Ceny domów w USA rosną najszybciej od 2005 roku
2013-03-22 13:29
Do blisko 5 mln zwiększyła się w lutym sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym. Wyniosła dokładnie 4,98 mln sztuk w ujęciu zannualizowanym.
Przeczytaj także: Dalsze oznaki poprawy sytuacji na amerykanskim rynku nieruchomości
Rynki finansowe
Lutowa sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia potwierdzają, że polska gospodarka funkcjonuje na zwolnionych obrotach. Sprzedaż obniżyła się o 0,8% w skali roku, a stopa bezrobocia podniosła się do 14,4%. Nic wciąż nie wskazuje na przełamywanie niekorzystnych tendencji w naszej gospodarce.
Ze wstępnych marcowych informacji o naszej gospodarce też nie wyłania się bardziej optymistyczny obraz. Co prawda w przemyśle negatywne nastroje przedsiębiorców są słabsze niż w lutym, ale i tak marzec tego roku jest najgorszy od 2010 r. Podobnie jest w budownictwie i handlu. W marcu obniżył się bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, podobnie było też ze wskaźnikiem wyprzedzającym, który opisuje oczekiwane w kolejnych miesiącach tendencje w zakresie konsumpcji gospodarstw domowych. Nic więc dziwnego, że w takich okolicznościach i przy utrzymującym się napięciu na zagranicznych rynkach finansowych nasza giełda spada do nowego tegorocznego minimum. Dodatkowo giełdzie ciąży sprzedaż kolejnego dużego pakietu akcji, tym razem chodzi o BZ WBK.
Ostatnie dni na rynkach finansowych pokazują wyraźnie, że dla inwestorów kluczowe są doniesienia dotyczące stanu największych gospodarek, a mniej istotne są wiadomości o kolejnych zarzewiach kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Tak trzeba interpretować brak większej reakcji na zamieszanie związane z Cyprem, a pojawienie się wyraźniejszego spadku po wiadomościach, że marcowa koniunktura gospodarcza zwłaszcza w strefie euro wyraźnie się osłabiła.
Rynki nieruchomości
Do blisko 5 mln zwiększyła się w lutym sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym. Wyniosła dokładnie 4,98 mln sztuk w ujęciu zannualizowanym. To najlepszy wynik od listopada 2009 r. Dane jednak nie sprostały oczekiwaniom ekonomistów, które mówiły o 5 mln sprzedaży. Mediana ceny wzrosła w skali roku o 11,6%, co było tempem nie widzianym od listopada 2005 r. Widać jednak, że ruch cen w górę spotyka się z ożywieniem podaży. W lutym na sprzedaż było wystawionych 1,94 mln domów w porównaniu z 1,77 mln miesiąc wcześniej. Był to pierwszy wzrost podaży od blisko roku. W takich okolicznościach można spodziewać się, że w kolejnych miesiącach skala wzrostu cen znacząco spadnie.
Dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym były kolejnymi wiadomościami z rynku mieszkaniowego w USA, które nie sprostały oczekiwaniom. Jednocześnie jednak trudno mówić, by pozytywne trendy dobiegały końca. Raczej wytracają swoją siłę.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Sprzedaż kolejnego dużego pakietu walorów przez dotychczasowych inwestorów drenuje nasz rynek akcji z kapitału
- Coraz wyższe ceny domów w USA skutkują rosnącą podażą na rynku wtórnym, co w efekcie może ograniczyć wzrost cen w przyszłości
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)