Towarzystwa funduszy inwestycyjnych - nowe przepisy
2013-05-23 12:33
Nowe przepisy dotyczące działalności towarzystw funduszy inwestycyjnych © tanatat - Fotolia.com
Przeczytaj także: Copernicus Capital TFI zawiesza wypłatę pieniędzy
Przyjęte rozporządzenie, w zakresie w nim uregulowanym, zastąpi następujące akty wykonawcze do ustawy o funduszach inwestycyjnych:- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 marca 2009 r. w sprawie kontroli wewnętrznej, ewidencji zawartych transakcji, zapobiegania występowaniu konfliktów interesów oraz dokumentowania źródeł będących podstawą decyzji inwestycyjnych w towarzystwie funduszy inwestycyjnych (Dz. U. 2009 r. Nr 45, poz. 364),
- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 kwietnia 2009 r. w sprawie postępowania podmiotów prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa oraz tytułów uczestnictwa (Dz. U. 2009 r. Nr 62, poz. 507),
- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 listopada 2009 r. w sprawie postępowania towarzystw funduszy inwestycyjnych wykonujących działalność w zakresie zarządzania portfelami, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych lub doradztwa inwestycyjnego (Dz. U. 2009 r. Nr 207, poz. 1595).
Przedmiotem regulacji rozporządzenia są przede wszystkim sposób, warunki i szczegółowy zakres działania systemu kontroli wewnętrznej w towarzystwach funduszy inwestycyjnych, na który składają się: system nadzoru zgodności działalności z prawem, system zarządzania ryzykiem oraz system audytu wewnętrznego w towarzystwie. Pierwszy z wymienionych elementów systemu ma służyć zapewnieniu zgodności działalności towarzystwa oraz osób działających na jego rzecz z obowiązującymi przepisami prawa oraz procedurami i regulaminami wewnętrznymi obowiązującymi w towarzystwie. Zasady systemu nadzoru zgodności działalności z prawem zawiera uchwalany przez zarząd albo radę nadzorczą towarzystwa regulamin systemu nadzoru zgodności działalności z prawem. Dodatkowo, towarzystwo jest zobowiązane do prowadzenia książki procedur obejmującej obowiązujące procedury i regulaminy wewnętrzne (książka ta może mieć formę elektroniczną).
fot. tanatat - Fotolia.com
Nowe przepisy dotyczące działalności towarzystw funduszy inwestycyjnych
Zadania z zakresu nadzoru zgodności działalności z prawem wykonuje, co do zasady, specjalnie w tym celu wydzielona w strukturze organizacyjnej towarzystwa, komórka nadzoru. Jeśli jednak uzasadnia to rodzaj i zakres działalności prowadzonej przez towarzystwo oraz nie zagraża to interesom klientów i uczestników funduszy, czynności nadzoru zgodności działalności z prawem mogą być wykonywane przez inspektora nadzoru w ramach stanowiska jednoosobowego. Takie rozwiązanie spełnia przyjęty w rozporządzeniu postulat dostosowania systemu kontroli wewnętrznej do charakteru działalności prowadzonej przez towarzystwa. Warto w tym zakresie dodać, że rozporządzenie nakłada na inspektorów nadzoru obowiązek prowadzenia dziennika kontroli wewnętrznych przeprowadzonych w towarzystwie w roku kalendarzowym. Sporządzanie tego typu dokumentacji ma umożliwić kolejnym podmiotom przeprowadzającym kontrolę zapoznanie się z zakresem i przedmiotem kontroli przeprowadzonych wcześniej.
Najskromniejsza regulacja w obrębie rozporządzenia dotyczy systemu audytu wewnętrznego, którego celem ma być weryfikacja systemów, procedur i regulaminów wewnętrznych obowiązujących w towarzystwie, według kryterium prawidłowości i skuteczności wypełniania przez towarzystwo obowiązków wynikających z przepisów. Do istotniejszych postanowień należy przepis powierzający zadania z zakresu audytu wewnętrznego w pierwszej kolejności zarządom towarzystw, a dopiero, gdy jest to uzasadnione zakresem i rodzajem prowadzonej przez towarzystwo działalności - wydzielonym w tym celu komórkom audytu wewnętrznego.
Przydatne linki:
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie sposobu, trybu oraz warunków prowadzenia działalności przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych
W ramach trzeciego z systemów składających się na system kontroli wewnętrznej, tj. systemu zarządzania ryzykiem, towarzystwa zostały zobligowane do ustanowienia, wdrożenia i zapewnienia stosowania polityki zarządzania ryzykiem. Polityka ta ma obejmować w szczególności pisemne procedury oceny narażenia każdego zarządzanego przez towarzystwo funduszu na poszczególne rodzaje ryzyka wchodzące w skład ryzyka całkowitego, które mogą być istotne dla danego funduszu. Przepisy rozporządzenia wymieniają bardzo wiele rodzajów procedur, których wdrożenie ma zapewnić jak najdokładniejszy pomiar ryzyka każdego funduszu, umożliwiający z kolei jak najefektywniejsze zarządzanie tym ryzykiem. Ponadto rozporządzenie przewiduje dokonywanie przez towarzystwa pomiaru ekspozycji każdego zarządzanego funduszu, przy zastosowaniu jednej z następujących metod: metody zaangażowania, metody absolutnej wartości zagrożonej albo metody względnej wartości zagrożonej.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)