eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweBezpieczny weekend majowy

Bezpieczny weekend majowy

2013-04-25 00:12

Bezpieczny weekend majowy

Długi majowy weekend to inauguracja sezonu sportów wodnych © alpegor - Fotolia.com

Długi majowy weekend to dla wielu przedsmak wakacyjnego urlopu i okazja do rodzinnych wyjazdów, wypoczynku na świeżym powietrzu czy zagranicznej wycieczki. Dla aktywnych to również symboliczny początek sezonu rowerowego, kajakowego czy żeglarskiego. Planując wypoczynek warto pamiętać o wykupieniu odpowiedniej polisy turystycznej dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Jak się nie pomylić i jak zapewnić sobie realną ochronę dzięki polisie? - radzi ekspert AIG.

Przeczytaj także: Jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne?

Polisa dla aktywnych

Przede wszystkim należy dostosować polisę do ulubionych form rekreacji. Majówkowe preferencje Polaków stale ewoluują w kierunku aktywnego wypoczynku, ale nie tylko one – wraz z nimi zmienia się też oferta dostępnych ubezpieczeń. Przed zawarciem umowy warto więc sprawdzić, czy sport, który uprawiamy sklasyfikowany został jako amatorski czy według ubezpieczyciela jest już sportem ekstremalnym.


Co ciekawe, z najnowszych badań, wykonanych przez ARC Rynek i Opinia „Sponsoring Monitor 2012/2013”, wynika, że od kilku lat regularnie sport uprawia już 30% Polaków. Najpopularniejszą formą aktywności fizycznej w naszym kraju stało się ostatnio bieganie, które zdystansowało, tradycyjnie zajmującą pierwsze miejsce na podium jazdę na rowerze. W ciągu ostatnich czterech lat liczba zwolenników biegania wzrosła ponad trzykrotnie. Źródło: http://www.arc.com.pl/do_biegu_gotowi_start!-40999477-pl.html

Na żagle i kajaki

Długi majowy weekend to inauguracja sezonu dla wielu pasjonatów sportów wodnych, w tym żagli i kajaków. Decydując się na zakup polisy warto sprawdzić zakres ochrony i gwarantowaną sumę ubezpieczenia, szczególnie jeśli wybieramy się za granicę np. na rejs do Chorwacji. Pozwoli to uniknąć dodatkowego stresu i niepewności, kiedy nagle pojawią się problemy ze zdrowiem, które wymagają wizyty u lekarza czy w ambulatorium szpitalnym.

„Podstawowym rodzajem ochrony w przypadku amatorskiego uprawiania sportów wodnych jest naturalnie ubezpieczenie NNW, które obejmuje zwrot kosztów leczenia. Chroni ono żeglarzy i uczestników spływów kajakowych przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Zapewnia niezbędną pomoc i wypłatę odszkodowania w przypadku ewentualnego uszczerbku na zdrowiu. Wraz z rosnącą świadomością klientów obserwujemy, że coraz więcej osób wybiera wyższe zakresy ochrony” – powiedziała Anna Wieconkowska, Travel Insurance Manager w firmie AIG.

Istotnym elementem polisy dla osób wypoczywających nad wodą jest również ubezpieczenie OC, które chroni ubezpieczonego od przykrych skutków finansowych wynikających z roszczeń osób trzecich w razie spowodowania przez posiadacza polisy uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzenia mienia (np. żaglówki).

fot. alpegor - Fotolia.com

Długi majowy weekend to inauguracja sezonu sportów wodnych

Podstawowym rodzajem ochrony w przypadku amatorskiego uprawiania sportów wodnych jest naturalnie ubezpieczenie NNW, które obejmuje zwrot kosztów leczenia. Chroni ono żeglarzy i uczestników spływów kajakowych przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Zapewnia niezbędną pomoc i wypłatę odszkodowania w przypadku ewentualnego uszczerbku na zdrowiu.


Bezpiecznie w wakeparku

Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio w Polsce tzw. wakeparki, w których spróbować można pływania na nartach wodnych, wakeboardzie (pływania na desce) i wakeskatingu (pływania na desce bez wiązań). Sporty te uprawiać można zarówno w formie przejazdów za motorówką, jak i na specjalnie tworzonych do tego celu wyciągach. W przeciwieństwie do windsurfingu czy kitesurfingu, aktywności te są zupełnie niezależne od pogody, dzięki czemu można uprawiać je nawet w bezwietrzne, wiosenne dni.

W Polsce wakeparki, czyli ośrodki dla amatorów wodnych szaleństw, funkcjonują już zarówno w dużych miastach (np. Kraków, Opole i Wrocław), jak i w miejscach kojarzonych od dawna z wodnymi formami rekreacji (np. Augustów). Wśród najpopularniejszych aktywności, których chętnie zażywamy w wakeparkach, znaleźć można zarówno jazdę slalomem, na specjalnie stworzonych torach przeszkód oraz wykonywanie różnego rodzaju tricków i ewolucji (np. wysokich skoków „wake to wake”).

„Ponieważ wciąż powstaje wiele nowych dyscyplin sportu, nie zawsze na rynku dostępne są polisy dedykowane tylko jednemu rodzajowi aktywności. Nie oznacza to oczywiście braku odpowiedniej ochrony. W przypadku wykonywania skoków z rampy i wszelakich akrobatycznych ewolucji, z uwagi na zwiększone ryzyko, standardowa polisa turystyczna, która obejmuje jedynie amatorskie uprawianie sportów, nie jest wystarczająca. Wakeboard i wakeskating – tak jak paralotniarstwo, nurkowanie głębinowe czy kolarstwo górskie – wymagają rozszerzonego zakresu ochrony, typowej dla sportów ekstremalnych” – podkreśla Anna Wieconkowska.

 

1 2

następna

6 form IKE

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: