Spółki budowlane nie pomagają zakończyć korekty na GPW
2013-03-22 19:14
Indeksy Giełdowe i Fixing NBP © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Nerwowy weekend na rynkach finansowych
Po tym jak cypryjscy politycy nie zdołali przekonać Rosji ani do korzystnej modyfikacji warunków pożyczki zaciągniętej w 2011r., ani do udzielenia wsparcia finansowego, powrócił temat sięgnięcia po międzynarodową pożyczkę od tzw. Trojki. Inwestorzy na większości europejskich rynków w piątek rano wyprzedawali akcje, ale po południu, gdy kolejne doniesienia z Cypru sugerowały rychłą finalizację prac nad spełnieniem warunków koniecznych do uzyskania wsparcia, nastroje uległy poprawie. Wiele wskazuje na to, że Cypr będzie zmuszony obciążyć posiadaczy oszczędności zdeponowanych w bankach do partycypacji w kosztach ratowania systemu finansowego przed załamaniem, a po tym jak Rosja nie zgodziła się na ustępstwa, politycy cypryjscy zyskali nowy argument za opodatkowaniem depozytów o najwyższej wartości (powyżej 100 tys. EUR), których duża część należy do obywateli Rosji. Europejski Bank Centralny dał Cyprowi czas na skonstruowanie programu ratunkowego do poniedziałku.fot. mat. prasowe
Indeksy Giełdowe i Fixing NBP
Po godz. 16 czasu warszawskiego indeksy z Frankfurtu, Paryża czy Madrytu odrobiły wcześniejsze straty i poruszały się w okolicy poziomów zamknięcia z poprzedniej sesji. WIG20 tracący na wartości ok. 0,6 proc. pozostał jednym z najsłabszych indeksów w regionie. Amerykańskie indeksy rozpoczęły dzień od wzrostów o ok. 0,6 proc.r/r.
fot. mat. prasowe
Wibor i Libor, Notowania Surowców
Dane o sprzedaży detalicznej w Polsce okazały się gorsze od oczekiwań ekonomistów. Spadek w odniesieniu do poziomu sprzed roku wyniósł 0,8 proc. r/r (prognozowano wzrost o 0,4 proc. r/r). Minimalnie lepiej od prognoz wypadły informacje z rynku pracy, bo stopa zatrudnienia wyniosła 14,4 proc., podczas gdy ekonomiści spodziewali się jej wzrostu do poziomu 14,5 proc. Dla zagranicznych inwestorów niepokojące mogły być dane z Niemiec, gdzie pierwszy raz od sześciu miesięcy spadł komponent indeksu Ifo odzwierciedlający oczekiwania tamtejszych przedsiębiorców.
Na polskim rynku przed piątkową sesją inwestorzy poznali kilkadziesiąt raportów finansowych spółek notowanych na GPW. O tym, co wywołało największe emocje najlepiej mówi fakt, że tuż przed zakończeniem notowań akcje Mostostalu Warszawa i PBG taniały o 32 proc., papiery Ganta traciły na wartości ok. 22 proc., a w trakcie sesji ich ceny znajdowały się na znacznie niższych poziomach. Mostostal Warszawa odnotował w ubiegłym roku stratę rzędu 114 mln PLN, PBG w IV kwartale 2012r. stracił ponad 1,3 mld PLN, a w całym 2012r. ponad 2,8 mld PLN, natomiast Gant w 2012r. odnotował stratę netto na poziomie 412 mln PLN i dodatkowo wzbudził niepokój wśród inwestorów brakiem podpisu audytora pod raportem finansowym.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Łukasz Wróbel / Noble Securities
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)