eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeWielka Brytania utraciła Aaa

Wielka Brytania utraciła Aaa

2013-02-25 12:06

Wielka Brytania utraciła Aaa

EUR/PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będą bez wątpienia wyniki wyborów parlamentarnych we Włoszech. Dziś wieczorem powinny napływać pierwsze nieoficjalne informacje w tej kwestii.

Przeczytaj także: Indeks Ifo pozytywnie zaskoczył

Według sondaży z niewielką przewagą może wygrać centro-lewicowa Partia Demokratyczna Bersaniego. Rynek liczy na utworzenie rządu większościowego Monti-Bersani, który skupiłby się na kontynuacji reform gospodarczych. Jeśli wyniki wyborów potwierdzą taki stan rzeczy, to będzie z pewnością dobra informacja dla euro. Co więcej, pozytywne wieści napływają z Cypru, gdzie w drugiej turze wyborów prezydenckich wygrał Nikos Anastasiadis. To powinno ułatwić negocjacje w sprawie otrzymania finansowania z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego i oddalić ryzyko bankructwa tego kraju. Ponadto rynek będzie trawił piątkową decyzję agencji ratingowej Moody’s, która zdecydowała się na obniżkę wiarygodności kredytowej Wielkiej Brytanii z poziomu Aaa do Aa1 z powodu słabych perspektyw gospodarczych. W reakcji na tę informację waluta brytyjska silnie traciła na wartości zarówno w stosunku do dolara amerykańskiego, jak i euro oraz znalazła się na nowych tegorocznych minimach w relacji do tych walut.

W nocy zostały opublikowane słabsze dane z Chin odnośnie indeksu aktywności w sektorze przemysłowym. Opracowywany przez HSBC indeks PMI spadł w lutym do 50,4pkt. z 52,3pkt. Niemniej do większej zmienności podczas sesji azjatyckiej przyczyniły się napływające spekulacje odnośnie nominacji na prezesa i wiceprezesa Banku Japonii. Najpoważniejszym kandydatem na nowego szefa BoJ jest Haruhiko Kuroda uchodzący za zwolennika odważnego łagodzenia polityki monetarnej. Z kolei pewnym typem na stanowisko wiceprezesa wydaje się być Kikuto Iwata. Obydwie kandydatury sprzyjają dalszej wyprzedaży waluty japońskiej. USD/JPY ustanowił nowy szczyt zbliżając się do trzyletnich maksimów w dniu dzisiejszym .

Bieżący tydzień zapowiada się równie ciekawie jak poprzedni. Większa zmienność może się utrzymać. Oprócz istotnych danych z USA i Europy, które będą napływać w kolejnych dniach warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wtorkowe wystąpienie Bena Bernanke przed Kongresem, podczas którego przedstawi on okresowy raport na temat kondycji amerykańskiej gospodarki oraz udzieli wskazówek co do perspektyw polityki monetarnej. Ostatnie wystąpienia Rosengren’a i Powell’a uspokoiły nieco obawy rynków dotyczące wcześniejszego wyjścia w programu skupu aktywów, jednak wobec podejmowanej już drugi raz na posiedzeniu FOMC dyskusji o możliwym szybszym zakończeniu bądź ograniczeniu programów QE istotna będzie retoryka samego prezesa Fed. Dość gołębie stanowisko Bernanke może przyczynić się do odreagowania na EUR/USD i ponownego osłabienia waluty amerykańskiej.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: W lutym niemiecki indeks Ifo nastrojów gospodarczych wzrósł do poziomu 107,4 pkt. z 104,3 pkt. po korekcie miesiac wczesniej.
  • GE: Subindeks ocen koniunktury w kolejnych szesciu miesiacach wzrósł w lutym do poziomu 104,6pkt. z 100,6 pkt. po korekcie. Prognoza wynosiła 101.3 pkt.
  • GE: Subindeks bieżacej sytuacji gospodarczej wzrósł w lutym do 110,2 pkt. z 108,1 pkt. po korekcie.
  • CA: Sprzedaż detaliczna bez aut spadła w grudniu o 0,9% w ujeciu miesiecznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,1%.
  • CA: Sprzedaż detaliczna spadła w grudniu o 2,1% w ujeciu miesiecznym wobec oczekiwanego spadku o 0,3%.
  • CA: Inflacja CPI wzrosła w styczniu o 0,1% w ujeciu miesiecznym oraz o 0,5% w skali roku.
  • Włochy: Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 0,2% w ujeciu miesiecznym oraz spadła o 3,8% rok do roku.
  • PL: Komisja Europejska scieła prognozy wzrostu polskiej gospodarki na lata 2013-2014 roku do 1,2% i 2,2% z odpowiednio 1,8% i 2,6% prognozowanych w listopadzie 2012 roku.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia

Główne wydarzenia dnia w ujęciu domu maklerskiego IDMSA


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: