eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze„Skok na cypryjską kasę” powodem braku zaufania do euro

„Skok na cypryjską kasę” powodem braku zaufania do euro

2013-03-18 11:57

„Skok na cypryjską kasę” powodem braku zaufania do euro

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ubiegły tydzień był kolejnym z rzędu fatalnym dla europejskiej waluty, która przebiła od góry psychologiczną barierę 1.29 (EUR/USD) i jest obecnie najtańsza od początku roku. Commodity currencies zachowywały się znacznie lepiej, ale największą pozytywną niespodzianką okazał się brytyjski funt, który umacniał się wobec dolara, kończąc tydzień 200 pipsów wyżej. Najprawdopodobniej jest to odreagowanie ostatniej silnej fali spadkowej, a kolejne twarde dane z gospodarki będą ponownie osłabiać brytyjską walutę. Odbicie dało się zauważyć również na złocie, które „zruszyło” psychologiczną barierę 1600 USD/uncję. Najbardziej niepokojąco (a przynajmniej dla rynków akcyjnych) wygląda tygodniowy wykres S&P500, gdzie ukształtowała się spadająca gwiazda. Z punktu widzenia analizy technicznej, obecny tydzień wyznaczy zatem kierunek dla amerykańskiego indeksu.

Przeczytaj także: Nietypowy trójkąt na wykresie S&P500

Jeśli spojrzymy na dane makro, ponownie pokazały one pogłębiającą się lukę wzrostową pomiędzy Europą i USA, gdzie sprzedaż detaliczna zaskoczyła pozytywnie, wzrastając w lutym 1.1% wobec stycznia.

Nadchodzący tydzień zapowiada się bardzo ciekawie. W sobotę świat obiegła informacja o warunkach udzielenia pomocy dla Cypru. Tym razem troika (UE, EBC, MFW) zdecydowała się obciążyć kosztami pomocy także zwykłych obywateli, co jest pierwszym takim przypadkiem, który może negatywnie odbić się nie tylko na postrzeganiu samej Unii, ale także mniejszych banków, skąd prawdopodobnie zaczną odpływać depozyty. Warunkiem udzielenia pomocy dla Cypru jest nałożenie podatku w wysokości 6.75% na depozyty poniżej 100 tys. euro, oraz 9.9% na depozyty powyżej 100 tys. euro. W zamian depozytariusze mają otrzymać udziały w swoim banku (których upłynnienie, będzie zapewne niemożliwe). Cypr to bardzo nietypowy przypadek. Sektor bankowy posiada tam aktywa około 125 mld EUR (7 razy więcej niż wynosi PKB), ale wyemitowany przez ten sektor dług to zaledwie 2 mld, w skutek czego obciążanie posiadaczy obligacji jak w przypadku Grecji byłoby totalnie nieefektywne.

Wraz z wyborem obecnego rozwiązania, na rynku na pewno pojawią się spekulacje co do formy kolejnych pomocy np. dla Hiszpanii. Póki co przedstawiciele UE zapewniają, iż w przypadku innych krajów takie posunięcia nie są rozważane. Dla równowagi, parlament zdecydował się na złagodzenie warunków pomocy wobec Irlandii oraz Portugalii.

W tym tygodniu ponownie aktywne będą Banki Centralne. We wtorek poznamy minutki z posiedzenia RBA oraz raport inflacji BoE. Środa będzie należała do FOMC (prognozy dla gospodarki, decyzja ws. stóp) Warto zaznaczyć, że na rynkach finansowych zaczynają liczyć się lokalne uwarunkowania (między innymi, a być może przede wszystkim polityka monetarna), które podczas ostatniego kryzysu były umniejszane na rzecz wszechobecnego ryzyka systemowego. Obecnie, aktywa z danego regionu/kraju podążają ścieżką wyznaczaną przez mix polityk monetarnej i fiskalnej. W tym roku, wyraźne trendy będą kierować się tam, gdzie wyraźnie polityki te będą luzowane bądź zacieśniane.

W kalendarzu warto jeszcze zwrócić uwagę na niemiecki wskaźnik Instytutu ZEW (wtorek), odczyty PMI dla Europy oraz Chin (czwartek), a także niemiecki wskaźnik Instytut Ifo. Środa natomiast będzie kluczowa dla brytyjskiego funta, gdzie George Osborne zaprezentuje roczny budżet – uważnie będzie przyglądać się założeniom dotyczącym BoE.

Dzisiejszy kalendarz makro jest praktycznie pusty. O 11:00 poznamy bilans handlu Strefy Euro, a o 13:30 wielkość nabywanych kanadyjskich papierów wartościowych.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Na wykresie dziennym EUR/USD mamy do zamknięcia lukę (1.30 – 1.2920), co może nastąpić dopiero po przetrawieniu przez rynki „cypryjskich newsów” oraz umiarkowanie dobrych czwartkowych PMI.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Tydzień odczytów z polskiej gospodarki

fot. mat. prasowe

EUR/PLN, interwał dzienny

EUR/PLN, interwał dzienny


Rozpoczynający się tydzień będzie obfitował w odczyty makro z rodzimej gospodarki. Już dziś po południu poznamy dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w lutym oraz szacunki NBP odnośnie inflacji bazowej, na które warto zwrócić szczególną uwagę, w kontekście zmienności jaką przyniosła ubiegłotygodniowa publikacja inflacji CPI przez GUS. W dalszej części tygodnia będą publikowane kolejne ważne odczyty makroekonomiczne za luty, m.in. produkcja przemysłowa, wyniki sprzedaży detalicznej i poziom bezrobocia. W czwartek opublikowany zostanie z kolei protokół z ostatniego posiedzenia RPP z początku marca, na którym ku zaskoczeniu rynku, obniżono stopę referencyjną o 50 pb do poziomu 3.25%.

Kurs EUR/PLN zamknął ubiegły tydzień lekko powyżej linii 38.2 proc. zniesienia Fibo trwającej 6 tygodni fali wzrostowej z przełomu 2012 i 2013 r. Impulsem do umocnienia Euro wobec Polskiego Złotego była wspomniana wcześniej czwartkowa publikacja Inflacji CPI w Polsce, która wyniosła 0% m/m i 1.3% r/r, podczas gdy oczekiwano 0.2% m/m i 1.5% r/r. Oznacza to, że wzrost cen dóbr i usług w ujęciu r/r był najniższy od ponad 6 lat. Ekonomiści spodziewają się dalszego spadku inflacji w kolejnych miesiącach, poniżej dolnej granicy celu inflacyjnego określonego przez NBP. Będzie to z pewnością rzutowało na kolejne kroki Rady Polityki Pieniężnej i kwotowania polskiej waluty.

W krótkim horyzoncie czasowym kurs EUR/PLN powinien znaleźć wsparcie w okolicach 4.1400 (zniesienie 38.2). Tymczasowy opór przebiega natomiast na poziomie szczytów z ostatnich dwóch tygodni 4.1642 (okolice zniesienia 23.6). W średnim horyzoncie czasowym spodziewamy się wzrostu kursu EUR/PLN z zasięgiem 4.18-4.19. Dziś zwiększone wahania przynieść mogą doniesienia z Cypru, gdzie odbędzie się głosowanie nad przyjęciem ustawy związanej z opodatkowaniem oszczędności bankowych.

USD/JPY zwiększa pasmo wahań

fot. mat. prasowe

USD/JPY, interwał dzienny

USD/JPY, interwał dzienny


Ubiegły tydzień przyniósł techniczną korektę na parze USDJPY. Kurs, pomimo kilku prób, nie zdołał pokonać trzy i pół letnich szczytów przebiegających w okolicach poziomu 96.6. W piątek pogorszył się sentyment wobec Dolara Amerykańskiego, w wyniku czego EURUSD wspiął się na tygodniowe szczyty, a USDJPY podążył w kierunku dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, w którym poruszał się od listopada ubiegłego roku. Przyczyn gwałtownej zmiany nastrojów można dopatrywać się w mieszanych danych z amerykańskiej gospodarki, które ujrzały światło dzienne w ostatni piątek. Rynek rozczarować mógł z pewnością marcowy Indeks nastroju konsumentów, przygotowywany przez Uniwersytet Michigan, który okazał się najgorszy od prawie półtora roku (71.8 pkt. wobec prognozowanych 78 pkt.). Opublikowane wcześniej dane o produkcji przemysłowej w lutym, zaskoczyły z kolei pozytywnie (0.7%, wobec prognozy 0.4%), lekko wyższa od oczekiwań okazała się także inflacja konsumencka w lutym.

Doniesienia z weekendu, o uwarunkowaniu udzielania 10 mld EUR pomocy dla Cypru od wprowadzenia przez tamtejszy rząd dodatkowego opodatkowania od złożonych w bankach depozytów, odwróciły sytuację diametralnie. EUR/USD otworzył tydzień z pokaźną luką, podobnie do pary USD/JPY, która jednak podjęła wędrówkę na północ zmierzając do jej rychłego wypełnienia. Kluczowe dla kwotowań USD/JPY w tym tygodniu będą jutrzejsze odczyty z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz zaplanowana na środę konferencja prasowa po posiedzeniu FOMC, na której można spodziewać się informacji o realizacji QE3 oraz aktualizacji prognoz makro. Jeśli uda się obronić wsparcie na poziomie 94.5, można spodziewać się próby ponownego ataku na szczyty. Przebicie wsparcia może sprowadzić kurs w okolice 23.6 proc. zniesienia Fibo (kurs 92.0). W dłuższym terminie otoczenie makro wskazuje na dalszą deprecjację JPY.

Ostatnie wydarzenia
  • Australia: Sprzedaż nowych samochodów m/m bez zmian ( w styczniu sprzedaż spadała 2.2% m/m)
  • Nowa Zelandia: Indeks zaufania konsumentów w I kw. 110.8 pkt., poprzednio 111.1 pkt.
  • Strefa Euro: Parlament Cypru, przełożył na poniedziałek głosowanie w sprawie obciążeniem depozytów w cypryjskich bankach dodatkowym podatkiem w wys. 6.75% (dla kwot < 100 tys. EUR) i 9.9% oraz zwiększeniem podatku dla przedsiębiorstw do 12.5% z 10%. Przegłosowanie zmian jest warunkiem otrzymania przez Cypr pomocy wys. 10 mld EUR.
  • USA: Indeks Michigan spadł w marcu do 71.8, wobec prognozy 78.
  • USA: Produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 0.7%, prognoza zakładała 0.4%.

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 11:00 Bilans handlu zagranicznego prognoza 3.4 mld EUR, poprzednio 12 mld EUR.

CAD 13:30 Papiery wartościowe nabywane przez zagranicę, prognoza 7.85 mld CAD, poprzednio -1.92 mld CAD.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: