Rynki walutowe ze spokojem przyjęły recesję w Europie
2013-02-15 13:36
EUR/CAD, interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Niebezpośredni cel inflacyjny zły dla funta brytyjskiego
Powyższe dane zmusić mogą ECB do rewizji prognoz wzrostu gospodarczego na następnym marcowym spotkaniu. Biorąc pod uwagę wsparcie dostarczane przez OMT, niesatysfakcjonujące wyniki PKB nie powinny „przestraszyć" rynków i prowadzić do zmniejszonej płynności. Rynki walutowe zareagowały relatywnie spokojnie, a kurs EUR/CAD szybko odnalazł wsparcie na poziomie ostatnio testowanym 07.02.2013, będący równocześnie poziomem Fibo 38.2. Wstrzemięźliwa reakcja rynków oznaczać by mogła, iż odczyt PKB był zdezaktualizowaną informacją a nastroje rynków lepiej odzwierciedlać będą przyszłotygodniowe PMI oraz ZEW. Do lekkiej korekty euro przyczynił się również Vítor Constâncio, wice przewodniczący Europejskiego Banku Centralnego, który ogłosił, iż ECB jest „technicznie gotowy” do wprowadzenia ujemnych stóp depozytowych.W krótkim okresie wspólna waluta narażona jest na spadki, dodatkowa zmienność na euro wynika z ryzyka politycznego związanego ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi we Włoszech (więcej na ten temat w analizie instrumentu ITA40).
Ze względu na fakt, iż dolar kanadyjski znalazł się pomiędzy dwoma przeciwstawnymi siłami jego wartość powinna wahać się w ograniczonym zakresie. Z jednej strony działa zmiana sentymentu rynkowego oraz zaostrzenie globalnego apetytu na ryzyko, co powinno działać na korzyść dolara kanadyjskiego. „Loonie” wesprzeć może również coraz wyraźniejszy jastrzębi ton w wypowiedziach przedstawicieli Banku Kanady. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę silne więzy gospodarcze pomiędzy Kanadą a Stanami, CAD będzie wrażliwy na ew. spowolnienie gospodarcze w Stanach, zwłaszcza w kontekście zbliżających się terminów zobowiązujących senat USA do fiskalnych porządków. Z danych mogących istotnie wpłynąć na wartość dolara kanadyjskiego wymienić należy dzisiejszą sprzedaż hurtową w Kanadzie oraz produkcję przemysłową i wskaźnik nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan dla Stanów.
fot. mat. prasowe
EUR/CAD, interwał czterogodzinny
Z całą pewnością obserwować należy dzisiejsze wystąpienie publiczne szefa ECB: jeżeli Draghi zachowa zimną krew i wygłosi „kojący” komunikat, spodziewać się będzie można kontynuacji trendu wzrostowego pary EUR/CAD.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
Wybory we Włoszech i rynek akcji
fot. mat. prasowe
IT40, interwał dzienny
Wybory parlamentarne we Włoszech zbliżają się nieubłagalnie, a wraz z nimi większa zmienność na włoskim rynku akcji. 24 lutego Włosi wybiorą swoich przedstawicieli, ale co ważniejsze, wybiorą ludzi odpowiedzialnych za wyjście kraju z kryzysu.
Dlaczego te wybory są tak ważne dla całej Strefy Euro ? Odpowiedź jest prosta: Włochy jako trzecia gospodarka w Eurostrefie są bardzo ważnym graczem. Poprawienie wzrostu gospodarczego, utrzymanie rygoru fiskalnego oraz przeprowadzanie reform skierowanych na poprawę efektywności – te działania będą głównym celem nowego rządu. Rynek uważa, że zwycięstwo Partii Demokratycznej, której przewodniczy Pier Bersani, będzie gwarantować redukcję długu publicznego. Zwycięstwo jednej partii skutkowałoby większą stabilizacją, ale Europa najchętniej w rządzie widziałaby także Pana Motiego, którego obecność dodałaby wiarygodności wśród zagranicznych inwestorów. Największym „zgrzytem” pomiędzy dwiema partiami będą reformy rynku pracy, bez której ciężko będzie poprawić konkurencyjność gospodarki.
Ostatnie sondaże z 9 lutego wskazują na wygraną wspomnianej Partii Demokratycznej (Bersani) z 35% głosów. Drugie miejsce zajęła partia Silvio Berlusconi’ego (najgorszy scenariusz dla rynków) z 28% głosów. Partia Mario Montiego mogła liczyć na poparcie około 15% społeczeństwa.
Kontrakt CFD oparty o futures na indeks włoskiego rynku akcji (FTSE/MIB) znajduje się obecnie w okolicy linii wyznaczającej trend wzrostowy zapoczątkowany w lipcu zeszłego roku. W kolejnych sesjach ważne będzie, by poziomy te obronić. Mogą nastąpić wyłamania fałszywe, jednak dla utrzymania naszego nastawienia wobec włoskiego rynku akcji, indeks powinien powrócić na ścieżkę wzrostu. Kluczowe wsparcie lokalne znajduje się na poziomie 16 292 oraz 15 794. Najbliższy opór wyznacza poziom 17 171 oraz ostatnie szczyty (17 929).
Zdaniem większości komentatorów wygrana Bersaniego nie jest zagrożona, stąd trend wzrostowy na IT40 powinien zostać utrzymany.
Meksyk i reformy rynku pracy
fot. mat. prasowe
USD/MXN interwał tygodniowy
Na koniec tygodnia uaktualniamy naszą analizę dotyczącą meksykańskiego peso. Pisaliśmy już o perspektywach gospodarczych, skorelowaniu ze wzrostem PKB w USA oraz reformach strukturalnych. Ten ostatni czynnik zdecydowanie będzie dominującym.
Jak pokazywały ostatnie dane, około 54% pracowników w meksykańskich miastach należy do szarej strefy. Udowodniono, że pracownicy podejmujący zatrudnienie bez umowy, pracują mniej efektywnie, co prowadzi do mniejszej produkcji, a zatem i mniejszego wzrostu gospodarczego.
Pod koniec zeszłego roku, meksykański rząd przeprowadził reformę na rynku pracy, która ma na celu zmniejszenie liczy pracowników „nieformalnych”. Przede wszystkim, umowy pomiędzy pracodawcą i pracownikiem stały się bardziej elastyczne. Przewiduje się, że ta reforma wpłynie znacząco na długoterminowe perspektywy gospodarcze kraju. Przesunięcie części pracowników do sfery „legalnej” powinna już sukcesywnie postępować.
Niektóre modele instytucji finansowych wskazują, że redukcja 10 punktów procentowych wśród pracowników „nieformalnych” przyczyni się do zwiększenia wzrostu gospodarczego o 0.2 punkty procentowe. Oprócz wpływu na wzrost gospodarczy, naturalną konsekwencją będzie także zwiększenie wpływów budżetowych, co pozwoli obecnemu jak i przyszłym rządom na efektywniejsze przeprowadzanie kolejnych reform.
W obliczu powyższych, jak i poprzednich argumentów, pozostajemy byczo nastawieni do meksykańskiego peso w dłuższym terminie.
W krótszym okresie, naturalne będą wahania zgodnie z obecnym sentymentem rynkowym. Przebicie poziomu 13.05 należałoby uznać za poważne zagrożenie trendu spadkowego na USD/MXN.
Ostatnie wydarzenia
- USA: Mniej wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (341 tys. , wobec oczekiwanych 361 tys.)
- Nowa Zelandia: Sprzedaż detaliczna (k/k) wzrosła 2.1% , oczekiwano wzrostu o 1.4%
Kalendarz na najbliższe godziny
Spotkanie G20
GBP 10:30 Sprzedaż detaliczna (m/m); prognoza 0.5%, poprzednio -0.1%
PLN 14:00 Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych; prognoza 1.9% (r/r), poprzednio 2.4%
CAD 14:30 Sprzedaż hurtowa (m/m); prognoza -0.4%, poprzednio 1.7%
USD 15:15 Produkcja przemysłowa (m/m); prognoza 0.2%, poprzednio 0.3%
USD 15:55 Wskaźnik konsumentów Uniwersytetu Michigan; prognoza 74.8, poprzednio 71.3
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Wojciech Stokowiec, Dominik Rożko / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)