Eurodolar – w oczekiwaniu na większe odreagowanie
2013-03-29 11:26
EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Korekta kursu USD/CAD jeszcze (po)trwa
Indeks obrazujący aktywność sektora przemysłowego w rejonie Chicago, okazał się najgorszy od grudnia ubiegłego roku, natomiast wchodzący w skład Chicago PMI subindeks produkcji, w marcu spadł do poziomu 51.8 pkt nie obserwowanego od września 2009 r. Sentyment już wcześniej lekko popsuły dane dotyczące liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, których w ostatnim tygodniu złożono 357 tys., podczas gdy prognoza zakładała odczyt na poziomie 338 tys. Mimo obaw rynku większych emocji nie przyniosło otwarcie, po 12 dniach przerwy, cypryjskich banków. Więcej uwagi przyciągnęły natomiast problemy z formowaniem rządu we Włoszech. Wczoraj wieczorem Lider włoskiej centrolewicy Bersani, złożył prezydentowi Włoch Giorgio Napolitano oświadczenie, że nie zdołał powołać nowego rządu. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami z biura prezydenta, misję tworzenia nowego rządu, który zdołał by zyskać poparcie, przejmie prezydent. Rozmowy z włoskim partiami, które zdobyły największe poparcie w ostatnich wyborach zaplanowano na dzisiaj. Jeśli i te spotkania nie przyniosą efektu, we Włoszech rozpisane zostaną nowe wybory.Dzisiaj w nocy poznaliśmy natomiast serię danych z gospodarki Japonii. Pozytywne zaskoczenie przyniósł Indeks PMI dla przemysłu w marcu, który wyniósł 50.4 i tym samym znalazł się, pierwszy raz od maja 2012 r., powyżej granicy 50 pkt. W poprzednim miesiącu indeks wyniósł 48.5 pkt. Lepiej niż oczekiwania, zachowywała się w lutym japońska inflacja. Jednak wciąż ceny w Japonii z miesiąca na miesiąc spadają. Największe negatywne zaskoczenie przyniosły wstępne dane o produkcji przemysłowej w lutym. Odczyt na poziomie -0.1% m/m i -11% r/r, okazał się znacznie gorszy od konsensusu rynkowego na poziomie +2.6% w ujęciu m/m. Poprzednio odnotowano odczyty na poziomie +0.3% m/m i -5.8% r/r. Ostatecznie dane wpłynęły na kosmetyczne umocnienie Japońskiego Jena wobec Dolara Amerykańskiego. Kurs USD/JPY wciąż jednak znajduje się powyżej testowanej w ciągu kilku ostatnich dni linii wsparcia, pozostawiając szansę odbicia i dalszego ruchu na północ.
W ujęciu analizy technicznej kurs EUR/USD wybił we środę lokalny czteromiesięczny dołek. Niewiele już brakuje do pokonania poziomów z połowy listopada ubiegłego roku. Obecnie jednak widać, że spadkowy trend traci dynamikę, naruszając wielokrotnie górne ograniczenie kanału spadkowego, w którym poruszał się od początku lutego. Wczorajsze odbicie daje szansę na tymczasową kontynuację wzrostów. Natomiast przebicie dołków z połowy tego tygodnia, może oznaczać, zagrożenie dotarcia do poziomów z września ubiegłego roku, tj. okolice 1.26.
fot. mat. prasowe
EUR/USD, interwał dzienny
W kalendarzu na dzisiaj z ważniejszych danych o 11:00 publikacja inflacji konsumenckiej we Włoszech, o 13:30 publikacja danych dotyczących dochodów i wydatków Amerykanów, a o 14:55 Indeks Uniwersytetu Michigan za marzec.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
EUR/GBP w punkcie zwrotnym?
fot. mat. prasowe
EUR/GBP, interwał dzienny
Para EUR/GBP dotarła obecnie do bardzo ciekawego poziomu z perspektywy analizy technicznej i testuje ważne wsparcie na poziomach 0.845 – 0.8415. Zbiegają się w tych okolicach dołki z 8 lutego, 100 sesyjna średnia krocząca oraz 38.2 zniesienia Fibo ostatnich wzrostów. Do zejścia kursu na obecne poziomy przyczyniła się ogólna słabość Euro, którą możemy zobaczyć
w ostatnich dniach oraz ciągłe postrzeganie Funta jako safe-haven przez rynek. Korzystanie jednak przez GBP z tej roli może się w najbliższym czasie skończyć o czym poniżej.
Również Euro zrealizowało już wskazywany przez wielu analityków zakres korekty i spodziewane jest przynajmniej jego krótkoterminowe odreagowanie. Widzimy, że pomimo ogłoszenia niepowodzenia misji tworzenia rządu we Włoszech przez Lugiego Bersaniego, Euro nie osłabiało się wczoraj. Okazał się, że sytuacja polityczna jest już w cenach. Jutro prawdopodobnie nie doczekamy się większych ruchów na rynku, gdyż większość europejski parkietów jest zamknięta. Warto zwrócić uwagę na spotkanie ostatniej szansy liderów partii z Prezydentem Neapolitano, które najprawdopodobniej nie przyniesie żadnego przełomu. Nie najlepiej w średnim terminie przedstawia się również sytuacja Funta. Presja na spadki może pochodzić ze strony Banku Anglii, który aby złagodzić wpływ na gospodarkę planowanych cięć budżetowych, będzie musiał dalej luzować politykę monetarną. Jednak decyzje w tej kwestii nie są spodziewane na najbliższym spotkaniu komitetu polityki monetarnej, który z decyzjami poczeka zapewne na objęcie steru BoE przez nowego prezesa. Widać również, że nastawienie do Wielkiej Brytanii zmieniają agencje ratingowe, wskazując na ryzyko występowania stagflacji, w tym tygodniu Egan-Jones obniżył rating
z AA- do A+.
Z punktu widzenia analizy technicznej prawdopodobne jest odbicie kursu z obecnych poziomów w kierunku 0.856 i ważnego oporu 0.86. Scenariusz spadkowy, który nastąpi jeżeli uda się przełamać wspomniane na początku zakłada osłabienie do poziomu 0.828 do linii trendu wzrostowego, gdzie znajduje się 50 % zniesienia Fibo.
AUD/USD blisko rozstrzygnięcia
fot. mat. prasowe
AUD/USD, interwał dzienny
Kurs AUD/USD po osiągnięciu wskazywanego przez nas w analizie porannej z 25.03.2013 poziomu 1.048 zawrócił i obecnie znajduje się na ważnym wsparciu 1.0415. Decyzja co do dalszego kierunku może się wykrystalizować podczas nadchodzących świąt, gdyż w nocy z niedzieli na poniedziałek poznamy dane o chińskim PMI dla przemysłu, na który kurs Dolara Australijskiego pozostaje bardzo wrażliwy. Obecnie konsensus rynkowy wynosi 51.7 pkt i jeżeli zostanie osiągnięty to prawdopodobieństwo dalszego umacniania się AUD/USD i ponownego testu poziomu 1.048 jest duże. Warto również zwrócić uwagę na poniedziałkowe posiedzenie komitetu polityki monetarnej w Australii. Podczas kwietniowej sesji nie są spodziewane obniżki stóp procentowych. Jednak w średnim terminie najprawdopodobniej, BoA będzie musiał sięgnąć po narzędzia, gdyż ciągle słabo prezentują się dane dotyczące popytu wewnętrznego i perspektyw gospodarczych. Ważny będzie wydźwięk komunikatu po ogłoszeniu, gdyż jeżeli okaże się on jasno wskazujący na przyszłą obniżkę stóp procentowych to prawdopodobny będzie szybki powrót do spadków i podążenie w stronę parytetu wskazywanego jako poziom docelowy w średnim terminie przez analityków Commerzbanku oraz Morgan Stanley.
Z technicznego punktu widzenia kurs obecnie wyszedł płasko z kanału trendu wzrostowego i znajduje się nieznacznie powyżej średniej 200 sesyjnej położonej na 1.039. Przełamanie najbliższego wsparcia będzie implikowało podążanie kursu na południe w okolice 1.0357 i dalej 1.03. Jeżeli jednak stronie popytowej uda się obronić i pokonać ww. poziom 1.048 otwarta będzie droga w kierunku 1.06. Widzimy jednak, że sytuacja techniczna teoretycznie faworyzująca dalsze wzrosty kłóci się z założeniami co do polityki makroekonomicznej, więc warto uważnie śledzić rozwój wypadków i pamiętać o poziomach stop loss.
Ostatnie wydarzenia
- USA: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 357 tys. wobec oczekiwań na poziomie 338 tys. i okazała się gorsza od oczekiwań.
- Japonia: Indeks PMI dla przemysłu za marzec wyniósł 50.4 pkt
- Japonia: Produkcja przemysłowa w lutym spadła o 0.1% m/m i 11% r/r
- USA: Indeks Chicago PMI gorszy od oczekiwań wyniósł 52.4 pkt, wobec prognozy 56.5 pkt
- Kanada: PKB wzrosło m/m o 0.2%, wobec prognozy 0.1%.
Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 08:45 Wydatki konsumentów we Francji , prognoza wzrost 0.4%
USD 13:30 Wydatki Amerykanów m/m, prognoza wzrost 0.4%
USD 14:55 Indeks Uniwersytetu Michigan za marzec, prognoza 71.8 pkt
CAD 21:00 Publikacja budżetu rocznego.
Poniedziałek
CNY 3:45 Indeks PMI dla przemysłu za marzec, prognoza 51.7 pkt
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Dominik Murlak, Kamil Maliszewski / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)