Rodzina na Swoim: będzie powrót?
2013-05-15 14:04
![Rodzina na Swoim: będzie powrót? [© Fotowerk - Fotolia.com] Rodzina na Swoim: będzie powrót?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kredyty-mieszkaniowe/Rodzina-na-Swoim-bedzie-powrot-117733-200x133crop.jpg)
Dalszy ciąg Rodziny na Swoim? © Fotowerk - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rodzina na Swoim: dopłaty nadal można stracić
Projekt przewiduje dopłaty do oprocentowania kredytów, jakie zostaną udzielone na zakup lokalu mieszkalnego, budowę i zakup domu jednorodzinnego albo wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej (druk sejmowy nr1276).Kto będzie mógł skorzystać?
- Kredytobiorca, aby móc skorzystać z dopłat, będzie musiał w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego spełnić szereg warunków – podkreśla Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. - Po pierwsze taka osoba nie może być właścicielem lub współwłaścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego. Nie może też jej przysługiwać w całości lub części spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny bądź dom jednorodzinny. Ubiegającemu się nie może także przysługiwać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, a także nie może to być najemca lokalu mieszkalnego – wyjaśnia Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.
Dopłaty przysługiwałyby osobom, które wniosek o kredyt preferencyjny złożą najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym jeden z małżonków ukończy 40 lat. Jeśli choć jedna z osób jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego, wówczas małżonkowie nie mogliby niestety skorzystać z takiego wsparcia. Podczas zawierania umowy kredytu preferencyjnego osoba ubiegająca się o taki kredyt musiałaby także złożyć pisemne oświadczenie, że nie jest właścicielem mieszkania lub domu, albo najemcą lokalu mieszkalnego.
fot. Fotowerk - Fotolia.com
Dalszy ciąg Rodziny na Swoim?
Przedłużenie programu "Rodzina na swoim" na czas nieokreślony i zawężenie kręgu adresatów dopłat Skarbu Państwa do młodych małżeństw, z których choć jeden z małżonków nie ukończył 40. roku życia - przewiduje poselski projekt ustawy o wsparciu finansowym młodych rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, nad którym trwają prace w Sejmie.
Korzyści dla najemców
- Kredyt preferencyjny będą mogli otrzymać także najemcy lokali. Warunkiem będzie pisemne zobowiązanie, złożone najpóźniej w dniu podpisania umowy o kredyt, do rozwiązania umowy najmu i opuszczenia mieszkania w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu lub domu, na które został udzielony kredyt preferencyjny – mówi Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.
Jak wysokie wsparcie?
Według założeń projektu, przez 10 lat dopłaty Skarbu Państwa dla małżeństwa zaciągającego kredyt, wynosiłyby 50% należnych odsetek. Dodatkowo, każde dziecko, które pozostaje na utrzymaniu małżeństwa byłoby szansą na zwiększenie pomocy państwa o kolejne 10% - maksymalnie jednak 40%. W efekcie pomoc w spłacie raty odsetkowej mogłaby wynieść nawet 90% ogólnej wartości odsetek.
Podstawą do naliczenia dopłaty byłaby kwota kredytu preferencyjnego pozostająca do spłaty. W przypadku lokalu mieszkalnego powierzchnia użytkowa nie przekraczająca 50 mkw., zaś dla domu jednorodzinnego – 70 mkw.
Ponadto podstawa do naliczenia dopłaty byłaby zależna od:
- części pozostającej do spłaty kwoty kredytu preferencyjnego, będącej równowartością iloczynu tej kwoty oraz wskaźnika równego ilorazowi 50 mkw. i powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego – dla lokalu mieszkalnego, którego powierzchnia użytkowa przekracza 50 mkw.
- części pozostającej do spłaty kwoty kredytu preferencyjnego, stanowiącej równowartość iloczynu tej kwoty oraz wskaźnika równego ilorazowi 30 mkw. i powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego – dla lokalu mieszkalnego.
- części pozostającej do spłaty kwoty kredytu preferencyjnego, stanowiącej równowartość iloczynu tej kwoty oraz wskaźnika równego ilorazowi 70 mkw. i powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego – dla domu jednorodzinnego, którego powierzchnia użytkowa przekracza 70 mkw.
- Warto także podkreślić, że kredyt preferencyjny, byłby udzielany w złotówkach – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.
![Rodzina na Swoim: bez dopłat będzie o połowę drożej [© Magdziak Marcin - Fotolia.com] Rodzina na Swoim: bez dopłat będzie o połowę drożej](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kredyty-mieszkaniowe/Rodzina-na-Swoim-bez-doplat-bedzie-o-polowe-drozej-123766-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)