EUR/PLN – wyczekiwanie na decyzję RPP
2013-03-05 10:18
EUR/PLN, interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: GBP/USD - w oczekiwaniu na rewizję danych o PKB w IV kw.
Poznaliśmy także dane z hiszpańskiego rynku pracy, na którym w lutym liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła o 59.4 tys., osiągając poziom 5.04 mln. Bezrobocie w Hiszpanii sięga już 26.2%, przy czym bezrobocie w krajach Unii Europejskiej wynosi 10.8%. Hiszpańskie Ministerstwo Pracy, zwraca jednak uwagę na to, że odnotowany wzrost, był najmniejszy od początku 2008 r., a w tym okresie średni wzrost wynosił prawie 100 tys. osób. Po poniedziałkowym spotkaniu Eurogrupy, pojawiły się doniesienia o tym, że porozumienie w sprawie udzielenia wnioskowanej dla Cypru pomocy w kwocie 17 mld EUR, jest możliwe w drugiej połowie marca. Wsparcie finansowe ma poprawić kondycję cypryjskich banków i innych instytucji finansowych. Szef Eurogrup Jeroen Dijsselbloem zapowiedział, że na dzisiejszym spotkaniu podjęty będzie temat programów pomocowych dla Irlandii i Portugalii, dalsze decyzje w tej sprawie zapadły by na kwietniowym posiedzeniu.Olli Rehn, komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych dodał, że chodzi o możliwość wydłużenia spłaty pożyczek przez te kraje. Rehn oczekuje, że Irlandia wyjdzie z programu jesienią bieżącego roku, a Portugalia wiosną 2014 r. Informacje te zostały dobrze przyjęte przez inwestorów. EUR/USD zakończyło wczorajszy dzień lekko powyżej poziomu otwarcia, ponad psychologicznym poziomem 1.30. Kursowi udało się wybronić także testowane wczoraj wsparcie, przebiegające na poziomie dołków z początków stycznia tego roku.
EUR/PLN po silnej przecenie w piątek, od początku tego tygodnia porusza się w wąskim paśmie wahań wyznaczonym przez dolne ograniczenie kanału wzrostowego i 38.2 zniesienie Fibo, ruchu wzrostowego z genezą na przełomie 2012 i 2013 r. Rynek wyraźnie wyczekuje na decyzję i komunikaty po zaplanowanym na dziś i jutro posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z ostatnimi sondażami rynek oczekuje obniżenia przez RPP referencyjnej stopy procentowej o 25 pb, do poziomu 3.50 proc. Jednak coraz więcej członków Rady jest zdania, że kolejne cięcia stóp powinny być wstrzymane, w oczekiwaniu na klarowniejsze sygnały z gospodarki. Podobną opinię wyrazili ostatnio ekonomiści z banku Goldman Sachs, stwierdzając, że obniżka w obecnym otoczeniu makroekonomicznym byłaby nieuzasadniona. Tym bardziej, warto będzie w trakcie jutrzejszego dnia śledzić komunikaty po posiedzeniu RPP, bo powinniśmy mieć do czynienia ze wzmożoną zmiennością w kwotowaniach Polskiego Złotego.
fot. mat. prasowe
EUR/PLN, interwał dzienny
Sytuacja na parze EUR/PLN wygląda ciekawie także w ujęciu analizy technicznej, kurs zbliżył się do dolnego ograniczenia kanału i porusza się w wąskim paśmie, z którego w najbliższym czasie musi nastąpić wybicie, co powinno nadać kierunek, w którym zmierzać będzie kurs w średnim horyzoncie czasowym.
W trakcie dzisiejszego dnia na uwagę zasługują odczyty PMI dla usług dla krajów europejskich przed południem i po południu publikacja amerykańskiego Indeksu ISM dla usług. Warto także śledzić komunikaty z II dnia spotkania Eurogrupy.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
Koniec deprecjacji „loonie”?
fot. mat. prasowe
CAD/JPY, interwał dzienny
Na wykresie kursu dolara kanadyjskiego do jena japońskiego powoli formuje się głowa z ramionami. Do pełnego ukształtowania wspominanej formacji brakuje jeszcze aby dolar kanadyjski osłabił się względem jena kierując kurs w stronę linii szyi (poziom 88.290) tym samym kreśląc książkowe prawe ramię.
Warto zastanowić się nad pytaniem, czy zaobserwowana ostatnio słabość „loonie” przepowiada długoterminowy trend spadkowy. Notowaniom dolara kanadyjskiego zdecydowanie nie pomogły dane publikowane na przestrzeni ostatniego miesiąca a niższe od oczekiwanych odczyt CPI w styczniu (niebezpiecznie zbliżające się do dolnej granicy celu inflacyjnego) oraz większy niż przewidywany deficyt obrotów bieżących doprowadził do rozpowszechnienia się wśród uczestników rynku przekonania, że Bank Kanady mógłby obniżyć stopy procentowe na najbliższym posiedzeniu (06-03-2013). W wyniku zmiany sentymentu i antycypowanej obniżki stóp dolar kanadyjski zaczął się osłabiać w stosunku do walut krajów G10. Naszym zdaniem fundamenty kanadyjskiej gospodarki, choć sprawiające wrażenie zmurszałych, nie zmieniły się radykalnie od ostatniego posiedzenia BoC, w efekcie nie spodziewamy się zmian w polityce monetarnej.
Przed spadkiem kursu CADJPY i w konsekwencji przebiciem linii szyi zdecydowanie przeciwdziałają wypowiedzi Haruhiko Kurody – kandydata na prezesa Banku Japonii - który zeznawał przed Izbą Reprezentantów (izba niższa japońskiego parlamentu). Kuroda, który wcześniej dał się poznać jako zaciekły krytyk polityki monetarnej BoJ, oznajmił, iż pod jego przywództwem Bank Japonii dołoży wszelkich starań aby zakończyć okres deflacji. Dodatkowo Kuroda wykluczył możliwość rozszerzenia palety aktywów skupowanych przez BoJ o zagraniczne obligacje skarbowe.
W powyższym kontekście najprawdopodobniej linia szyi nie zostanie przebita.
AUD/USD – przystanek w dalszej podróży na północ?
fot. mat. prasowe
AUD/USD, interwał godzinny
Trwająca od początku bieżącego roku aprecjacja dolara amerykańskiego względem dolara australijskiego wytraca ostatnio impet. Aby przekonać się czy jest to tylko chwila na wzięcie oddechu przed dalszą podróżą na północ, czy też istotna zmiana trendu zastosujemy – inaczej niż zazwyczaj – elementy analizy mikroekonomicznej.
Trwająca od początku grudnia zwyżka w cenach benzyny wspiera obawy, że wzrastające koszty energii zmniejszą siłę nabywczą amerykańskich gospodarstw domowych i tak borykających się z zmniejszonym dochodem rozporządzalnym wynikających z styczniowej podwyżki podatków. Ceny benzyny wzrosły o około 16% od połowy grudnia. Trzeba oczywiście brać pod uwagę czynniki sezonowy wpływający na poziom cen benzyny: typowy scenariusz zakłada wzrost cen w pierwszej połowie roku , szczyt w okolicach wakacji i korektę na przestrzeni drugiej połowy roku. Powstaje więc pytanie, czy obecna cena benzyny odstaje w sposób rażący od wspomnianego schematu?
Ostatnie dostępne publicznie dane wskazują, że średnia detaliczna cena benzyny USA wyniosła 3.78 USD za galon benzyny , czyli około dolara za litr (sic!). Patrząc na dynamikę cen paliw w przeszłości i przekładając ją na obecne ceny ropy dochodzi się do wniosku, że kluczowym poziomem dla benzyny będzie 3.75$ za galon. Jeżeli średnia cena detaliczna benzyny będzie się utrzymywać w okolicach tego poziomu, nie będzie można mówić o odstępstwie od statystycznej zależności.
Oczywiście głównym czynnikiem wpływającym na cenę benzyny jest cena ropy (korelacja pomiędzy ceną ropy crude a wynosiła historycznie około 98%). Zauważyć można również zależność polegającą na tym, iż 10 dolarowa zmiana ceny ropy przekłada się na zmianę ceny benzyny o 0.25 centów w tym samym kierunku. Bazując na powyższej obserwacji ostatni kursu WTI sprowadzić powinien ceny benzyny poniżej obecnych poziomów, dając więcej oddechu zarówno amerykańskim gospodarstwom domowym jak i amerykańskiemu biznesowi.
W powyższym kontekście spadające ceny ropy, które działają na niekorzyść dolara australijskiego (poprzez pogarszanie australijskiego terms-of-trade) mogą okazać się wsparciem dla dolara amerykańskiego.
Ostatnie wydarzenia
- Australia: zmiana sprzedaży detalicznej w lutym wyniosła 0.9% wobec prognozy na poziomie 0.4%, poprzednio -0.4%, po korekcie z -0.2%;
-
Australia: Bank Rezerwy Australii zadecydował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, na poziomie 3%.
Chiny: Indeks PMI dla usług wyniósł 52.1 pkt., poprzednio 54.
Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 09:13 Indeks PMI dla usług dla Hiszpanii za luty, prognoza 46, poprzednio 47
EUR 09:48 Indeks PMI dla usług dla Francji za luty, prognoza 42.7, poprzednio 43.6
EUR 09:53 Indeks PMI dla usług dla Niemiec za luty, prognoza 54.1, poprzednio 55.7
EUR 09:58 Indeks PMI dla usług dla Strefy Euro za luty, prognoza 47.3 , poprzednio 48.6
GBP 10:28 Indeks PMI dla usług za luty, prognoza 51.5, poprzednio 51.5
USA 16:00 Indeks ISM dla usług za luty, prognoza 55, poprzednio 55.2
USA 22:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw wg API za luty, poprzednio 0.9 ml baryłek.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Dominik Murlak, Wojciech Stokowiec / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)