu analityków Domu Maklerskiego IDMSA


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: