eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeEurodolar ciągle pod ważnym oporem

Eurodolar ciągle pod ważnym oporem

2013-05-27 12:35

Eurodolar ciągle pod ważnym oporem

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W ubiegłym tygodniu mogliśmy zobaczyć sporą zmienność na większości instrumentów. Taka sytuacja może sugerować wystąpienie większego ruchu w nadchodzących tygodniach. Korekta, którą zobaczyliśmy na tokijskiej giełdzie nie przeniosła się jak do tej pory za ocean, gdzie US500 zakończył tydzień nieznacznym spadkiem.

Przeczytaj także: Japoński Jen pozostaje w konsolidacji po posiedzeniu BoJ

Jednakże ciągle możemy zaobserwować podkupywanie niskich otwarć w USA, co prowadziło do kończenia sesji zdecydowanie powyżej cen otwarcia w ostatnich dniach, które spowodowane były słabszymi nastrojami w Europie oraz Japonii. Z tego też powodu mówienie o nadchodzącej korekcie na amerykańskim parkiecie może być w tym momencie przedwczesne. Szczególnie, że dane z amerykańskiej gospodarki ciągle pozytywnie zaskakują, tak jak piątkowy odczyt o zamówieniach na dobra trwałego użytku, które wzrosły m/m o 1.5% wobec prognoz wzrostu o 0.6%.

Ciekawą sytuacje można obserwować również na JPN225, gdzie po czwartkowej fazie wyprzedaży w piątek zaobserwowaliśmy nieznaczne odreagowanie. Dopóki jednak kurs ponownie nie wróci pod długoterminową linię trendu spadkowego sytuacja wydaje się być bezpieczna i należy ją interpretować jako realizację zysków, podczas trwającej już od ponad pół roku fali wzrostowej.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na słowa Haruhiko Kurody, który podczas sobotniego wystąpienia wskazywał na konieczność zaproponowania przez rząd programu reform strukturalnych zmierzających do ograniczenia długu publicznego, stwierdził również, iż nie widzi możliwości zmiany obecnej polityki monetarnej w dającej się przewidzieć przyszłości oraz, że BoJ będzie przyglądał się i nie dopuści do powstania baniek spekulacyjnych na żadnej klasie aktywów(mając w tym miejscu na myśli rynek akcji oraz obligacji), jednakże nie widzi na razie żądnych takich sygnałów. Ton przemówienia był wywarzony z tego też powodu nie zobaczyliśmy większej reakcji rynkowej, jednakże taki spokój powinien raczej wspierać scenariusz dalszego powolnego osuwania się USD/JPY oraz JPN225 w stronę czwartkowych minimów.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Z powodu ubogiego kalendarium oraz nieobecności inwestorów ze stanów zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii dzisiejszy dzień upłynie za pewne pod znakiem niewielkiej zmienności i nie przyniesie żadnych rozstrzygnięć na rynki. Warto jednak spojrzeć na EUR/USD, gdzie na wykresie dziennym możemy zaobserwować wystąpienie podwójnego szczytu w okolicach 1.30, gdzie znajdują się silne opory w postaci zniesienia Fibo oraz średniej pięćdziesięciosesyjnej. Dopóki poziom ten nie zostanie przełamany to bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz spadkowy i zejście w okolice dolnego ograniczenia trójkąta widocznego na wykresie poniżej.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Zmiana warty w Kanadzie

fot. mat. prasowe

USD/CAD, interwał

USD/CAD, interwał


W środę obecny przewodniczący Banku Kanady, Mark Carney, ogłosi swą ostatnią decyzję ws. polityki monetarnej przed transferem do Banku Anglii. Rynek nie spodziewa się radykalnych zmian w prowadzonej dotychczas polityce, w przemówieniu pojawiać się mogą natomiast komentarze odnośnie sytuacji na rynku nieruchomości.

Z dniem 1 czerwca nowym przewodniczącym Banku Kanady zostanie Stephen Polotz, kadencje sprawować będzie przez następnych siedem lat. Obserwatorzy rynków walutowych, spekulują czy przeszłość Polotz’a jako przewodniczącego EDC (ang. Export Development Canada, agenda rządowa stworzona do wspierania i finansowania kanadyjskiego exportu) oraz tło akademickie (praca doktorska z dziedziny kursów walutowych) spowodują, iż prowadzona przez niego polityka monetarna będzie celowo osłabiać „loonie”. Wiele wskazuje, iż Polotz kontynuować będzie politykę niskich stóp procentowych zapoczątkowaną przez Marka Carneya, utrzymując je na dotychczasowym poziomie co najmniej do połowy 2014 roku.

Z istotnych „market movers” wspomnieć należy o danych nt. kanadyjskiego PKB publikowanych w piątek. Prognozy sugerują, iż annualizowany PKB za pierwszy kwartał 2013 roku wyniesie 2.2%, w stosunku do poprzedniego odczytu w wysokości 0.6%. Pomimo optymistycznych prognoz ekonomiści nie spodziewają się przełamania spadkowego trendu PKB. Największym zagrożeniem dla kanadyjskiej gospodarki pozostają rosnące ceny na rynku nieruchomości podsycane są przez politykę niskich stóp procentowych, oraz wzrastające zadłużenie gospodarstw domowych.

Korekta na jenie

fot. mat. prasowe

AUD/JPY, interwał czterogodzinny

AUD/JPY, interwał czterogodzinny


Wiele wskazuje na to, iż AUD/JPY będzie pierwszą parą walutową która podda się aprecjacyjnej korekcie na jenie japońskim.

Spadki kursu dolara australijskiego do jena japońskiego wzmocnione zostaną najprawdopodobniej dodatkowo przez czynniki podkopujące siłę „aussie”. Potencjalne globalne zmniejszenie płynności (FED przebąkujący o powolnym wygaszaniu QE), ryzyko spowolnienia dynamiki wzrostu gospodarczego w Azji oraz pogorszenie się sytuacji w krajowej gospodarce są głównymi przyczynami stojącymi za obecną słabością dolara australijskiego. Obawy tyczące się przyszłości australijskiej gospodarki znalazły odzwierciedlenie w ostatnich „minutkach” opublikowanych przez RAB, które nie wykluczały możliwości dalszej obniżki stóp procentowych, jeżeli „zaszłaby taka potrzeba”.

W rzeczy samej, zarówno RBA jak i rząd Australii podkreślały, iż pogorszenie się australijskich terms of trade (tj. relatywnych cen dóbr eksportowanych do importowanych) ma negatywny wpływ na gospodarkę. Wayne Swan, Minister Skarbu Australii ostatnio podkreślił negatywny wpływ siły dolara australijskiego na krajowe przedsiębiorstwa, co jest szczególnie ciekawe w kontekście ostatnio zaobserwowanych spadków na „aussie”.

Od strony technicznej kurs AUD/JPY odbił się od długoterminowego poziomu wsparcia wyznaczonego na wysokości 97.150, w przypadku jego sforsowania spodziewać należy się dynamicznej kontynuacji trendu spadkowego.

Ostatnie wydarzenia
  • Japonia: Prezes BoJ Haruhiko Kuroda podczas sobotniego wystąpienia powiedział, iż oczekuje o rządu planu reform strukturalnych dążących do ograniczenia deficytu budżetowego oraz stwierdził, iż w przewidywalnej przyszłości nie widzi możliwości zmiany polityki monetarnej.

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP Wiosenne Święto Bankowe

USA Dzień Pamięci

JPY 01:50 Protokół z posiedzenia BoJ

EUR 08:30 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Jörg Asmussen)

EUR 18:15 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Jörg Asmussen)

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: