eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeEuforia po danych z amerykańskiego rynku pracy

Euforia po danych z amerykańskiego rynku pracy

2013-05-06 10:23

Euforia po danych z amerykańskiego rynku pracy

EUR/USD, interwał czterogodzinowy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W piątek poznaliśmy pakiet solidnych danych z amerykańskiego rynku pracy, które pozytywnie zaskoczyły inwestorów. Kwietniowa stopa bezrobocia spadła do poziomu 7.5%, wobec 7.6% wcześniej, podczas gdy oczekiwania rynkowe zakładały, że pozostanie na niezmienionym poziomie wobec poprzedniego odczytu.

Przeczytaj także: Tydzień pod znakiem decyzji ECB

To najniższy poziom bezrobocia w USA od czterech i pół roku. Korzystny okazał się także wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (Non-Farm Payrolls), który wyniósł 165 tys., wobec prognozowanych 146 tys. W górę, do poziomu 138 tys. z 88 tys. skorygowano odczyt za marzec, co rynki także odebrały jako pozytywny sygnał. Po publikacji danych w górę poszybowały amerykańskie indeksy, wzrastając o prawie 1.5 proc. W ślad za nimi wzrosły istotnie ceny ropy naftowej, silne wzrosty kontynuowała także miedź. Gwałtownej, ale i chwilowej wyprzedaży uległ także EUR/USD, który spadł do poziomu 1.30331, czyli w okolice tygodniowych minimów, by następnie z równym impetem odbić się i zakończyć dzień istotnie nad kreską (1.31173). Czemu sprzyjała publikacja kolejnych danych z USA. Tym razem dane okazały się rozczarowujące.

Indeks ISM dla usług w kwietniu spadł do 55 pkt., z 56.5 w poprzednim miesiącu i wobec prognozy 56. Istotnie zmniejszyły się także zamówienia w przemyśle w marcu, które spadły o 4% w ujęciu m/m. Prognoza zakładała odczyt na poziomie -2.5%. W dół do poziomu 1.9% (z 3%) skorygowano także odczyt za poprzedni miesiąc. Z kolei zamówienia na dobra trwałego użytku z wyłączeniem środków transportu spadły o 1.5%. (prognoza -1.4%, poprzednio -1.7%). Notowania EURUSD wspierała także piątkowa, poranna wypowiedź Ewalda Nowotnego z EBC, który starał się złagodzić ton wypowiedzi szefa EBC Mario Draghiego o możliwości wprowadzenia ujemnych stóp depozytowych. Nowotny stwierdził, że rynki nadinterpretują te informacje. Zdaniem Nowotnego EBC nie sięgnie po to narzędzie w krótkim terminie i jest to jedna z wielu opcji, która jest rozważana. Oznacza to, że w „średnim terminie” EBC może zaskoczyć rynek zapowiedziami innych rozwiązań, które zachwieją rynkiem.

W ujęciu technicznym EUR/USD, po czwartkowej korekcie, wzbił się w piątek ponad 23.6 proc. zniesienie Fibo (1.3106) i obecnie poziom ten stanowi dla kursu pierwsze istotne wsparcie. Jeśli uda się je obronić, kurs ma szanse na pozostanie w kanale zwyżkowym, ukształtowanym od początku kwietnia. Zasięg ruchu wzrostowego wyznaczają na razie zeszłotygodniowe szczyty (okolice 1.323).

Z piątkowych danych na uwagę zasługują także odczyty brytyjskiego PMI dla usług, który wyniósł 52.9 pkt., podczas gdy konsensus rynkowy, zakładał 52.4 pkt. Był to najwyższy odczyt od 8 miesięcy. Korzystne dane pozwoliły na umocnienie się Funta Brytyjskiego, który wciąż zmaga się z przebiciem linii oporu w okolicach 1.56.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał czterogodzinowy

EUR/USD, interwał czterogodzinowy


Dzisiaj z ważniejszych danych w kalendarium, odczyty PMI dla usług z krajów Eurolandu, odczyt indeksu Sentix oraz wyniki sprzedaży detalicznej za marzec. W bieżącym tygodniu poznamy także decyzje banków centralnych ws. stóp procentowych w Australii (wtorek), Polsce (środa) oraz Wielkiej Brytanii (czwartek).

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


USD/CAD – kiedy przebijemy poziom 1.0 ?

fot. mat. prasowe

USD/CAD, interwał dzienny

USD/CAD, interwał dzienny


Dzisiaj o 16:00 polskiego czasu poznamy odczyt wskaźnika PMI w Kanadzie. Oczekiwania są na wysokim poziomie 58.3 pkt, co jest pokłosiem ostatniego świetnego wyniku w marcu: 61.6 pkt. Wskazanie bliskie konsensusu w tym wypadku będzie skutkowało umocnieniem kanadyjskiego dolara.

Para USD/CAD zakończyła tydzień w okolicach parytetu i wygląda na to, że niższe poziomy to kwestia kolejnych sesji.

Dolar kanadyjski należy do bloku commodity currencies, czyli walut skorelowanych z cenami surowców. Należy jednak mieć na uwadze, że Kanada jest zdecydowanie mniej powiązana gospodarczo ze zwalniającymi Chinami (w przeciwieństwie do Australii), a jej eksport opiera się raczej na surowcach energetycznych. Dodatkowo, regeneracja amerykańskiej gospodarki będzie wspierać notowania CAD. Kanada eksportuje do USA ogromne ilości drewna, którego cena sukcesywnie rośnie od początku roku. Wzrosty te są zapewne napędzane przez poprawę na rynku mieszkaniowym w Stanach. Utrzymanie tego trendu będzie na pewno pozytywnym czynnikiem w zakresie umocnienia loonie.

W świetle relatywnej siły Kanadyjczyka względem pozostałych walut powiązanych z cenami surowców oraz ewentualnego napływu wypieranego kapitału portfelowego z Japonii, można rozważyć krótkie pozycje na USD/CAD. Złamanie oporu w postaci parytetu będzie silnym bodźcem do dalszych spadków. Paradoksalnie, zarówno dobre jak i słabe dane z USA mogą działać pozytywnie na dolara kanadyjskiego. Lepsze dane oznaczają większy eksport w przyszłości, natomiast słabsze dane w oczywisty sposób osłabiają dolara amerykańskiego (ucięte spekulacje o wycofywaniu QE).

Trend wzrostowy niezagrożony

fot. mat. prasowe

ITBOND, interwał dzienny

ITBOND, interwał dzienny


Słabe perspektywy globalnego wzrostu utrzymują rentowności amerykańskich oraz niemieckich obligacji (bezpieczne przystanie) na bardzo niskich poziomach. Z drugiej strony mamy wzrosty na rynkach akcji w USA napędzane przez dodruk pieniądza. W tle pozostaje ciągle nierozwiązana kwestia kryzysu zadłużenia w Europie, na co jednak w żadnym wypadku nie zwracają uwagi inwestorzy nabywający obligacje krajów peryferyjnych. Dramatycznie niskie stopy zwrotu z bundów zmuszają zapewne do poszukiwania lepszej alternatywy ulokowania środków, nawet w zamian za mniejsze bezpieczeństwo (chociaż dzisiaj już nikt nie wierzy, że taki kraj jak Włochy mógłby nie oddać pieniędzy inwestorom).

Biorąc pod uwagę ostatnie sygnały płynące z EBC, iż możliwe jest wprowadzenie ujemnych stóp procentowych od depozytów (tak, banki musiałyby płacić za to, że zostawiają środki na „lokacie”), trend na skarbowych papierach krajów peryferyjnych nie powinien ulec zmianie. Oznacza to dalsze spadki rentowności m.in. włoskich obligacji. Przypominamy, iż spadek rentowności oznacza wzrost ceny papieru.

Technicznie, ITBOND znajduje się blisko wsparcia wyznaczonego przez ekspansję Fibo. W przypadku słabszych nastrojów na początku tygodnia, silne wsparcie znajduje się na poziomie 114.45. Poziomami do zdobycia w ciągu kolejnych sesji są kolejno 118.5 oraz 119. Układ średnich kroczących na obecny moment również potwierdza utrzymanie trendu (najszybsza średnia znajduje się najwyżej).

Ostatnie wydarzenia
  • Chiny: Indeks PMI dla usług spadł w kwietniu do poziomu 51.1, poprzednio wyniósł 54.3
  • Australia: Sprzedaż detaliczna w kwietniu spadłą miesiąc do miesiąca o 0.4% (oczekiwano wzrostu o 0.2%)

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 9:15 Hiszpański Indeks PMI dla usług, prognoza 45.8, poprzednio 45.3

9:45 Włoski Indeks PMI dla usług, prognoza 46.3, poprzednio 45.5

11:00 Sprzedaż detaliczna w Strefie Euro; prognoza -0.1% m/m, poprzednio -0.3%

CAD 14:30 Pozwolenia na budowę; prognoza 0.7% m/m, poprzednio 1.7%

16:00 Indeks Ivey PMI; prognoza 58.3, poprzednio 61.6

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: