BIK: co warto wiedzieć?
2013-06-03 09:05
Przeczytaj także: Scoring BIK: jak połapać się w punktach?
Jak zamówić Pakiety?
Pakiety można zamówić na stronie www.bik.pl. (klikając w przycisk „Zamów pakiet”).
Zanim zamówiony pakiet zostanie aktywowany, zostaniemy poproszeni o potwierdzenie naszej tożsamości. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa - dane kredytowe nie mogą dostać się w niepowołane ręce!
Gdy już aktywujemy swoje Konto Użytkownika i dokonamy opłaty, uzyskamy dostęp do wszystkich produktów składających się na dany pakiet.
Pakiety Monitoring i Ochrona będą ważne przez 12 miesięcy od momentu aktywacji. Na 30 dni przed zakończeniem okresu jego obowiązywania zostaniemy poinformowani o możliwości przedłużenia pakietu na kolejny rok.
fot. mat. prasowe
Opis nowej oferty dla Konsumentów
Czym jest historia kredytowa?
Historia kredytowa to „finansowy autoportret" – obraz tego, jak solidnie dana osoba reguluje swoje zobowiązania. Składają się na nią informacje, przekazywane do BIK przez banki, SKOK-i oraz instytucje finansowe udzielające kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym, w zakresie kredytów danego klienta (także jeśli występował on w roli poręczyciela), pożyczek, korzystania z kart kredytowych/debetowych oraz limitu debetowego w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.
Dlaczego warto tworzyć swój pozytywny obraz kredytobiorcy?
Pozytywna historia kredytowa to potencjalnie szybsza decyzja i lepsze warunki kredytowania. Kredytodawca analizując ryzyko kredytowe patrzy przychylniej na osobę, o której wiadomo, że do tej pory regularnie spłacała raty kredytów, niż na osobę anonimową, o której nie może znaleźć żadnych informacji. Swojej pozytywnej historii kredytowej warto więc używać jako argumentu w negocjacjach z kredytodawcą. Aby móc korzystać z tego przywileju trzeba wcześniej wyrazić zgodę na przetwarzanie informacji o uregulowanych już zobowiązaniach. Pozytywna historia kredytowa staje się tym samym poważnym atutem przy ubieganiu się o kolejne kredyty.
Brak wiedzy o historii kredytowej klientów utrudnia lub wręcz uniemożliwia bankom, SKOK-om i instytucjom finansowym udzielającym kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym, zastosowanie premii za rzetelność finansową klientów. Każdy klient, chcąc być postrzegany jako atrakcyjny uczestnik rynku finansowego powinien sam dążyć do tego, aby pozytywna historia kredytowa była dostępna dla instytucji sektora finansowego, nie tylko w trakcie, ale również po spłaceniu zobowiązania.
HISTORIA TO NAJLEPSZA REKOMENDACJA
Najkorzystniejsze dla wizerunku finansowego klientów jest terminowe regulowanie wszystkich kredytów, co jest równoznaczne z pozytywną historią kredytową w BIK.
W jakim celu warto udzielić zgody na przetwarzanie danych po spłacie kredytu?
Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych tworzymy swój profil kredytowy. Klient jest wtedy postrzegany jako atrakcyjny uczestnik rynku finansowego. Pozytywna historia spłat jego zobowiązań powinna być dostępna dla instytucji sektora finansowego w trakcie i po spłaceniu kredytu. Zwiększa się w ten sposób swoje szanse na możliwość naliczenia oceny punktowej. Żądając usunięcia, po spłacie zobowiązania, swoich danych pozytywnych oraz nie wyrażając zgody na ich przetwarzanie, klient wyzbywa się możliwości lepszego traktowania przy ubieganiu się o kolejny kredyt.
Czym jest scoring?
Scoring jest metodą punktowej oceny ryzyka kredytowego. Polega ona na określeniu wiarygodności kredytowej klienta na podstawie porównania jego profilu z profilem klientów, którzy już otrzymali kredyty.
Im bardziej profil danego klienta jest podobny do profilu klientów terminowo spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym wyższą ocenę punktową otrzyma ten klient.
Wyższa ocena punktowa oznacza większe prawdopodobieństwo, że dany klient będzie terminowo spłacał swoje kredyty.
Przeczytaj także:
Czyszczenie BIK na żądanie?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
BIK, kredyty, ocena zdolności kredytowej, lista dłużników, baza dłużników, informacje o dłużnikach, Biuro Informacji Kredytowej, spłacanie kredytu
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)