Globalne fundusze przychodowe dają zarobić
2013-05-04 00:11
Przeczytaj także: Globalne fundusze przychodowe sposobem na zysk
Globalne fundusze przychodowe umożliwiają inwestorom dostęp do zróżnicowanych i zdywersyfikowanych pod względem geograficznym aktywów generujących przychód. W przeciwieństwie do dobrze nam znanych „tradycyjnych” funduszy, ich celem nie jest pomnażanie wartości pieniędzy wynikających ze wzrostu ceny danego aktywa. Poszukują one natomiast rozwiązań, które w każdych warunkach będą generowały stabilny przychód. Inwestują więc np. w spółki giełdowe regularnie wypłacające dywidendy. Stabilne zyski uzyskują również z czynszów i wynajmu nieruchomości czy z obligacji przedsiębiorstw wypłacających regularnie kupony odsetkowe.fot. mat. prasowe
Stopy zwrotu wybranych funduszy przychodowych w latach 2009 - 2012
Wyniki wypracowywane przez te fundusze od roku 2009 r. potwierdzają, że są to produkty warte uwagi. Szczególnie stopy zwrotu z 2011 roku pozytywnie zaskakują, ponieważ był to dla giełd okres dość słaby.
Fundusze tego typu inwestują w spektrum instrumentów finansowych na całym świecie i najczęściej nie stosują w tym zakresie żadnych ograniczeń. Jedną z głównych zasad tego typu rozwiązań jest: „inwestuj gdziekolwiek aby osiągnąć przychód”. Niemniej jednak da się wyróżnić kilka klas aktywów, wśród których najczęściej poszukują one przychodu. Należą do nich: globalne akcje spółek wypłacających dywidendę, obligacje dobrej jakości mające rating powyżej średniej, rynek nieruchomości ze szczególnym uwzględnieniem REIT-ów (które czerpią stabilne i bezpieczne zyski pochodzące głównie z czynszów i wynajmu nieruchomości) oraz rynek długu korporacyjnego i krajów rozwijających się. Dodatkowo fundusze mogą stosować instrumenty pochodne w celu zabezpieczenia się przed wpływem niekorzystnych zmian rynkowych.
fot. tanatat - Fotolia.com
Globalne fundusze przychodowe dają zarobić
Globalne fundusze przychodowe poszukują rozwiązań, które w każdych warunkach będą generowały stabilny przychód. Inwestują więc np. w spółki giełdowe regularnie wypłacające dywidendy.
Expander postanowił przyjrzeć się czterem wybranym funduszom przychodowym inwestującym w wiele klas aktywów i sprawdzić jakie stopy zwrotu one generowały. Do porównania zostały wybrane fundusze, które istnieją na rynku już dość długo: M&G Optimal Income Fund (2007), BlackRock Multi-Asset Income Fund (2007), JPMorgan Investment Funds – Global Income Fund (2008) oraz nowszy Schroder ISF Global Multi-Asset Income (2012).
Wyniki wypracowywane przez te fundusze od roku 2009 r. potwierdzają, że są to produkty warte uwagi. Szczególnie stopy zwrotu z 2011 roku pozytywnie zaskakują, ponieważ był to dla giełd okres dość słaby. Natomiast nowy fundusz Schroder ISF Global Multi-Asset Income (działa od 18.04.2012) zdążył do dnia dzisiejszego wypracować już stopę zwrotu wynoszącą +12,7%.
Jak widać otwarte i elastyczne podejście do inwestycji w różne klasy aktywów przynosi efekty i umożliwia funduszom przychodowym sprawne reagowanie na zmiany rynkowe w celu dostosowania poziomu ryzyka i osiągnięcia stałego, zdywersyfikowanego przychodu.
![Najlepsze fundusze inwestycyjne 2013 [© denphumi - Fotolia.com] Najlepsze fundusze inwestycyjne 2013](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/inwestowanie-pieniedzy/Najlepsze-fundusze-inwestycyjne-2013-121584-150x100crop.jpg)
oprac. : Piotr Nowak / expander
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)