eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweInwestycje w ziemię najbezpieczniejsze

Inwestycje w ziemię najbezpieczniejsze

2013-05-29 10:11

Przeczytaj także: Inwestycje w ziemię: czy kupno działki jest opłacalne?


Nieruchomości zdobyły aż 47% głosów

Co dziesiąty respondent wskazał jako bezpieczną inwestycję mieszkanie, a jedynie jeden na trzydziestu nieruchomości komercyjne. Trzy wytypowane przez nas rodzaje nieruchomości (ziemia, mieszkanie, nieruchomość komercyjna) za najbezpieczniejszą inwestycję uznało w sumie 47% respondentów, czyli prawie połowa badanych.

fot. mat. prasowe

Szacunkowe wyniki wybranych inwestycji w ostatnich latach

Najwięcej zarobić można było na złocie. Podczas gdy w grudniu 2007 roku uncja kosztowała trochę ponad 800 USD, to w kwietniu br. było to średnio prawie 1500 USD, a więc o 85% więcej.


Złote zyski

W dużej mierze wyniki rankingu najbezpieczniejszych inwestycji pokrywają się z potencjalnymi stopami zwrotu, które te aktywa mogły wygenerować na przestrzeni ostatnich 5 lat (od końca 2007 roku). Najwięcej zarobić można było na złocie. Podczas gdy w grudniu 2007 roku uncja kosztowała trochę ponad 800 USD, to w kwietniu br. było to średnio prawie 1500 USD, a więc o 85% więcej. Gdyby jednak dolarowe notowania przeliczyć na złote, to stopa zwrotu wyniosłaby aż 140%, bo w ostatnich latach złoty osłabł wobec amerykańskiej waluty. Podobna stopa zwrotu możliwa była do osiągnięcia dzięki inwestycji w grunt rolny. Najnowsze dane na ten temat dostępne są za ostatni kwartał ubiegłego roku. W obrocie prywatnym za hektar gruntu rolnego trzeba było w tym okresie zapłacić średnio 26,3 tys. zł. To o 108% więcej niż pod koniec 2007 roku. Dla porównania lokaty dałyby w tym czasie zysk na poziomie prawie 23% (na podstawie danych NBP o przeciętnym oprocentowaniu lokat rocznych). W tym wyniku uwzględniono podatek od zysków kapitałowych.

W badanym okresie stratę zanotowaliby inwestorzy, którzy wybraliby mieszkania. Choć od początku roku widoczne jest w tym zakresie odbicie, to przeciętna cena mieszkania w dużym mieście spadła od końca roku 2007 do kwietnia br. o 23%. Jedynie potencjalne zyski z wynajmu mieszkania pozwoliłyby inwestorowi w badanym okresie na wyjście „ponad kreskę”. Raczej nie byłoby to możliwe w przypadku inwestora giełdowego, którego wyniki byłyby odwzorowaniem zmian notowań indeksu WIG 20. Ten od końca 2007 roku do kwietnia bieżącego straciłby około 35% zainwestowanego kapitału. Powyższe dane przedstawiają jednak tylko wyniki inwestycji poczynionych w czasie kryzysu i tylko w horyzoncie pięcioletnim.

Bartosz Turek, Katarzyna Siwek

poprzednia  

1 2

WIBOR wciąż spada

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • inwestowanie w ziemię rolną

    mrzona / 2013-06-17 00:44:19

    Inwestowanie w ziemię może być bardzo opłacalne, pod warunkiem, że ktoś się na tym zna i umie to robić. Jeżeli nie, to lepiej, moim zdaniem, skorzystać z programów inwestycyjnych, jest ich całkiem sporo. Najlepsze są te, typu Briland, w których dostajesz papier, poświadczający, że dany grunt jest Twój i oferujący do wyboru różne okresy zamknięcia inwestycji, dzięki czemu "zamrozisz pieniądze" na tak długo, jak będziesz chciał. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Inwestycja w ziemię

    Mateusz3332 / 2015-11-16 18:56:44

    Sam bardzo długo szukałem takiej powiedźmy najpewniejszej formy inwestycji i po przerobieniu lokat, funduszy inwestycyjnych i wielu innych produktów bankowych, stwierdziłem, że spróbuję swoich sił z inwestycją w ziemię. Z uwagi na to, że w tej kwestii nie miałem zbyt dużego doświadczenia, na początku poszukiwałem informacji na ten temat w sieci. Kiedy trafiłem na stronę grunttozysk.pl i stwierdziłem, że spróbuję skorzystać z oferty grupy kapitałowej SaveInvest. Pierwsza wpłata nie była wysoka, bowiem wynosiła jedynie 6000 złotych, więc mogłem sobie na nią pozwolić, a pozostałe 500 złotowe wpłaty też nie są dla mnie zbyt duże. Jestem bardzo ciekawy, jakie będą końcowe wyniki mojej inwestycji. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: