Zapowiada sie ciekawy tydzień na rynku walutowym
2013-02-18 12:02
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Poniedziałek na rynkach finansowych zapowiada się spokojnie
W centrum zainteresowania uczestników rynku w tym tygodniu będą w szczególności odczyty indeksu Ifo i wskaźnika Zew z Niemiec, wskazanie indeksów aktywności w sektorze przemysłowym w Europie oraz notatki ze styczniowego posiedzenie FOMC. Generalnie analitycy oczekują, że w lutym wspomniane wskaźniki będą miały wyższe wartości w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Po ostatnich słabszych danych na temat PKB strefy euro w czwartym kwartale 2012 roku, wszelkie niemiłe niespodzianki mogą przyczynić się do dalszej deprecjacji euro. Jeśli chodzi o protokół z posiedzenia FOMC, to powinien być on interesujący z tego względu, iż pokaże, czy dyskusja na temat wcześniejszego wyjścia z programu QE3 będzie kontynuowana. Gdyby ten temat był poruszony, to waluta amerykańska może zyskać na wartości.Opublikowane w piątek dane dla dolara były mieszane, co przyczyniło się do stabilizacji notowań USD względem euro. Z jednej strony mieliśmy spadek produkcji przemysłowej w styczniu o 0,1% w ujęciu miesięcznym oraz wzrost wskaźnika aktywności w przemyśle NY Empire State i indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan w lutym. Euro wyraźnie wyhamowało aprecjację, a para EURUSD oscyluje blisko istotnej strefy wsparcia 1,3280-1,33. Ewentualne przełamanie wspomnianego rejonu będzie silnym technicznym sygnałem do pogłębienia spadków na tej parze.
Duża zmienność utrzymuje się na jenie. Komunikat ze szczytu G20 nie wniósł nic istotnego. Kraje zobowiązały się do ‘powstrzymywania od konkurencyjnej dewaluacji walut i wszelkich form protekcjonizmu’. Nie pojawił się bezpośredni krytycyzm ekspansywnej polityki monetarnej prowadzonej przez Japonię, co przełożyło się na dalsze osłabienie waluty japońskiej. Techniczny obraz rynku sprzyja kontynuacji trendu wzrostowego na USDJPY i testu maksimum lokalnego z lutego tego roku. Uczestnicy rynku oczekują również na nominacje nowego prezesa Banku Japonii. Potencjalnymi kandydatami są Kazumasa Iwata, Toshiro Muto oraz Haruhiko Kuroda. Podczas wtorkowej sesji azjatyckiej poznamy także notatki ze styczniowego posiedzenia Banku Japonii, na którym został podniesiony cel inflacyjny do 2,0%.
Najważniejsze wiadomości
- UK: Sprzedaż detaliczna spadła w styczniu o 0,6% w ujeciu miesiecznym oraz o tyle samo w skali roku. Prognozy zakładały, że sprzedaż wzrośnie odpowiednio o 0,4%m/m i 0,8%r/r.
-
UK: Sprzedaż detaliczna bez paliw spadła w styczniu o 0,5% w ujeciu miesiecznym oraz wzrosła o 0,2% w skali
roku. - E-Z: Draghi zwrócił uwage, że kurs euro jest zbliżony do długoterminowej sredniej w ujeciu nominalnym i realnym.
- E-Z: Bilans handlowy w grudniu: 11,7 mld euro wobec oczekiwanych 13,1 mld euro.
- JP: Na szczycie G20 nie skrytykowano Japonii za obecnie prowadzona polityke monetrana, co przełożyło sie na dalsze osłabienie jena.
- US: Indeks NY Empire State wzrósł w lutym do poziomu 10pkt. z -7,78pkt.
- PL: Rostowski powiedział, że spodziewa sie ożywienia w strefie euro w 2014 roku.
- PL: Zdaniem Rostowskiego Polska uniknie recesji i zauważa, że wciaż istnieje znaczna przestrzen do redukcji stóp procentowych.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)