Inwestycje w ziemię najbezpieczniejsze
2013-05-29 10:11
Inwestycje w ziemię najbezpieczniejsze © Alexander Raths - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inwestycje w ziemię: czy kupno działki jest opłacalne?
Teoretycznie najbezpieczniejszą formą inwestowania są lokaty bankowe i obligacje skarbowe. Ostatnie kryzysy - bankowy i finansów publicznych – pokazały jednak, że instrumenty te nie są zupełnie pozbawione ryzyka. W przypadku lokat powodem do niepokoju są dziś nie tyle obawy o bezpieczeństwo systemu bankowego, co o to, że depozyty mogą zostać niespodziewanie obłożone wysokim podatkiem.Pewnie też dlatego w badaniu przeprowadzonym przez Lion’s House i portal Interia.pl lokaty bankowe wylądowały dopiero na piątym miejscu wśród najbezpieczniejszych wg Polaków inwestycji, a obligacje skarbowe zajęły dopiero ósmą notę. W badaniu ankietowym przeprowadzonym przez portal Interia.pl wzięło udział ponad 15 tys. internautów. Mogli oddać głos tylko na jeden instrument, który ich zdaniem jest najbezpieczniejszy.
fot. mat. prasowe
Co jest najbardziej bezpieczną formą lokowania kapitału?
Niechciana lokata z niewielkim zyskiem
Ich werdyktowi trudno się dziwić biorąc pod uwagę jak niewielkie zyski generują w tej chwili lokaty bankowe i obligacje skarbowe. Najnowsze dane NBP pokazują, że przeciętna lokata roczna założona w marcu była oprocentowana na 3,5% w skali roku. Jeśli chodzi zaś o obligacje skarbowe, to dziś dwuletnie papiery detaliczne są oprocentowane na 3% w skali roku, a 10-letnie - na 4% w skali roku.
Jeszcze mniejszą popularnością cieszą się takie inwestycje jak drogie trunki (4% respondentów uznała je za najbezpieczniejsze), znaczki kolekcjonerskie (3%), zegarki czy obligacje firm (po 1%).
fot. Alexander Raths - Fotolia.com
Inwestycje w ziemię najbezpieczniejsze
Grunt to ziemia
W co zatem inwestują Polacy, którzy szukają bezpiecznych form pomnażania kapitału? Jako najbezpieczniejszą formę lokowania kapitału aż co trzeci z respondentów (34%) wskazał ziemię. Ta forma inwestowania okazała się niekwestionowanym liderem w rankingu stworzonym na podstawie głosów oddanych przez internautów. Instrumenty, które znalazły się na drugim miejscu – ex equo złoto i gotówka w domu – otrzymały „tylko” po 13% wskazań. Różnica między pierwszym i drugim miejscem wynosi więc aż 21 pkt. proc.
Wielkie uznanie dla bezpieczeństwa związanego z inwestycjami w ziemię (podobnie, jak w inne nieruchomości) wynika stąd, że tego typu inwestycje mają fizyczną, materialną formę. Jest to przeciwwaga do wszelkiego typu instrumentów finansowych, które dziś mają zdematerializowany charakter i zazwyczaj sprowadzają się do elektronicznego zapisu. W przypadku znajdującego się na drugim miejscu złota warto też zwrócić uwagę na to, że o ile kruszec ten w powszechnym mniemaniu jest bezpieczną lokatą na czas kryzysu czy wysokiej inflacji, to w rzeczywistości inwestycje w złoto mają dziś charakter bardzo spekulacyjny.
Znacznie bardziej spokojnie zachowuje się rynek gruntów, choć i tu – po znaczących wzrostach trwających od 8 lat - można oczekiwać korekty trendu. Od ośmiu lat, niemalże nieprzerwanie, rosną ceny gruntów rolnych. W tym czasie wycena przeciętnego hektara wzrosła o 285%.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
mrzona / 2013-06-17 00:44:19
Inwestowanie w ziemię może być bardzo opłacalne, pod warunkiem, że ktoś się na tym zna i umie to robić. Jeżeli nie, to lepiej, moim zdaniem, skorzystać z programów inwestycyjnych, jest ich całkiem sporo. Najlepsze są te, typu Briland, w których dostajesz papier, poświadczający, że dany grunt jest Twój i oferujący do wyboru różne okresy zamknięcia inwestycji, dzięki czemu "zamrozisz pieniądze" na tak długo, jak będziesz chciał. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
Mateusz3332 / 2015-11-16 18:56:44
Sam bardzo długo szukałem takiej powiedźmy najpewniejszej formy inwestycji i po przerobieniu lokat, funduszy inwestycyjnych i wielu innych produktów bankowych, stwierdziłem, że spróbuję swoich sił z inwestycją w ziemię. Z uwagi na to, że w tej kwestii nie miałem zbyt dużego doświadczenia, na początku poszukiwałem informacji na ten temat w sieci. Kiedy trafiłem na stronę grunttozysk.pl i stwierdziłem, że spróbuję skorzystać z oferty grupy kapitałowej SaveInvest. Pierwsza wpłata nie była wysoka, bowiem wynosiła jedynie 6000 złotych, więc mogłem sobie na nią pozwolić, a pozostałe 500 złotowe wpłaty też nie są dla mnie zbyt duże. Jestem bardzo ciekawy, jakie będą końcowe wyniki mojej inwestycji. [ odpowiedz ] [ cytuj ]