eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweWydatki konsumpcyjne w UE w IV kw. 2012

Wydatki konsumpcyjne w UE w IV kw. 2012

2013-03-25 13:03

Wydatki konsumpcyjne w UE w IV kw. 2012

Płatność kartą © Andrey Bandurenko - Fotolia.com

Wydatki konsumpcyjne na obszarze całej Unii Europejskiej zmniejszyły się o 0,1% w IV kw. 2012 r. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2011 r., jednakże ten nieznaczny spadek w skali rocznej oznaczał odczuwalną poprawę w porównaniu z III kw. 2012 r., kiedy to wydatki były niższe o 1,7% niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Wzrosty nastąpiły m.in. w Polsce, a wśród największych gospodarek Unii w Niemczech, Francji i w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także: Wydatki konsumpcyjne w UE w III kw. 2012

Barometr wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej organizacji Visa Europe, wykorzystujący skorygowane dane o transakcjach z użyciem kart Visa Europe, stanowi rzetelny wskaźnik całkowitych wydatków konsumpcyjnych, dokonanych z użyciem wszelkich form płatności. Kartami Visa jest już opłacane jedno z każdych 6,75 euro wydawanych w Europie, dzięki czemu Barometr daje dokładny i wszechstronny wgląd w obraz faktycznych wydatków konsumpcyjnych.

Podczas gdy na poziomie całej UE wydatki w dalszym ciągu zmniejszały się, tempo tego spadku uległo osłabieniu – do czego przyczynił się wzrost odnotowany w trzech spośród pięciu największych rynków. We Francji i w Wielkiej Brytanii – dotkniętych spadkiem wydatków w III kw. ub.r. – IV kw. przyniósł wzrost w skali rocznej o odpowiednio 1,3% i 2,1%. W Niemczech, wzrostowa tendencja z III kw. utrzymała się w ostatnim kwartale 2012 r., kiedy wydatki zwiększyły się o 2,6%.

Jednocześnie jednak we Włoszech i w Hiszpanii – czyli w czwartej i piątej gospodarce UE – tempo spadku wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych uległo w IV kw. ub.r. dalszemu pogorszeniu (odpowiednio -7,6% i -6,5%). W Portugalii i Grecji spadek wydatków nie został zatrzymany, lecz jego tempo osłabło (do odpowiednio -7,4% i -2,0%) w porównaniu z III kw. 2012 r.

Philip Symes, dyrektor ds. finansowych Visa Europe, powiedział: „W całej Unii Europejskiej rok 2012 okazał się słabszym okresem dla wydatków konsumpcyjnych. Spadek w skali rocznej odnotowano w trzech kolejnych kwartałach, jednakże pod koniec roku pojawiły się lepsze perspektywy, a wydatki niemal powróciły do poziomu z 2011 r. Ponowny wzrost wydatków konsumpcyjnych na wielu spośród największych rynków UE, napędzających wzrost na całym obszarze, to dobry prognostyk i – mamy nadzieję – zapowiedź kontynuacji trendu w 2013 r.”

Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe i dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację powiedziała: „W ostatnim kwartale ubiegłego roku wydatki konsumpcyjne w Polsce potwierdziły zdolność do kontynuacji wzrostu wobec niemal niezmienionej sytuacji w całej Europie. Wydatki w Polsce w IV kwartale 2012 r. zwiększyły się, przy czym wzrost ten wyniósł 2,8% w stosunku do tego samego okresu roku 2011, zatem nieco więcej niż w przypadku tempa rozwoju wydatków w największej gospodarce Unii Europejskiej, czyli na rynku niemieckim.”

Barometr wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej organizacji Visa Europe

Obecnie kartami Visa jest już opłacane ponad jedno z każdych 6,75 euro wydanych w UE, a udział kart debetowych w tych wydatkach sięga niemal 80%. Oznacza to, że Barometr daje wszechstronny i aktualny obraz wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej.

Barometr wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej organizacji Visa Europe powstał w oparciu o dane o wydatkach dokonanych za pomocą wszystkich rodzajów kart Visa wydawanych w Europie: debetowych, kredytowych i przedpłaconych. Przygotowując Barometr, centrum informacji finansowej Markit opracowało model, który wykorzystuje dane o transakcjach kartami Visa z uwzględnieniem czynników korygujących.

Po pierwsze, wyeliminowany został wpływ wzrostu liczby wydanych kart Visa i obrotów realizowanych z udziałem tych dodatkowo wydanych kart. Po drugie, usunięto wpływ zmieniającej się skłonności konsumentów do korzystania z kart płatniczych, w oparciu o ocenę tendencji dotyczących realizowanych z udziałem kart Visa wypłat gotówki z bankomatów oraz transakcji bezgotówkowych w placówkach handlowo-usługowych. Wyeliminowano również wpływ inflacji, korygując dane o zmiany wskaźnika cen konsumpcyjnych tak, by otrzymać realną stopę zmian w wydatkach gospodarstw domowych.

fot. Andrey Bandurenko - Fotolia.com

Płatność kartą

Według Barometru wydatków konsumpcyjnych organizacji Visa Europe, poziom wydatków w IV kw. 2012 r. zmniejszył się o 0,1% w porównaniu z tym samym okresem 2011 r.


W ostatnich latach obserwowano silną dodatnią korelację pomiędzy danymi o transakcjach dokonywanych kartami Visa a publikowanymi później oficjalnymi danymi dotyczącymi wydatków konsumpcyjnych. Dane organizacji Visa obejmują znacznie szerszy obszar niż jedynie handel detaliczny – ze względu na coraz częstsze korzystanie z kart przy płatnościach za rachunki domowe (prąd, gaz, itd.) czy przy płatnościach podatkowych.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: