Dynamika rozwoju MasterCard
2005-06-22 11:41
Jak wynika z raportu finansowego za pierwszy kwartał 2005 roku, organizacja płatnicza MasterCard Europe zanotowała dynamiczny wzrost wyników w odniesieniu do kart z odroczonym terminem spłaty (kredytowe i obciążeniowe).
Przeczytaj także: Bank BNP Paribas przygotował Kartę Otwartą na Świat
Wartości wszystkich transakcji zrealizowanych tego typu kartami, w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, wzrosła o 11,7%. Dynamika ta spowodowana była również rosnącą siecią akceptacji kart MasterCard w Europie, a także stabilnym rozwojem całego rynku kart płatniczych.W trakcie pierwszego kwartału 2005 roku użytkownicy wszystkich kart systemu MasterCard zrealizowali ponad 2,2 mld transakcji płatniczych, których wartość osiągnęła ponad 366,3 mld dolarów. Znaczący wzrost odnotowany został również w przypadku liczby kart oraz punktów handlowo usługowych, akceptujących karty MasterCard.
W Polsce wartość transakcji kartami ze znakiem akceptacji MasterCard w I kwartale tego roku wzrosła do ponad 4 mld dolarów. Liczba kart systemu MasterCard w tym okresie wyniosła ponad 6,1 mln, w tym 5,2 mln kart debetowych i ponad 920 tysięcy kart obciążeniowych i kredytowych.
Warto odnotować wysoki przyrost liczby kart kredytowych i obciążeniowych na rodzimym rynku. Polacy, posługując się ponad 920 tys. kart MasterCard, zrealizowali w I kw. 2005 roku prawie 5 mln transakcji, czyli aż o 40,5% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wartość transakcji tego typu kartami MasterCard osiągnęła 360 mln dolarów (wzrost o 28,1%). Z raportu wynika również, że użytkownicy kart MasterCard w Polsce mogli dokonywać transakcji swoimi kartami już w 150 tysiącach punktów sprzedaży (wzrost o 11,9%).
To wszystko skłania do skonstruowania wniosku o efektach w naszym kraju rewolucji gospodarczej dokonującej się obecnie w Europie. Wpływy są bardzo widoczne. Banki zaangażowane w popularyzacje kart kredytowych i obciążeniowych a także pozytywna zmiana nastawienia do płatności bezgotówkowych pokazują, że Polacy rozwijają się zgodnie z europejskimi trendami. Pod tym względem Polska szybko dogania bardziej rozwinięte kraje UE.
Przeczytaj także:
Płatności kartą zagrożone przez MasterCard?
oprac. : Stefan Czerniecki / eGospodarka.pl