eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKolejne dobre dane makroekonomiczne z USA

Kolejne dobre dane makroekonomiczne z USA

2013-02-28 12:08

Kolejne dobre dane makroekonomiczne z USA

S&P500 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

We wczorajszym wystąpieniu szefa Fed trudno doszukać się nowych elementów. Aukcja włoskich obligacji była udana tylko w połowie - sprzedaż długu została okupiona wyższymi rentownościami. Wiele zatem sugeruje, iż odbicie miało charakter techniczny, szczególnie, iż para EUR/USD była po udanej obronie 1,30. Sytuacja we Włoszech nie zachęca jednak do kupna euro. W USA dziś kolejne dane makro.

Przeczytaj także: Szef Fed nie pomógł rynkom

Dobre dane o zamówieniach, Bernanke nie powiedział nic nowego

Publikowane w tym tygodniu dane makro z USA są generalnie bardzo dobre. W ten trend wpisała się wczorajsza publikacja danych o zamówieniach dóbr trwałego użytku. Co prawda obniżyły się one o 5,2% w skali miesiąca, ale wpływ na to miały zamówienia środków transportu. Po wyeliminowaniu tego elementu zamówienia wzrosły o 1,9% m/m, a zatem dość znacząco.

Amerykański rynek akcji zaczął jednak zwyżkować istotnie dopiero w momencie, kiedy rozpoczęło się wystąpienie szefa Fed. Trudno to uzasadnić fundamentalnie, gdyż Bernanke nie powiedział nic nowego, a rynki przecież praktycznie nie zareagowały na jego wtorkową wypowiedź, jednoznacznie sugerującą, iż Fed będzie na razie utrzymywał QE3 w obecnej postaci.

Dziś w USA kolejne dane. O 14.30 publikowane będą dane o nowych bezrobotnych, jak i drugi szacunek PKB za czwarty kwartał. Pierwotnie podano, iż PKB skurczył się (o 0,1%) w ostatnich trzech miesiącach roku, ale po kolejnych danych miesięcznych rynek oczekuje rewizji w górę do +0,5%A. Równie ciekawa będzie publikacja indeksu Chicago PMI (15.45, konsensus 54,6 pkt.) po tym, jak publikowane dotychczas wskaźniki dawały niejednoznaczny obraz aktywności w przemyśle (wzrosty wskaźników z Nowego Jorku i Richmond i silny spadek wskaźnika dla Filadelfii).

Włosi sprzedali obligacje, przedwczesna radość rynku?

Jednym z pretekstów wczorajszego odbicia na rynkach (pomijając oczywisty powód, jakim była - być może tymczasowa - obrona 1,30 na EUR/USD) była aukcja włoskich obligacji. Włosi wyemitowali dług (5 i 10 letni) na kwotę łącznie 6,5 mld EUR. Z jednej strony to oczywiście dobrze, że ktoś w ogóle chciał go kupić (choć należy pamiętać, iż na tak wielkim rynku choćby krajowe banki muszą rolować zapadający dług), z drugiej rentowności były o 66bps wyższe niż na poprzedniej aukcji.

Radość rynków może być przedwczesna, gdyż sytuacja polityczna komplikuje się coraz bardziej. Populista Beppe Grillo w obraźliwym dla Bersaniego wpisie na swoim blogu wykluczył poparcie jego rządu w wotum zaufania, a to był warunek postawiony przez tego drugiego. Grillo powiedział jedynie, iż może popierać pojedyncze ustawy, które są zgodne z jego programem wyborczym. Wszystko wskazuje zatem, iż powstanie rząd mniejszościowy zwycięskiej PD, który nie będzie w stanie przeprowadzać żadnych istotnych zmian. To jeszcze jednak chwilę potrwa. Najpierw musi zostać zwołana sesja parlamentu (mówi się o 18 marca), na której wybrani zostaną szefowie izb, a dopiero później prezydent powierzy Bersaniemu misję tworzenia rządu. Włochy czeka kilka miesięcy niepewności politycznej.

Na wykresach:

fot. mat. prasowe

S&P500

Wykres notowań indeksu S&P500


S&P500 (kontrakt), D1 - wzrosty na Wall Street mogą dziwić z fundamentalnego punktu widzenia, natomiast technicznie sytuacja wygląda znajomo; wspominaliśmy wielokrotnie, iż indeks ten w obecnej kilkuletniej hossie z reguły pokonuje szczyty o kilkadziesiąt punktów (co już nastąpiło), po czym konsoliduje się na maksimach i dopiero później następuje korekta; teoretycznie z taką sytuacją możemy mieć do czynienia teraz, szczególnie, iż podobna miała miejsce we wrześniu i październiku (z tą różnicą, iż wtedy konsolidacja trwała znacznie dłużej); sprzedający mogą zatem uznać wczorajszy wzrost jako szansę, ale oczywiście historia nie musi się powtórzyć - przekroczenie poziomu 1530 pkt. będzie sygnałem, iż na korektę przyjdzie poczekać dłużej

fot. mat. prasowe

WIG20

Wykres notowań indeksu WIG20


WIG20 (kontrakt), D1 - dzisiejsza sesja na rynku kontraktów na WIG20 rozpoczyna się od luki wzrostowej; sygnałów wzrostowych jest więcej - świeca młota z ubiegłego czwartku, która wciąż nie została zanegowana, jak i formacja podwójnego dna, ze wsparciem 2420 pkt.; natomiast należy odnotować, iż byki w ostatnich tygodniach marnowały wiele korzystnych sygnałów, a krótkookresowe wzrosty były szybko wykorzystywane przez sprzedających, będących w stanie utrzymać cenę w kanale spadkowym; dlatego dopiero pokonanie jego górnego ograniczenia może być sygnałem dla większych wzrostów; warto też zwracać uwagę na rozwój sytuacji na Wall Street, gdzie rozgrywa się scenariusz pomiędzy wejściem w większą korektę, a testem 1530 pkt. - z oczywistymi konsekwencjami na naszego parkietu

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Przemysław Kwiecień / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: