Kredyt hipoteczny refinansujący
2013-05-20 13:04
Jak odzyskać gotówkę z nieruchomości? © Magdziak Marcin - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak działa rachunek bilansujący?
– Zazwyczaj zaciągamy kredyt hipoteczny, jeśli chcemy nabyć nieruchomość lub przeprowadzić jej gruntowną renowację. Nie każdy zdaje sobie natomiast sprawę, że możliwy jest też odwrotny zabieg, tzn. zaciągnięcie kredytu hipotecznego w celu odzyskania pieniędzy wcześniej przeznaczonych na cele mieszkaniowe – mówi Mikołaj Fidziński, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl. Innymi słowy: w niedalekiej przeszłości za gotówkę kupiliśmy nieruchomość czy przeprowadzaliśmy spory remont. Dziś, wychodzi na to, że posiłkowanie się swoimi oszczędnościami było błędem i chcemy odzyskać jakąś część wydanych wówczas pieniędzy. W tym celu możemy udać się do banku po kredyt hipoteczny refinansujący poniesione koszty.Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl zbadali polskie banki, czy istnieje u nich możliwość otrzymania kredytu refinansującego zakup wstecz. Przygniatająca większość odpowiedziała twierdząco - będzie u nich możliwe zaciągnięcie tego typu zobowiązania.
Comperia.pl zadała bankom jeszcze kilka szczegółowych pytań dotyczącej takich zobowiązań.
– Po pierwsze, banki nie udzielą kredytów hipotecznych na wydatek zrealizowany lata temu. Zwykle po kredyt refinansujący koszty należy udać się w okresie 12 lub 24 miesięcy od chwili ich poniesienia – mówi Mikołaj Fidziński. – Bywają jednak i banki akceptujące jedynie wydatki poczynione kwartał, jak i 3 lata temu. Wszystko zależy od wewnętrznych ustaleń kredytodawcy – dodaje.
fot. Magdziak Marcin - Fotolia.com
Jak odzyskać gotówkę z nieruchomości?
Najczęściej nie ma żadnych różnic między kredytem hipotecznym refinansującym wydatki i „standardowym”. Różnice, np. w minimalnej czy maksymalnej wysokości kredytu oraz długości okresu spłaty są raczej sporadyczne. Należy zwracać uwagę na akceptowany przez bank poziom LTV, czyli kredytu do wartości zabezpieczenia.
Kredyt refinansujący poniesione koszty wiąże się także z podobnymi formalnościami jak hipoteczny. Oczywiście dodatkowym warunkiem jest okazanie dokumentów potwierdzających wydatki, czyli m.in. aktu notarialnego (w przypadku zakupu nieruchomości) czy rachunków i faktur (w przypadku remontu). Czasem nie jest konieczne udokumentowanie wszystkich wydatków.
Warto zatem pamiętać o możliwościach jakie daje zaciągnięcie kredytu „wstecz”. Odzyskanie w tej sposób jakiejś kwoty i przeznaczenie je np. na wczasy czy samochód będzie tańsze niż zaciągnięcie na taki cel kredytu gotówkowego czy samochodowego.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)