Płatności elektroniczne a szara strefa 2013
2013-05-13 10:40
Przeczytaj także: Płatności elektroniczne a szara strefa 2010
Raport chwali konkretne działania w poszczególnych krajach europejskich podejmowane przez władze, banki i systemy płatnicze*/ w celu kształtowania pożądanych postaw obywateli w tym zakresie. Długofalowe inicjatywy, takie jak umożliwienie opłacania różnych usług publicznych z wykorzystaniem elektronicznych środków płatniczych, są niezmiernie ważnym czynnikiem sprzyjającym zmianie utrwalonych przyzwyczajeń. Jednocześnie jednak raport wzywa rządy do pełniejszego wykorzystania potencjału płatności elektronicznych w walce z szarą strefą.
Steve Perry powiedział również: „Kryzys gospodarczy zmusza rządy krajów europejskich do podjęcia działań na rzecz zmniejszenia szarej strefy. Panuje powszechna zgoda co do tego, że płatności gotówkowe to swoiste paliwo napędzające ukryty obieg gospodarczy. Oczekujemy, że zdecydowane wysiłki władz w całej Europie na rzecz ograniczenia zniekształcającego wpływu szarej strefy zaowocują coraz liczniejszymi inicjatywami prowadzącymi do wypierania gotówki przez płatności elektroniczne”.
Szara strefa gospodarcza w Europie w 2013 r. Zastosowanie systemów płatności elektronicznych do zwalczania drugiego obiegu gospodarczego to najnowsza wersja serii raportów publikowanych pod tym samym tytułem w latach 2008, 2010 i 2011.
*Przykłady działań władz, banków i systemów płatniczych:
- W 2010 r. Visa Europe, wydawcy kart Visa i agenci rozliczeniowi powołali w Polsce fundusz wspierający wzrost liczby terminali płatniczych w punktach usługowo-handlowych. Na przestrzeni dwóch i pół roku jego działanie zaowocowało zainstalowaniem 120 tys. nowych terminali, z czego 75% działa w branżach o dużym udziale szarej strefy.
- W 2011 r. w Irlandii opracowano i wdrożono strategię walki z wykluczeniem finansowym.
- W 2011 r. we Włoszech wprowadzono obowiązek dokonywania płatności o wartości powyżej 1 tys. euro drogą elektroniczną. Wprowadzono również ulgi podatkowe dla płatności elektronicznych (bezgotówkowych) w punktach handlowo-usługowych, połączone z karami dla detalistów, którym udowodniono trzykrotne niewydanie klientom potwierdzenia zakupu w okresie pięciu lat. Badania wykazały, że dodatkowe wpływy podatkowe z tego tytułu wyniosły 9,1 mld euro. Podobne wymogi wprowadzono w Hiszpanii (od 2,5 tys. euro) i w Grecji (od 1,5 tys. euro).
- W 2012 r. w Portugalii nałożono na banki obowiązek zgłaszania władzom podatkowym transakcji dokonywanych w punktach handlowo-usługowych.
Przeczytaj także:
Płatności elektroniczne a szara strefa
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zwalczanie szarej strefy, systemy płatnicze, szara strefa, system płatniczy, płatności elektroniczne, płatności bezgotówkowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)