Dolar umacnia się po słowach Bena Bernanke, dzisiaj odczyty PMI
2013-05-23 14:05
EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Japoński Jen pozostaje w konsolidacji po posiedzeniu BoJ
Wczorajsze wystąpienie szefa FED Bena Bernanke przed Komitetem Ekonomicznym w Senacie Stanów Zjednoczonych zaowocowało dużą zmiennością na rynku walutowym. W ostatecznym rozrachunku USD umocnił się istotnie wobec większości najważniejszych światowych walut. Słabiej Dolara Amerykański zachowywał się natomiast wobec japońskiego Jena. W przemówieniu przed Senatem Ben Bernanke podtrzymał realizację skupu aktywów przez FED, aż do czasu kiedy istotnie poprawią się perspektywy na rynku pracy.W jego ocenie sytuacji na rynku pracy wprawdzie jest coraz lepsza, ale nadal nie jest zadowalająca. W przypadku trwałej poprawy, FED planuje stopniowo zmniejszać program. Zdaniem szefa FED zacieśnienie polityki monetarnej zwiększyło by ryzyko powrotu na ścieżkę spowolnienia. Zgodnie ze słowami Bernanke, FED jest przygotowany na ewentualne zwiększenie lub zmniejszenie programu skupu aktywów. Jednak jak wynika z opublikowanego wczoraj wieczorem protokołu z posiedzenia FOMC z 1 maja, nie ma porozumienia co do kierunku w jakim będzie postępować polityka monetarna FED nawet w ciągu najbliższych miesięcy, m.in. czy zakres QE3 będzie zwiększany czy ograniczany.
Jego obecna wartość wynosi 85 mld USD miesięcznie. Oczekiwania inflacyjne FED zakładają w ciągu najbliższych dwóch lat odczyty poniżej 2%, co jest oceniane jako korzystne dla gospodarki. Inflacja konsumencka w USA pozostaje na niskich poziomach, co w ostatnim czasie wynika ze spadku cen energii. Jeśli chodzi o zadłużenie państwa, FED spodziewa się, że deficyt i dług publiczny zaczną rosnąć po roku 2015. Wczoraj opublikowane zostały także dane z amerykańskiego rynku nieruchomości dotyczące sprzedaży domów na rynku wtórnym. Odczyt na poziomie 4.97 mln okazał lekko gorszy od konsensusu na poziomie 4.99 mln.
Z wczorajszych wydarzeń polityczno-gospodarczych na uwagę zasługuje także wystąpienie szefa Banku Szwajcarii Thomasa Jordana. Jordan zapowiedział, że SNB będzie utrzymywał minimalny kurs EUR/CHF na poziomie 1.20, natomiast jeśli zaistnieje taka potrzeba minimalny kurs może zostać zmieniony. Szef SNB zapowiedział także, że niewykluczone jest wprowadzenie negatywnych stóp procentowych. Zgodnie z wypowiedzią Jordana, SNB jest w stanie przeprowadzić nieograniczony skup innych walut. Wypowiedzi Thomasa Jordana zaowocowały umocnieniem EUR/CHF do poziomu 1.2649. Dzisiaj kurs powrócił już jednak w okolice wczorajszego otwarcia.
fot. mat. prasowe
EUR/USD, interwał dzienny
Z ważniejszych odczytów makro z wczorajszego dnia, wymienić należy spadek sprzedaży detalicznej o 1.3% m/m w Wielkiej Brytanii w kwietniu. Dane zaowocowały dalszym osłabieniem Funta Brytyjskiego. W kalendarzu na dzisiaj cały pakiet danych PMI dla przemysłu i usług, dane o brytyjskim PKB (10:30), z amerykańskiego rynku pracy (14:30) oraz nieruchomości (16:00). Poszczególne odczyty wyznaczą kierunki zmiany kwotowań poszczególnych par. Możemy spodziewać się dużej zmienności na większości walut.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
EUR/GBP rozpoczyna falę wzrostową
fot. mat. prasowe
EUR/GBP, interwał dzienny
Gorsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii, która zanotowała spadek o 1.3% m/m. przyniosły wczoraj w początkowej fazie sesji znaczące wzrosty oraz zdecydowane odejście EUR/GBP od bardzo istotnych poziomów oporu wyznaczanych przez linię trendu spadkowego. Możemy również zaobserwować, że obecny ruch i wtorkowe wybicie zostały poprzedzone formacją podwójnego dna, co znacząco zwiększa pozytywny wydźwięk obecnego układu technicznego.
W jutrzejszym kalendarium na pewno w kontekście EUR/GBP warto zwrócić uwagę na Indeksy PMI z krajów Strefy Euro, które poznamy przed godziną 10. Istotny, jeżeli pojawi się choć minimalne odchylenie od prognoz może być również odczyt brytyjskiego PKB, które poznamy
o godzinie 10:30.
Widzimy, że ostatnie umocnienie EUR/GBP, miało miejsce dzięki nieprzeciętnie słabemu Funtowi, który na parze GBP/USD dotarł wczoraj do ostatniego przed poziomem 1.48 przystanku w okolicach 1.5025. Dalszej fazie sesji po wystąpieniu Bena Bernanke zobaczyliśmy odwrót od dolara, z tego też powodu EUR/GBP oddał część z wcześniejszych imponujących wzrostów, zamykając jednak dzień na plusie. Kluczem do dalszego rozwoju sytuacji na EUR/GBP będzie zachowanie Euro, które wczoraj pozostawało wyraźnie pod presją.
Z punktu widzenia analizy technicznej najbliższe poziomy oporu to okolice 0.8560, którego pokonanie powinno doprowadzić rynek na kwietniowe maksima, czyli 0.8635 i dalej na szczyt w okolice 0.88. Poziomy Stop Loss warto ustawić poniżej 0.84 lub ewentualnie na powrocie do trójkąta znajdującego się na wykresie.
Ropa BRENT spada pomimo zapowiedzi kontynuacji QE
fot. mat. prasowe
BRENT, interwał dzienny
Wczorajsze słowa Bena Bernanke o kontynuacji programu QE 3 do czasu, aż perspektywy rynku pracy ulegną znaczącej poprawie, przyniosły jedynie chwilową zwyżkę wyceny ropy Brent. Pozostaje ona ciągle w wyraźnym trendzie spadkowym.
Na początku tygodnia mogliśmy zaobserwować dwukrotną próbę wyjścia z obecnej negatywnej tendencji, jednakże strefa oporu wzmacniana dodatkowo przez ważne zniesienie 38.2 Fibo znajdujące się w okolicach 105.25 USD za baryłkę wydaje się nizwykle silna. Naturalną koleją rzeczy kurs doszedł obecnie do wzrostowej linii trendu obecnej korekty oraz bardzo istotnej linii długoterminowego trendu wzrostowego znajdującej się na poziomie 102 USD. Wyjście z obecnej formacji powinno dać impuls do silniejszego ruchu, który doprowadzi kurs do poziomów 98.7 lub 108 USD za baryłkę.
Kluczowe dla rynku ropy w średnim i długim okresie powinny okazać się fundamenty, które nie rysują się obecnie zbyt optymistycznie. Ciągle wzrastające wydobycie w USA i wzrost zatrudnienia w sektorze paliwowym wskazują na istniejący obecnie duży potencjał spadku cen na rynku amerykańskim. Z drugiej strony ciągle nie widzimy wyraźniej poprawy kondycji światowej gospodarki, co przekłada się na pozostawianie popytu na ropę na stabilnym poziomie. Kolejnym czynnikiem wspierającym rynek ropy są utrzymywane na niskim poziomie stopy procentowe w USA, co implikuje, że inwestycje w nowe złoża mogą być podejmowane przy niższym progu rentowności co dodatkowo przyczynia się do obniżki cen, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia inflacji i podniesienia stóp procentowych, co do pewnego momentu może być samonapędzającym się mechanizmem. Głównie ze względu na fundamenty na tym rynku bardziej prawdopodobne wydaje się wyłamanie obecnych oporów i dalsze podążenie kursu na południe.
Ostatnie wydarzenia
- Chiny: PMI dla przemysłu w Chinach w maju wyniósł 49.6 pkt.
- USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym wyniosła 4.97 mln wobec prognozy na poziomie 4.99 mln
- USA: Szef FED Ben Bernanke zapowiedział, że program QE nie będzie ograniczony do czasu zaobserwowania znaczącej poprawy na rynku pracy
Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 08:58 Wstępne odczyty PMI dla przemysłu (prognoza 44.8 pkt) oraz usług (prognoza 44.7 pkt) we Francji
EUR 09:28 Wstępne odczyty PMI dla przemysłu (prognoza 48.9 pkt) oraz usług (prognoza 50.2 pkt) w Niemczech
EUR 09:58 Wstępne odczyty PMI dla przemysłu (prognoza 47.1 pkt) oraz usług (prognoza 47.4 pkt) w Strefie Euro
USD 14:30 Wniosek o zasiłek dla bezrobotnych prognoza 347 tys.
USD 15:00 Indeks PMI dla przemysłu prognoza
USD 16:00 Sprzedaż nowych domów w USA w kwietniu prognoza 425 tys.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Dominik Murlak, Kamil Maliszewski / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)