eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzePoprawa nastrojów na brytyjskim rynku mieszkaniowym

Poprawa nastrojów na brytyjskim rynku mieszkaniowym

2013-03-15 13:06

Po 32 kolejnych miesiącach przewagi wśród brytyjskich gospodarstw domowych opinii, że ceny mieszkań spadają, w marcu doszło do zakończenia tej tendencji. Wynik badania prowadzonego przez Knight Frank i Markit wyniósł dokładnie 50 pkt.

Przeczytaj także: Poztytywne trendy na brytyjskim rynku nieruchomości komercyjnych

Rynki finansowe


Typowy dla Dnia Trzech Wiedźm, przypadającego w każdy trzeci piątek ostatniego miesiąca kwartału, kiedy wygasają kolejne serie instrumentów pochodnych na indeksy i akcje, ma przebieg dzisiejszej sesji. Wahania cen, podobnie jak aktywność inwestorów, są niewielkie. Przeważa wyczekiwanie na ustalanie się cen rozliczeniowych pochodnych, co na różnych rynkach w Europie następuje w rożnym czasie. Na naszym parkiecie liczy się końcowa część notowań i w tym czasie najczęściej dochodzi do ożywienia się rynku. Ma to często związek z zamykaniem transakcji arbitrażowych.

Dzisiejszy dzień to też czas zmian w indeksach giełdowych. W grupie blue chips walory TVN zostaną w indeksie WIG20 zastąpione przez Eurocash, a w gronie średnich spółek miejsce Eurocashu, Impexmetalu, Kruka i Rovese zajmą w mWIG40 Alchemia, Alior, TVN i ZE PAK. Inwestorzy dla których te indeksy stanowią punkt odniesienia przy konstrukcji portfeli najczęściej do takich zmian się dostosowują. Wiedzą o nich jednak wcześniej, więc nie muszą tego robić na ostatnią chwilę. Do samego końca czekają natomiast zarządzający produktami inwestycyjnymi opartymi na indeksach, dla których kluczowe są ostatnie ceny transakcji w danym dniu.

Dziś sytuacja jest jeszcze bardziej interesująca, bo po południu pojawi się sporo informacji gospodarczych z USA. Wtedy zapewne więc ustali się piątkowy bilans giełdowy. Nic jednak nie wskazuje na to, by miał być ujemny. Dla GPW byłby to zatem 3. kolejny zwyżkowy tydzień. WIG odrobił w tym czasie 2/3 strat, jakie poniósł od początków stycznia do II połowy lutego.

Rynki nieruchomości


Po 32 kolejnych miesiącach przewagi wśród brytyjskich gospodarstw domowych opinii, że ceny mieszkań spadają, w marcu doszło do zakończenia tej tendencji. Wynik badania prowadzonego przez Knight Frank i Markit wyniósł dokładnie 50 pkt. To oznacza, że tyle samo badanych wskazało na wzrost wartości własnej nieruchomości, co na jej spadek.

Równocześnie nasilają się oczekiwania, że w ciągu roku mieszkania będą droższe. Wskaźnik je obrazujący sięgnął 58,4 pkt, najwyższego poziomu od czerwca 2010 r. Najsilniejszy optymizm utrzymywał się w Londynie, w przypadku którego wskaźnik miał 70,4 pkt. Oceny gospodarstw domowych tendencji cenowych na rynku mieszkaniowym stanowią wskaźnik wyprzedzający dla rzeczywistych trendów.

Stopniowo podnosi się koszt kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych. Według najnowszych danych w przypadku kredytu 30-letniego o stałej stopie procentowej w tym tygodniu sięgnął 3,52%, najwięcej od sierpnia. To efekt zwyżki rentowności obligacji długoterminowych, które stanowią punkt odniesienia dla kosztu takiego kredytu.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Brytyjczycy przestają być przekonani o tym, że ceny mieszkań spadają, co może przynieść stopniowe ożywienie na rynku
  • Przez ostatnie 3 tygodnie warszawski parkiet odrobił dwie trzecie strat, których doznał od początków stycznia do II połowy lutego

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: