Kradzież dokumentów a wyłudzenia I kw. 2013
2013-04-24 11:12
Każdy utracony dokument powinniśmy natychmiast zastrzec w banku © hues - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2012
„Warto podkreślić, że ostatni kwartał wpisuje się w generalny, bardzo pozytywny trend widoczny od dwóch lat. Regularnie maleje liczba oraz łączna suma kwot, jakie próbuje się wyłudzać w bankach. W ostatnich miesiącach odnotowano tylko 1 362 prób wyłudzeń – tym samym jest to drugi najniższy wynik w całej historii badania”– mówi Grzegorz Kondek, koordynator społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.Na koniec marca 2013 roku wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości wynosiła prawie 1,2 mln. sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost bazy o 24 tysiące szt. Codziennie do systemu trafia ponad 300 dokumentów.
„Dzięki coraz powszechniejszej praktyce szybkiego zastrzegania utraconych dokumentów w bankach, wykorzystywanie cudzej tożsamości do wyłudzenia kredytu jest zdecydowanie trudniejsze. Pamiętajmy, że liczba oszustw poza systemem bankowym jest nadal wielokrotnie wyższa niż tych, które dotyczą samych banków. Dlatego stale rozbudowujemy bazę Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i zachęcamy kolejne firmy i instytucje spoza sektora bankowego do korzystania z tych rozwiązań” – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
fot. mat. prasowe
Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości
System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.
fot. mat. prasowe
Łączna liczba i kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów
W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko.
fot. mat. prasowe
Średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)