eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeJapoński Jen pozostaje w konsolidacji po posiedzeniu BoJ

Japoński Jen pozostaje w konsolidacji po posiedzeniu BoJ

2013-05-22 11:12

Japoński Jen pozostaje w konsolidacji po posiedzeniu BoJ

USD/JPY, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dzisiaj nad ranem opublikowany został komunikat po posiedzeniu Banku Japonii. BoJ, zgodnie z oczekiwaniami, nie zmienił założeń prowadzonej polityki pieniężnej. Podtrzymane zostało zobowiązanie do prowadzenia operacji otwartego rynku w celu utrzymania wzrostu bazy monetarnej o 60-70 bln JPY rocznie.

Przeczytaj także: Kurs USD/CAD przed wystąpieniem szefa Banku Kanady

Zobowiązanie to zostało zadeklarowane jako cel polityki prowadzonej przez Bank Japonii na pierwszym posiedzeniu zwołanym przez Haruhiko Kurodę w kwietniu tego roku. BoJ odszedł tym samym od polityki zmiany stóp procentowych. Bank Japonii zmienił bieżącą ocenę gospodarki z „przestała się osłabiać i wykazuje pierwsze oznaki ożywienia” na „rozpoczyna się ożywienie”. Zauważono także pierwsze symptomy wzrostu oczekiwań inflacyjnych. Komunikat nie miał większego wpływu na kwotowania Jena. Większego wpływu nie wywarły też słabsze niż oczekiwano dane o bilansie japońskiego handlu zagranicznego. W kwietniu eksport okazał się o 3.8% większy niż rok temu, podczas gdy prognoza zakładała 5.9% r/r wzrostu. Import wzrósł natomiast o 9.4% r/r, wobec prognozowanego wzrostu o 6.7%. Zaowocowało to deficytem handlowym na poziomie 879.9 mld JPY, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie -621.1 mld JPY.

Spowolnienie exportu to przede wszystkim efekt pogorszenia stosunków politycznych z Chinami, które są drugim po USA partnerem handlowym Japonii.

W ujęciu analizy technicznej kwotowania USD/JPY poruszają się od początku tego tygodnia w wąskim paśmie wahań. Jak na razie nie naruszony pozostaje ustanowiony w piątek 4.5-letni szczyt na poziomie 103.3. To jednak tylko kwestia czasu, kiedy USD/JPY wyruszy w dalszą drogę na północ. Ewentualna korekta techniczna nie powinna sprowadzić kursu poniżej poziomu maksimów, ustanowionych w kwietniu – okolice 99.9.

Uwaga inwestorów w trakcie dzisiejszego dnia skoncentruje się zapewne na zaplanowanym na dzisiejsze popołudnie wystąpieniu szefa FED Bena Bernanke (godz. 16:00) oraz publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC (20:00). W kalendarzu na dzisiaj także dane z USA dotyczące sprzedaży domów na rynku wtórnym.

fot. mat. prasowe

USD/JPY, interwał dzienny

USD/JPY, interwał dzienny


Z wydarzeń wczorajszego dnia, na szczególną uwagę zasługuje odczyt inflacji konsumenckiej CPI w Wielkiej Brytanii w kwietniu. Odczyt na poziomie 0.2% m/m i 2.4% r/r znacznie rozczarował rynki. Konsensus kształtował się na poziomie 0.4% m/m i 2.6% r/r. Słabsze dane pociągnęły w dół Funta Brytyjskiego, windując kurs EUR/GBP w okolice 0.852 oraz sprowadzając kwotowania GBP/USD w okolice 1.51. Ruchy te spowodowały przebicie ważnych poziomów technicznych, co może przynieść kontynuację wczorajszych ruchów.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Inflacja w UK pozwoli na dalsze luzowanie?

fot. mat. prasowe

GBP/USD, interwał czterogodzinny

GBP/USD, interwał czterogodzinny


Wczorajszy odczyt inflacji w Wielkiej Brytanii z pewnością zaskoczył wielu ekonomistów. Wielka Brytania była jedynym krajem z G10, w którym nie zachodziły procesy dezinflacyjne, a raczej inflacja znajdowała się powyżej celu BoE, który ostatecznie zaczął być traktowany bardziej elastycznie. Inflacja CPI w kwietniu wyniosła rok do roku 2.4% (najniżej od 2009 roku), kiedy oczekiwano wzrostu cen na poziomie 2.6%. Po tej publikacji funt stracił do dolara ponad 100 pipsów. Na rynku rozgorzały ponownie dyskusje odnośnie dodatkowego luzowania ilościowego po objęciu stanowiska przez Carneya. Skoro presja cenowa nie jest tak wielka jak wszyscy myśleli, Bank Anglii będzie mógł dostarczyć dodatkową płynność aby pomóc w stymulowaniu wzrostu gospodarczego.

Z drugiej strony nowy szef BoE może przyjąć początkowo pasywne podejście i oczekiwać na nadchodzące dane. Jeśli kolejne odczyty z realnej gospodarki w dalszym ciągu będą zaskakiwać rynek in plus, prawdopodobnie Bank Anglii nie będzie widział potrzebny dodatkowego luzowania ilościowego.

Bank Anglii przyjmie zapewne podobną strategię do EBC, czyli działania w ślad za twardymi danymi z gospodarki. W tym kontekście niezmiernie ważny jest dzisiejszy odczyt o sprzedaży detalicznej, gdyż ta najlepiej pokazuje kondycję konsumenta. Jeśli sprzedaż wzrosła kwietniu w porównaniu do marca, możemy zobaczyć odreagowanie spadków na funcie (oczekiwania na poziomie 0.0% m/m).

Obecnie znajdujemy się już pod krótko, średnio i długoterminowymi średnimi kroczącymi, ale odbicie w kierunku 1.53 jest możliwe. Nie zapominajmy jednak, że dziś przemawia także Ben Bernanke i każde jego słowo będzie ważone przez rynki.

NOKSEK wspierany fundamentami

fot. mat. prasowe

NOKSEK, interwał dzienny

NOKSEK, interwał dzienny


Na ostatnim posiedzeniu Norges Bank (Bank Centralny Norwegii) zdecydował się pozostawić stopy procentowe bez zmian. W tym samym czasie rynek oczekiwał obniżki o 25 punktów bazowych. Jeszcze bardziej zaskoczyło rynki oświadczenie po posiedzeniu, w którym zastępca szefa NB stwierdził, że decyzja nie była trudna, a żadna alternatywa nie była nawet rozważana.

Biorąc pod uwagę ostatnie słabsze dane z Norwegii oraz inflację poniżej celu decyzja Banku Centralnego wydawała się dosyć zaskakująca. Należy jednak zwrócić uwagę, że gospodarka Norwegii jest relatywnie niewielka w porównaniu do jej partnerów handlowych, a silna korona z pewnością nie pomoże w odbudowaniu popytu zewnętrznego. Norges Bank zaczyna zatem przyjmować kurs walutowy za główny cel prowadzonej polityki.

W Szwecji z kolei niemieckie spowolnienie jest dużo silniej odczuwane. W kwietniu inflacja osiągnęła niepokojący poziom -0.5% rok do roku. Tym samym Riksbank (Bank Centralny Szwecji) skorygował prognozę rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp z pierwszego kwartału 2014 na czwarty kwartał 2014. Szwedzki eksport obniżył się 10% rok do roku i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zmniejszony popyt na szwedzkie produkty obserwowano także z Azji.

Podsumowując, mniejsza ekspozycja na pogrążoną w recesji Europę ze strony Norwegii, nadwyżka handlowa oraz budżetowa, a także relatywnie wysoka realna stopa procentowa, stawia ten kraj w lepszym świetle w oczach inwestorów niż postrzegana jest Szwecja. Tym samym, w średnim terminie warto rozważyć długie pozycje na NOKSEK.

Ostatnie wydarzenia
  • Polska: Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła 2.7% r/r (oczekiwano wzrostu 2.8%)
  • UK: Inflacja CPI r/r 2.4% (oczekiwano 2.6%)
  • Japonia: Bilans handlu zagranicznego -879.9 mld JPY, prognoza -621.1 mld JPY

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 10:00 Saldo obrotów bieżących; prognoza 14.2 mld EUR, poprzednio 16.3 mld EUR

GBP 10:30 Sprzedaż detaliczna w kwietniu m\m; prognoza 0.0%, poprzednio -0.7%
Minutki z posiedzenia BoE

CAD 14:30 Sprzedaż detaliczna (bazowa) w marcu m/m; prognoza 2.2%, poprzednio -0.7%

USD 16:00 Sprzedaż domów na rynku wtórnym (kwiecień); prognoza 4.99 mln, poprzednio 4.92 mln
Wystąpienie Bena Bernanke

USD 20:00 Minutki z posiedzenia FOMC

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: