Ceny złota najniższe od pół roku
2013-02-20 13:59
Utrzymujący się optymizm na światowych rynkach akcji szkodzi notowaniom złota. Spadają dziś poniżej 1600 USD za uncję.
Przeczytaj także: Spada produkcja budowlana w UE
Rynki finansowe
Pod wpływem niekorzystnych wiadomości dotyczących największych polskich spółek na warszawskim parkiecie obserwujemy nadal marazm. Przebieg poszczególnych sesji jest pochodną większych zmian pojedynczych walorów. Dziś pod presją znalazł się gigant energetyczny, PGE. Po informacjach o potężnych odpisach w IV kwartale, które zmniejszą wynik spółki za ten okres o 1,2 mld zł, kurs idzie w dół o 4%.
To nie pozwala naszemu rynkowi zareagować na kolejne szczyty trendu wzrostowego, jakie zostały ustanowione na amerykańskich parkietach we wtorek. Utrzymujący się w USA optymizm, którego nie są w stanie zakłócić nawet obawy przed cięciami wydatków budżetowych, które mogą wejść w życie 1 marca, przyczynił się do odrobienia całości strat od tegorocznej górki przez europejskie akcje.
Widać tu wyraźną różnicę w podejściu inwestorów do tego rodzaju wyzwania w porównaniu z tym, jak reagowali w ostatnich tygodniach 2012 r. na obawy związane z klifem fiskalnym. O ile wtedy przeważał strach przed konsekwencjami niedogadania się polityków, to teraz dominują nadzieje, że sprawa zostanie rozwiązana bez uszczerbku dla gospodarki.
Utrzymujący się optymizm na światowych rynkach akcji szkodzi notowaniom złota. Spadają dziś poniżej 1600 USD za uncję. Ostatni raz tak tanie było latem 2012 r. Wszystko wskazuje, że w najbliższej przyszłości będziemy świadkami dalszego spadku ceny tego metalu szlachetnego. Można spodziewać się dotarcia przynajmniej w okolice 1530 USD, gdzie wypadały kolejne minima ustanawiane w okresie od jesieni 2011 r.
Rynki nieruchomości
Luty jest drugim kolejnym miesiącem zatrzymania pozytywnych trendów na amerykańskim rynku budowlanym. Obrazujący koniunkturę na nim indeks NAHB spadł ze styczniowych 47 pkt do 46 pkt. Tym samym oddalił się nieco od granicy 50 pkt oddzielającej spowolnienie w branży od ożywienia. Na lutowy wynik złożyły się spadek wskaźnika odnoszącego się do bieżącej sprzedaży (z 52 pkt do 51 pkt), wzrost oczekiwanej sprzedaży w kolejnych 6 miesiącach (z 49 pkt do 50 pkt) oraz regres zainteresowania kupujących domy (z 36 pkt do 32 pkt, co było najsłabszym wynikiem od września 2012 r.).
W tym ostatnim względzie możemy mieć do czynienia z niekorzystnym wpływem na skłonność do kupowania domów zwyżki cen, jaka nastąpiła w ostatnich miesiącach. Jednocześnie kupujący mają wciąż ograniczony wybór ze względu na niską podaż zwłaszcza na rynku pierwotnym. Maleje też liczba wystawianych na sprzedaż nieruchomości na rynku wtórnym.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Utrzymująca się skłonność do ryzyka na światowych rynkach finansowych coraz bardziej szkodzi notowaniom złota
- Luty był drugim kolejnym miesiące zatrzymania pozytywnych trendów na amerykańskim rynku budowlanym
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)