Kurs USD/CAD przed wystąpieniem szefa Banku Kanady
2013-05-21 12:41
USD/CAD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Bieżący tydzień należy do Funta Brytyjskiego
Odczyty mocno rozczarowały rynek i osłabiły kanadyjską walutę. Po południu Dolara Amerykańskiego wsparł z kolei wstępny odczyt Indeksu Uniwersytetu Michigan za maj, który wyniósł 83.7. Był to najlepszy odczyt tego wskaźnika od prawie 6 lat. Wczoraj, mimo trwającego w Kanadzie święta i braku ważniejszych wydarzeń gospodarczych, Dolar Kanadyjski istotnie zyskiwał na wartości. W tym kontekście warto będzie śledzić zaplanowane na dzisiaj na godzinę 18:45 wystąpienie publiczne szefa Banku Kanady Marka Carneya. Jutro poznamy z kolei wyniki sprzedaży detalicznej w Kanadzie w marcu. Do końca tygodnia opublikowana zostanie też cała seria danych z gospodarki Stanów Zjednoczonych.W związku z istotnym powiązaniem gospodarek USA i Kanady, dobre dane ze Stanów powinny dawać też nadzieje na ożywienie kanadyjskiej gospodarki. Natomiast o kierunku w jakim będzie zmierzać USD/CAD, mogą zadecydować bieżące nastroje i oczekiwana ryzyka. Wśród zagrożeń dla gospodarki Kanady wciąż jeszcze wymienia się możliwość wystąpienia analogicznego do amerykańskiego kryzysu na rynku nieruchomości, który przyszedłby z opóźnieniem. Wprawdzie Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ostatnim raporcie wskazywał na to, że wystąpienie takiego zjawiska jest obecnie mało prawdopodobne, ze względu na bardziej konserwatywną politykę banków kanadyjskich, to jednak rynki uwzględniają taki scenariusz. Drugim uwzględnianym ryzykiem są opóźnienia w zatwierdzeniu projektu Keystone, którego celem jest połączenie terenów roponośnych w kanadyjskim stanie Alberta do rafinerii w Teksasie nad Zatoką Meksykańską. Projekt napotkał silną opozycję, natomiast najprawdopodobniej jego znaczenie gospodarcze dla obu krajów, przesądzi o zatwierdzeniu i oddaniu do użytku. Jest wysoce prawdopodobne, że administracja Baracka Obamy formalnie zatwierdzi projekt w III kw. bieżącego roku. Tym bardziej, że projekt zyskał już aprobatę Departamentu Stanu, jako nie zagrażający środowisku oraz cieszy się ponad 60 proc. poparciem społeczeństwa Amerykańskiego. Realizacja projektu umożliwi istotne zwiększenie wydobycia i eksportu ropy przez Kanadę, także pozytywne informacje w zakresie realizacji projektu powinny wspierać notowania CADa.
fot. mat. prasowe
USD/CAD, interwał dzienny
Z najbliższych wydarzeń istotnych dla kanadyjskiej waluty, warto wymienić także zmianę na stanowisku szefa Banku Kanady. Już 1 czerwca Mark Carney zostanie zastąpiony przez Stephena Poloz. Eksperci oceniają, że zmiana ta nie powinna przynieść dużych rozbieżności w prowadzonej polityce monetarnej. Zostanie to szybko zweryfikowane w czasie pierwszych miesięcy piastowania funkcji przez nowego szefa BoC.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
Scenariusz risk-on negatywny dla franka
fot. mat. prasowe
NZD/CHF, interwał dzienny
Kraje określane mianem bezpiecznych przystani, do których z pewnością zalicza się Szwajcaria, cieszyły się napływem kapitałów zagranicznych w latach 2008-2012. Było to spowodowane globalną awersją do ryzyka, która wymuszała lokowanie środków w aktywa o najwyższym ratingu inwestycyjnym. Dodatkową zachętą był stale umacniający się szwajcarski frank. Po ustanowieniu podłogi (1.20) do euro, część inwestorów zaczęła modyfikować swoje strategie. Ostatnie dane o saldzie obrotów kapitałowych wskazują jednoznacznie, że kapitał inwestorów zmienił swój kierunek. Od IV kwartału 2012 szwajcarzy stali się inwestorami poszukującymi ryzyka, zatem ulegli globalnej pogoni za stopą zwrotu (hunt for yield). Szwajcarskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne znacznie przyspieszyły pod koniec roku 2012 osiągając poziom zbliżony do roku 2006. Szwajcarzy stali się także kupującymi netto zagraniczne instrumenty kapitałowe (oznacza to, iż kupili więcej zagranicznych papierów wartościowych, w porównaniu do zakupów szwajcarskich papierów przez inwestorów zagranicznych).
Poszukując rynku długu z wysokim ratingiem oraz kraju, który skorzysta na odbiciu globalnego wzrostu kierunek w postaci Nowej Zelandii wydaje się rozsądny. Pisaliśmy już wcześniej o relatywnej sile Nowej Zelandii w porównaniu z innymi walutami commodities. Gospodarka tego kraju nie jest powiązana z towarami przemysłowymi, stąd przestawianie się Chin na model konsumpcyjny może tylko pomóc nowozelandzkiemu eksportowi.
Technicznie para NZD/CHF również wygląda pozytywnie, gdyż właśnie odbijamy od dolnego ograniczenia kanału wzrostowego i wszystko wskazuje na kierunek 0.7987 w ciągu kolejnych sesji.
AUD/CAD blisko parytetu
fot. mat. prasowe
AUD/CAD, interwał dzienny
Większość banków inwestycyjnych wskazuje w swoich modelach na dwie waluty z bloku commodity currencies, które mogą być niedowartościowane. Mowa o dolarze kanadyjskim oraz koronie norweskiej. Biorąc pod uwagę fakt, że recesja w Europie silnie udziela się norweskiej gospodarce, znacznie rozsądniej zajmować pozycje na umocnienie dolara kanadyjskiego.
Przypomnijmy, że Kanada jako główny partner handlowy USA pośrednio korzysta na odbiciu PKB w Stanach. Obniżka stóp procentowych ze strony BoC jest mało prawdopodobna, gdyż władze monetarne obawiają się bańki na rynku nieruchomości, który w środowisku niskich stóp procentowych systematycznie wyznacza nowe szczyty cenowe.
Zajmowanie pozycji względem dolara amerykańskiego jest dość ryzykowne (tym bardziej, że USA i Kanada grają w tym wypadku „do jednej bramki”), jednak biorąc pod uwagę relatywną słabość AUD, można rozważyć krótkie pozycje na AUD/CAD. Kanada jest znacznie mniej powiązana z chińską gospodarką, która przestawia się właśnie na model konsumpcji wewnętrznej, w przeciwieństwie do Australii, która przed 2008 rokiem odnosiła wymierne korzyści z eksportu do Chin rud żelaza. Ostatnia niespodziewana obniżka stóp w Australii oraz spadki inwestycji górniczych potwierdzają także obawy o kondycję australijskiej gospodarki.
Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że krótkie pozycje na AU/DCAD wyglądają w tym roku bardzo obiecująco.
Jak na razie parytet został obroniony, ale w ciągu najbliższych sesji możemy spodziewać się kolejnej próby sił.
Ostatnie wydarzenia
- Polska: Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w kwietniu o 11tys. osób do 5.47 mln, co przełożyło się na dynamikę roczną zatrudnienia rzędu -1,0% (oczekiwano -0.9%)
- Niemcy: Inflacja PPI w kwietniu -0.2%, (oczekiwano -0.1% m/m)
Kalendarz na najbliższe godziny
GBP 10:30 Inflacja CPI w kwietniu r\r; prognoza 2.6%, poprzednio 2.8%
Inflacja PPI w kwietniu m/m; prognoza -1.2%, poprzednio -0.1%
PLN 14:00 Produkcja przemysłowa w kwietniu r/r; prognoza 2.8%, poprzednio -2.9%
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Dominik Murlak, Dominik Rożko / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)