eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweOszczędzanie pieniędzy: jeśli nie lokata, to co?

Oszczędzanie pieniędzy: jeśli nie lokata, to co?

2013-04-05 11:35

Oszczędzanie pieniędzy: jeśli nie lokata, to co?

Oszczędzanie – nie tylko na lokacie © Sebastian Duda - Fotolia.com

Oszczędzanie to nie lada wyzwanie, wymagające skrupulatności i systematyczności. Musimy się też wykazać umiejętnością znalezienia narzędzia, które będzie nam dobrze służyło. Obecnie oszczędzanie stało się jeszcze bardziej skomplikowane - w skutek ostatnich obniżek stóp procentowych przez RPP - lokaty bankowe, mają znacząco niższe oprocentowanie. Czy jest jakaś alternatywa wobec klasycznych depozytów? - sprawdza porównywarka finansowa Comperia.pl.

Przeczytaj także: Oszczędzanie pieniędzy: alternatywy dla lokat

Znalezienie bezpiecznych instrumentów służących do pomnażania oszczędności nie jest rzeczą łatwą. Na rynku występuje wiele rozwiązań przeznaczonych do lokowania pieniędzy, jednak skorzystanie z nich niesie ze sobą ryzyko poniesienia straty (akcje, surowce, waluty, a nawet nieruchomości). Na szczęście, można znaleźć też takie, których bezpieczeństwo jest porównywalne ze zwykłymi lokatami bankowymi. Poniżej Comperia.pl przedstawia kilka najważniejszych.

Konto oszczędnościowe

- Najprostszą i najbardziej dostępną alternatywą lokat bankowych służącą do pomnażania pieniędzy jest konto oszczędnościowe. Zasada działania takiego rachunku przypomina zwykłe konto. Jest ono jednak oprocentowane i nie powinno się z niego wykonywać tradycyjnych operacji - przelewu, zlecenia stałego, itp. – mówi Jacek Kasperczyk, ekspert Comperia.pl. – Takie działania wiążą się w większości banków z dużymi kosztami dla klienta. Ponadto warto wiedzieć, że środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym pozostają zawsze do naszej dyspozycji, czyli możemy je wypłacić bez utraty naliczonych odsetek. – dodaje Jacek Kasperczyk. Warto pamiętać, że część banków stosuje zasadę, że taką operację za darmo można wykonać tylko raz w miesiącu (kolejne często wiążą się z koniecznością zapłacenia prowizji).

fot. Sebastian Duda - Fotolia.com

Oszczędzanie – nie tylko na lokacie

Najprostszą i najbardziej dostępną alternatywą lokat bankowych służącą do pomnażania pieniędzy jest konto oszczędnościowe. Innym rozwiązaniem, dzięki któremu można bezpiecznie pomnażać oszczędności są obligacje skarbowe.


Obligacja skarbowa

Następnym rozwiązaniem, dzięki któremu można bezpiecznie pomnażać oszczędności są obligacje skarbowe. Ich emitentem jest państwo i to ono gwarantuje odpowiednią pewność takiej inwestycji. - Na rynku występuje kilka rodzajów obligacji skarbowych. Różnią się one między sobą nie tylko metodą naliczania odsetek, ale także terminami ich wykupu. Dzięki takiemu zróżnicowaniu osoba zainteresowana takimi papierami na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie – mówi Jacek Kasperczyk. Na koniec warto wspomnieć, że obligacje skarbowe można nabyć zarówno na rynku pierwotnym (comiesięczna oferta Ministerstwa Finansów), jak i wtórnym (na Giełdzie Papierów Wartościowych).

Fundusze pieniężne, fundusze obligacji

Kolejna metoda bezpiecznego gromadzenia oszczędności jest skierowana do osób, które nie są zainteresowane samodzielnym poszukiwaniem rozwiązań finansowych, a chcą taką operację zlecić specjalistom. Mowa tu oczywiście o zakupie jednostek uczestnictwa w wybranych funduszach inwestycyjnych, które inwestują zgromadzone środki w bezpieczne instrumenty. Dobrymi przykładami takich rozwiązań są fundusze pieniężne i fundusze obligacji. Pierwszy z nich lokuje pieniądze w krótkoterminowe (do 1 roku) aktywa dostępne na rynku pieniężnym np. bony skarbowe, bony komercyjne, czy też depozyty bankowe. Drugi jak sama nazwa wskazuje w obligacje. Z punktu widzenia klienta trzeba jednak zwrócić uwagę na rodzaj „kupowanych” przez fundusz obligacji. Od tego bowiem zależy całkowite ryzyko poczynionej inwestycji (obligacje korporacyjne są dużo bardziej ryzykowne niż obligacje skarbowe).

- Osoba dysponująca pewną kwotą oszczędności posiada kilka możliwości, dzięki którym może bezpiecznie pomnażać swoje pieniądze. Musi ona jedynie pamiętać, że zanim powierzy swoje środki tej czy innej instytucji powinna dokładnie zapoznać się z zasadami działania kupowanego instrumentu. Tylko w ten sposób uda jej się uniknąć niepotrzebnego rozczarowania- podsumowuje Jacek Kasperczyk, ekspert Comperia.pl.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: