Lokata progresywna = wyższy zysk?
2013-05-24 09:47
Przeciętny klient nie wie jak poprawnie wyliczyć zysk z lokat progresywnych © auryndrikson - Fotolia.com
Przeczytaj także: Lokaty progresywne: czy to się opłaci?
Z punktu widzenia klienta znacznie bardziej użyteczne są informacje na temat realnej stopy zysku. Szacunki rentowności pozwalają bowiem na bezpośrednie porównanie konkurencyjnych ofert. Warto je przedstawić przy pomocy całościowego zestawienia.Wzrastające oprocentowanie bywa bardziej korzystne
Przeciętny klient nie wie jak poprawnie wyliczyć zysk z lokat progresywnych. Może to zostać wykorzystane na jego niekorzyść przez doradcę banku. Jeżeli nie wiesz, która z lokat, standardowa, czy progresywna będzie dla Ciebie bardziej korzystna, poproś doradcę o wyliczenie wartości odsetek jakie otrzymasz po wygaśnięciu obu lokat dla takiej samej kwoty i okresu. Wybierz tą, która zarobi najwięcej – komentuje Kamil Trembacz, analityk rynku finansowego dla eBroker.pl.
Dokładny przegląd aktualnej oferty rynkowej wskazuje, że lokaty progresywne znajdują się w ofercie trzynastu wiodących banków. Wszystkie te depozyty pozwalają na wypłatę gotówki bez utraty odsetek dopisanych w poprzednich okresach kapitalizacji. Ochrona wypracowanych zysków to spory atut w stosunku do tradycyjnych lokat.
fot. auryndrikson - Fotolia.com
Przeciętny klient nie wie jak poprawnie wyliczyć zysk z lokat progresywnych
Drugą zaletą depozytów o rosnącym oprocentowaniu jest relatywnie wysoka rentowność. Można się o tym przekonać analizując wyniki zamieszczone w poniższej tabeli. Wspomniane stopy rentowności odzwierciedlają procentową wartość nieopodatkowanych zysków, które posiadacz lokaty otrzyma po upływie danego terminu (miesiąc, kwartał, półrocze, rok). W ramach analizy przyjęto, że depozyty miesięczne, kwartalne i półroczne nie są przedłużane.
fot. Ebroker.pl
Porównanie rentowności standardowych lokat o stałym oprocentowaniu i lokat progresywnych
Wyniki przeprowadzonych obliczeń wskazują, że dziesięć banków oferuje lokaty progresywne, które pod względem rentowności przewyższają produkty o stałym oprocentowaniu. Takie depozyty można znaleźć w: Banku Pocztowym, Banku Nordea Citibanku, Credit Agricole, Deutsche Banku PBC, Invest Banku, mBanku, Millenium Banku, Pekao oraz Raiffeisen Polbanku.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)