eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKurs USD/JPY odrabia straty

Kurs USD/JPY odrabia straty

2013-05-28 13:42

Kurs USD/JPY odrabia straty

USD/JPY, interwał 4H © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajszy dzień w związku z trwającym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii świętem państwowym, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, upłynął na rynkach finansowych spokojnie. EUR/USD wykazywał wczoraj znikomą zmienność. AUD/USD pozostawał dalej w trendzie spadkowym, zapoczątkowanym w kwietniu, choć widać już kolejne oznaki wyhamowania tego trendu. Zwiększają się szanse przejścia w konsolidację lub lekkiego odreagowania. Także Funt Brytyjski poddał się lekkiej przecenie wobec Dolara Amerykańskiego.

Przeczytaj także: Eurodolar ciągle pod ważnym oporem

Większą uwagę inwestorów przyciągnęły rynki azjatyckie. Japoński Nikkei po ustanowieniu wczoraj miesięcznych dołków, dziś z impetem zmierza na północ, odrabiając wczorajsze spadki. Towarzyszy temu powrót pary USD/JPY na ścieżkę umocnienia. Spekulacje rynkowe tłumaczą to powrotem na rynek japońskich importerów, którzy skupują USD oraz inwestorów krótkoterminowych, którzy chcą wykorzystać ostatnią korektę do zajęcia długich pozycji. Na wykresie czterogodzinowym, po okresie konsolidacji na linii wsparcia, widać wyraźne odbicie. Wymienione wsparcie było już testowane na początku kwietnia i na początku maja, przynosząc później wyraźne odreagowanie. Już wkrótce powinno okazać się, czy mechanizm ten zadziała i tym razem. Przebicie poziomu 101.1 zanegowałoby wzrostowy scenariusz. Na razie kwotowania Dolara Amerykańskiego wobec Jena napotkały opór w postaci 50-sesyjnej średniej kroczącej. Przebicie poziomu 102 powinno otworzyć drogę na kwietniowe szczyty, czyli do poziomu 103.7

fot. mat. prasowe

USD/JPY, interwał 4H

USD/JPY, interwał 4H


W kalendarzu na dzisiaj z ważniejszych danych, po południu publikacja Indeksu Cen domów przygotowywanego przez S&P/Case-Shiller oraz indeksu zaufania konsumentów w maju. Oczekiwania rynkowe zakładają wzrost indeksu do poziomu 71 pkt., z 68.1 pkt, przed miesiącem. Ważne dane z Japonii dopiero w środę w nocy. Opublikowane zostaną kwietniowe odczyty sprzedaży detalicznej. W chwilę potem odbędzie się publiczne wystąpienie szefa Banku Japonii Haruhiko Kurody. Możemy oczekiwać zatem zwiększonej zmienności na parach jenowych.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Ropa naftowa pod presją sprzedażową

fot. mat. prasowe

WTI, interwał godzinny

WTI, interwał godzinny


31 maja odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie państw Organizacji Krajów Eksportującą Ropę Naftową (OPEC) na którym ustalone zostanie docelowe dziennie wydobycie ropy naftowej.

W wyniku ostatniej korekty na rynku akcji ceny ropy naftowej znalazły się pod silną presją spadkową. Pomimo faktu, iż średnia cena koszyka ropy za kwiecień wyniosła 101.05 USD (spadek o 5.5 USD w stosunku do poprzedniego miesiąca), co ciągle zapewnia rentowość dla krajów eksportujących, wiele wskazuje, iż OPEC zamierza ogłosić zmniejszenie wydobycia do 30 mln brk dziennie (majowy raport OPEC wskazuje na wydobycie w wysokości 30.46 mln brk dziennie) w zamierzeniu spadkiem produkcji chcąc zrównoważyć spadek dziennego zapotrzebowania na ropę (wg. prognoz w drugiej połowie roku wyniesie on średnio 29.8 mln brk). Pomimo faktu, iż występuje nadwyżka podaży nad popytem, w krótki okresie nie należy spodziewać się silnej przeceny na rynku ropy, chociażby ze względu, iż powyższa informacja została już zdyskontowana przez rynek.

W kontekście zaplanowanego spotkania OPEC warto nadmienić, iż zapotrzebowanie na ropę wydobywaną przez państwa Organizacji będzie się w latach 2014/2015 sukcesywnie zmniejszać, chociażby ze względu na niezwykle silną ekspansję podarzy krajów niezrzeszonych. Obecnie dzienne zapotrzebowanie na ropę kształtuje się w granicach 89.7 mln brk, z czego około 54 mln brk zaspokajane jest przez kraje niezrzeszone w OPEC. Dodatkowo Deizani Alison-Madueke
z Ministerstwa Zasobów Ropy Naftowej przyznał w ostatnim wywiadzie, iż boom na gaz łupkowy w USA prawdopodobnie przyczyni się spadku przychodów krajów afrykańskich z tytułu eksportu ropy o 25%.

DAX ciągle wysoko w oczekiwaniu na ważniejsze impulsy

fot. mat. prasowe

DE30, interwał czterogodzinny

DE30, interwał czterogodzinny


Pomimo niedawnej konsolidacji kurs instrumentu DE30 ciągle znajduje się na rekordowych poziomach. Warto zwrócić uwagę, iż kurs utrzymuje się na długoterminowych szczytach nawet bez trwałej, pozytywnej zmiany w oczekiwaniach co do przyszłych przychodów generowanych przez spółki wchodzące w skład indeksu.

Jest to szczególnie interesujące, gdyż wspomniane oczekiwania skorygowano w dół w wyniku mieszanych wyników sezonu raportowego za pierwszy kwartał.

Spośród spółek wchodzących w skład indeksu DAX 24% zaraportowało wyniki niższe od oczekiwanych (w IV kw. 2012 było ich 21%), 31% zgodne z oczekiwaniami (33% poprzednio) a 45% osiągnęło wyniki wyższe od oczekiwanych (46% poprzednio). Spółki, których przychody okazały się przeszacowane to z reguły te, których główna działalność jest geograficznie do Europy. Inwestorzy chcący skorzystać ze wzrostów na niemieckiej giełdzie powinni wybierać akcje spółek, których zaraportowana dynamika zysków jest wyższa niż średnia dla całego rynku, oraz takie których wskaźnik ceny do wartości księgowej jest poniżej, lub stosunkowo blisko długoterminowej średniej.

W wyniku niezadowalających wyników analitycy dokonali rewizji w dół oczekiwań dla około dwóch trzecich spółek składowych indeksu. Rozdźwięk pomiędzy oceną fundamentalną spółek a wartościami indeksu DAX mógłby sugerować, iż rekordowe poziomy na których znajduje się obecnie indeks są nie do utrzymania.

Niezależnie od rozwoju sytuacji technicznej, kluczowa dla przyszłości niemieckiej giełdy może okazać się seria odczytów PMI dla krajów Strefy Euro, która zaplanowana jest na początek przyszłego tygodnia.

Ostatnie wydarzenia
  • Irak: Co najmniej 57 osób zginęło w poniedziałkowej serii zamachów w Bagdadzie. Do tej pory nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu.

Kalendarz na najbliższe godziny

CHF 08:00 Bilans handlu zagranicznego za kwiecień, prognoza 2.0 mld CHF, poprzednio 1.9 mld CHF

HUF 14:00 Decyzja ws. poziomu stóp procentowych, stopy wynoszą obecnie 4.75%

USD 15:00 Indeks cen domów za marzec, prognoza 10%, poprzednio 9.3%

USD 16:00 Indeks zaufania konsumentów – Conference Board za maj, prognoza 70.7, poprzednio 68.1

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: