Rodzina na Swoim: dopłaty nadal można stracić
2013-05-14 09:40
Rodzina na Swoim: dopłaty nadal można stracić © Kurhan - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rodzina na Swoim wciąż obecna w statystykach
6 miesięcy na zerwanie umowy najmuPierwsza uwaga dotyczy osób, które zaciągnęły kredyt z dopłatami pod koniec ubiegłego roku. Jeśli zawierając umowę kredytową były najemcą lokalu mieszkalnego lub przysługiwało im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, to z pewnością pisemnie zobligowały się do wypowiedzenia umowy najmu bądź członkostwa w spółdzielni. Powinno stać się to w terminie 6 miesięcy od uzyskania własności lokalu, na które zaciągały kredyt w Rodzinie na Swoim.
– Należy koniecznie pamiętać o tym półrocznym okresie, bo niedopełnienie zobowiązania będzie miało bardzo poważne konsekwencje w postaci wypowiedzenia umowy kredytu i postawienia wierzytelności w stan natychmiastowej wymagalności. To oznacza konieczność bezzwłocznego zwrotu całego kredytu – mówi Mikołaj Fidziński, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl.
Prawo własności tylko jednej nieruchomości
Dopłaty straci również ten beneficjent Rodziny na Swoim, który w okresie korzystania z programu (dopłaty trwają przez 8 lat) stał się właścicielem czy nawet współwłaścicielem innej nieruchomości. Dokładnie ustawa mówi o uzyskaniu „prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny”.
Dobra wiadomość jest taka, że wyjątkiem od tego przepisu jest uzyskanie nieruchomości w drodze spadku. To jedyna sytuacja, kiedy nie straci się dopłat.
fot. Kurhan - Fotolia.com
Rodzina na Swoim: dopłaty nadal można stracić
Wyłącznie na potrzeby mieszkaniowe
Przez cały okres uzyskiwania dopłat jedynym celem posiadania kredytowanej nieruchomości musi być „zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych”. Innymi słowy, dopłaty straci każdy, kto dokona zmiany sposobu użytkowania lokalu. Czyli będzie czerpać korzyści z tytułu wynajmu, albo urządzi sobie w tej nieruchomości np. sklep, zakład krawiecki czy inną działalność gospodarczą.
Co ciekawe natomiast, w opinii Ministerstwa Infrastruktury, krokiem absolutnie niedyskwalifikującym z dalszego otrzymywania dopłat jest fakt zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej w kredytowanej nieruchomości, oraz prowadzenia weń obsługi biurowej i technicznej tejże działalności.
14 dni na poinformowanie banku. Inaczej - dramat!
– Niezmiernie istotną kwestią jest poinformowanie banku o zaistnieniu którejś z przesłanek do zaprzestania dopłat do kredytu - uzyskanie własności lub współwłasności innego lokalu, albo rozpoczęcie użytkowania lokalu finansowanego kredytem z dopłatami w innym celu niż „zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, w okresie 14 dni od ich zaistnienia. W przeciwnym wypadku kredytodawca będzie mógł wypowiedzieć umowę kredytową i postawić wierzytelność w stan natychmiastowej wymagalności, czyli zażądać zwrotu całego kredytu – podsumowuje Mikołaj Fidziński, ekspert Comperia.pl.
Oczywiście bank postawi kredyt preferencyjny w stan natychmiastowej wymagalności, jeśli okaże się, że środki zostały wykorzystane niezgodnie z celem, a także jeśli doszło do wyłudzenia. Te dwa przypadki wydają się oczywiste i raczej nie wymagają większego komentarza. Są jednak trzy sytuacje nieco mniej oczywiste, o których koniecznie warto pamiętać.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)