PKB USA gorszy od prognoz
2013-03-01 10:56
Indeksy giełdowe i Fixing NBP © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: WIG20 kończy dzień na plusie
Czwartek miał być dobrym dniem dla inwestorów amerykańskich i szansą na kolejne szczyty na giełdzie amerykańskiej. Tak jednak się nie stało. Gorszy od oczekiwań odczyt danych o amerykańskim PKB zaprzepaścił szansę na pokonywanie przez amerykańskie indeksy kolejnych szczytów. Dow Jones zamknął się 0,15 proc. na minusie, S&P500 zniżkował o 0,09 proc. a technologiczny Nasdaq o 0,10 proc. Przed Amerykanami trudny czas ze względu na automatyczne wydatków budżetowych, które są częścią długoterminowego planu redukcji deficytu budżetowego.Cięcia te mają wynieść 85 mld USD w ciągu 7 miesięcy (bieżący rok fiskalny kończy się we wrześniu) i 1,2 bln USD w ciągu 10 lat. Sektory jakie miałoby dotknąć ograniczenie w finansowaniu to głównie federalne jednostki zajmujące się administracją i pieniądze przeznaczone na obronność kraju. Szacunki mówią, że jeśli tzw. sekwestracja (tak Amerykanie nazywają program cięć wydatków) , wejdzie w życie, spowoduje to spadek amerykańskiego PKB o 0,6 pkt. proc. oraz likwidację ok. 350 tys. miejsc pracy.
fot. fot. mat. prasowe
Indeksy giełdowe i Fixing NBP
W Europie inwestorzy z niepokojem patrzą na bieg wydarzeń za oceanem. Wczorajszy dzień na giełdach był bardzo zmienny. Niemiecki DAX zaczął czwartkowe notowania od wzrostu i przez cały dzień poruszał się w kanale 7710-7746 pkt. Ostatecznie zamknął dzień na poziomie 7741pkt. ( wzrost o 0,86 proc.). Niezdecydowanie i brak konkretnego kierunku objawiały się też na innych parkietach. Londyński FTSE wzrósł na zamknięciu o 0,55 proc. a francuski CAC40 o 0,85 proc. W Warszawie po dobrym otwarciu na poziomie 2458 pkt. i wzroście w ciągu pierwszych minut do poziomu 2462 pkt., główny indeks WIG20 zaczął zniżkować, ostatecznie osiągając poziom 2452 pkt.
fot. fot. mat. prasowe
Wibor i Libor, Notowania Surowców
W piątek wysyp danych o nastrojach przedsiębiorców mierzonych indeksami PMI dla poszczególnych krajów. W nocy poznaliśmy indeks PMI dla chińskiego przemysłu, który spadł do 50,4 pkt., ( poprz. 52,3 pkt.). Pozytywne dane napłynęły z Niemiec. Sprzedaż detaliczna w tym kraju wzrosła w styczniu o 3,1 proc. m/m i o 2,4 proc. r/r. O 9:00 dowiemy się o stanie polskiej gospodarki i jej PMI dla przemysłu. Analitycy prognozują poprawę do poziomu 49 pkt. Godzinę później poznamy dynamikę polskiego PKB, która bazując na wstępnych danych za cały 2012r., powinna kształtować się w okolicy 0,8 proc.r/r. Dla całej strefy euro przewidywany jest lekki spadek wskaźnika managerów logistyki do wartości 47,8 pkt. Podobnie pogorszeniu ma ulec sytuacja na rynku pracy – ekonomiści oczekują wzrostu stopy bezrobocia do 11,8 proc.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Michał Chudy / Noble Securities
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)