Kupno mieszkania z obciążoną hipoteką
2013-04-22 13:50
Zacznij od sprawdzenia księgi wieczystej © Alexander Raths - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?
Zacznij od sprawdzenia księgi wieczystejKupno nieruchomości, na której właściciel wcześniej zaciągnął kredyt warto zacząć od sprawdzenia księgi wieczystej – Najlepiej zacząć od sprawdzenia jej III i IV działu kupowanej nieruchomości. Co istotne, możemy to zrobić bez wychodzenia z domu – wystarczy Internet i numer księgi wieczystej, który wpisujemy na stronie http://ekw.ms.gov.pl. Dział III KW powinien być wolny od jakichkolwiek wpisów (to tam pojawiają się ograniczenia dotyczące nieruchomości np. służebność, wszczęte egzekucje itp.). W dziale IV natomiast znajdują się informacje o wpisie banku – jego nazwa oraz kwota wpisu hipoteki – tłumaczy Alicja Pietruszkiewicz, Idea Expert SA, ZFDF. Należy jednak pamiętać, że hipoteka może być także związana z roszczeniami wierzycieli innych niż bank np. instytucji państwowych takich jak Urząd Skarbowy i wtedy musi zostać wykreślona przed transakcją sprzedaży.
Eksperci ZFDF radzą też, by zapoznać się z warunkami kredytu sprzedającego mieszkanie- Należy sprawdzić warunki wykreślenia hipoteki z ksiąg wieczystych oraz przeczytać umowę kredytu sprzedającego. Będą w niej zawarte informacje o kosztach wcześniejszej spłaty kredytu czy też przeliczenia waluty na złotówki, jeśli kredyt był zaciągnięty w walucie. Gdy takie mieszkanie sami chcemy kupić na kredyt, czyli zaciągnąć zobowiązanie spłacające zobowiązanie sprzedającego - sprawa się upraszcza. W takim wypadku bank udzielający nam kredytu sam dołoży trudu, by sprawdzić kwestie bezpieczeństwa kredytu, czyli przedmiotu jego zabezpieczenia - mówi Bartosz Turek, Home Broker, ZFDF.
W obu wypadkach należy jednak pamiętać, że sprzedający powinien wystąpić do banku o pismo jasno określające, jakiej wysokości wpłata będzie skutkowała całkowitą spłatą kredytu. Całkowita spłata oznacza zwolnienie nieruchomości od obciążenia hipotecznego.
fot. Alexander Raths - Fotolia.com
Zacznij od sprawdzenia księgi wieczystej
Jak przebiegają formalności kredytowe?
Po dokładnym sprawdzeniu księgi wieczystej mieszkania można przystąpić do rozpoczęciu procesu kredytowania. W tym celu zbywca powinien otrzymać od banku, który udzielił mu kredytu, zgodę na sprzedaż mieszkania - Zgoda ma formę opinii bankowej, a jej uzyskanie zazwyczaj jest formalnością. Opinia powinna zawierać informacje o wysokości kwoty, która ma zostać przelana na konto banku, numer konta oraz oświadczenie banku, że po wpłaceniu odpowiedniej kwoty wykreśli z księgi wieczystej hipotekę – mówi Alicja Pietruszkiewicz, Idea Expert SA, ZFDF.
Ponadto należy poprosić zbywcę nieruchomości o przedstawienie podstawy jej nabycia, czyli dokumentu, który określa w jaki sposób sprzedający stał się właścicielem nieruchomości – zwykle jest to Akt Notarialny. - Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy przedwstępnej w formie Aktu Notarialnego, z którego szczegółowo będzie wynikać sposób realizacji transakcji. Z tym dokumentem oraz zaświadczeniem z banku zbywcy składamy wniosek kredytowy. Bank, który udzieli nam kredytu, przelewa kwotę środków wskazaną przez bank zbywcy nieruchomości na wskazanym w opinii numer rachunku. Jeśli cena zakupu nieruchomości jest wyższa niż wartość wcześniejszego zadłużenia, środki zostaną podzielone między dwa rachunki - rachunek banku zbywcy oraz rachunek zbywcy – dodaje Alicja Pietruszkiewicz, Idea Expert SA, ZFDF.
Obecnie na rynku pojawia się wiele okazji do zakupu mieszkania z drugiej ręki w atrakcyjnej cenie. Zanim jednak zdecydujemy się na własne M, dobrze jest dokładnie sprawdzić księgę wieczystą i warunki wykreślenia hipoteki. W bezpiecznym przebrnięciu przez formalności oraz proces kredytowy może również pomóc doświadczony doradca finansowy.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)