Inwestowanie w grunty rolne i wino opłacalne
2013-05-07 00:12
Dobra działka rolna szybko wzrasta na wartości © magann - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak inwestować w alternatywy?
Alternatywa potrzebna od zarazWedług ekspertów Conse Doradcy Finansowi, to właśnie niska rentowność bankowych depozytów w naturalny sposób odpowiada za wzrost zainteresowania innymi sposobami lokowania oszczędności. Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi podkreśla, że klienci często pytają o rozwiązania, które są w stanie zapewnić nie tylko wysoki stopień ochrony kapitału, ale także akceptowalną stopę zwrotu.
Nie jest problemem wskazanie zyskownych sposobów lokowania kapitału w warunkach gospodarczego prosperity. Jednak obecnie warunki makroekonomiczne powodują, że lista korzystnych, a także bezpiecznych wariantów inwestycji jest bardzo ograniczona. Dodatkowo sprawę komplikuje chwiejność rynków kapitałowych.
Klienci często są zainteresowani zakupem instrumentów finansowych, takich jak akcje czy tytuły uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. To rozwiązanie nie może być jednak rekomendowane wszystkim klientom, gdyż jego korzystność jest widoczna po dłuższym czasie (np. po dziesięciu latach). Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku instrumentów strukturyzowanych, które są promowane przez krajowe banki i instytucje finansowe – twierdzi Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.
W związku z tym coraz częściej (i chętniej) klienci sięgają po tak zwane inwestycje alternatywne. Chodzi tutaj o zakup dóbr, których wartość zależy od ograniczonego dostępu i zasobów kapitałowych danego inwestora. W większości przypadków takie inwestycje kojarzą się z zakupem szlachetnych kruszców (jak złoto, srebro, platyna czy pallad). Według przedstawicieli Conse Doradcy Finansowi, warto zwrócić uwagę na dwa bardziej perspektywiczne warianty, a więc zakup gruntów rolnych a także win en primeur.
fot. magann - Fotolia.com
Dobra działka rolna szybko wzrasta na wartości
Dobra działka rolna szybko wzrasta na wartości
W Polsce już od ośmiu lat można zaobserwować systematyczny wzrost cen gruntów rolnych. Trend ten wynika z niedostatecznej podaży działek budowlanych. Dlatego jest spore zapotrzebowanie na takie nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach, zwłaszcza w okolicach dużych miast oraz miejscowości wypoczynkowych.
Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w 2012 roku jeden hektar przeciętnego gruntu rolnego zdrożał aż o 27,3%. Natomiast w okresie ostatnich ośmiu lat łączna stopa zmiany cen (w zależności od regionu) wyniosła od 163 do 382%.
Możliwość zmiany przeznaczenia działek rolnych jest także ważnym czynnikiem, kształtującym ich ceny. Według Wojciecha Tomczaka z Conse Doradcy Finansowi, nabywca dobrze wie, że przekształcenie gruntu rolnego na budowlany zwiększy jego wartość o 100 a nawet 200%.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
Terran / 2013-05-07 16:12:03
Artykuł to taka wizja super inwestycji, trzycyfrowe zyski etc., a to nie do końca tak, bo jak się nie umie, to nawet na ziemi można umoczyć. Najważniejsza kwestia to lokalizacja, trzeba dobrze orientować się w zapotrzebowaniu na działki budowlane. Druga to typ inwestowania. Są np. programy inwestycji grupowych, które mogą być ryzykowne. Najlepsza inwestycja to taka, że mamy papier w ręku poświadczający, że grunt jest nasz. Są takie programy (Briland na przykład). Lepiej robić to z kimś, bo samemu można poleć choćby na starciu z biurokracją. [ odpowiedz ] [ cytuj ]