eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweInwestorzy obserwują działania Fed

Inwestorzy obserwują działania Fed

2013-06-10 09:49

Przeczytaj także: Rynek obligacji przed kłopotami?


Rynek akcji najmocniej zaczął reagować dopiero od momentu rozpoczęcia trzeciej rundy QE, a kulminację tej reakcji mamy okazję obserwować na Wall Street i głównych parkietach europejskich od kilku miesięcy. Co ciekawe, właśnie obecnie mamy do czynienia ze szczególną sytuacją, w której dynamika zmian licząc od początku QE jest niemal identyczna dla złota, ropy naftowej i S&P500 i wynosi 87-89 proc., przyjmując jako punkt odniesienia listopad 2008 r. Nieco wyższa jest w przypadku miedzi i sięga 98 proc. Charakterystyczne jest to, że tan stan zrównania dynamiki osiągnięty został wskutek spadku notowań surowców i zwyżki na giełdach. Ceny surowców zniżkują już niemal od dwóch lat w reakcji na pogarszającą się kondycję w globalnej gospodarce. Można się domyślać, że indeksy giełdowe idą w górę dyskontując już spodziewane ożywienie.

Trudno jednak w oparciu o fakt, że dynamika zmian kilku surowców i indeksów uległa zrównaniu, wyciągać wniosek, że osiągnięty został nowy punkt równowagi i ograniczenie lub zakończenie skupowania obligacji nie spowoduje większych ruchów na rynkach. Mimo, że zniżkujące ceny surowców i złota mogą wskazywać, że proces dostosowywania się do sytuacji, gdy Fed przykręci kurek z pieniędzmi trwa już od pewnego czasu, można spodziewać się, że faktyczne ograniczenie skupu obligacji spowoduje poważniejsze zmiany na rynkach, a szczególnie na giełdzie. Z pewnością zaś takie ruchy wystąpią na rynku walutowym i obligacji. Umocnienie dolara będzie skutkowało presją na spadek cen surowców, zaś rentowność papierów skarbowych pójdzie w górę. Taki ruch na rynku amerykańskich obligacji widoczny jest już od dziesięciu miesięcy i wszystko wskazuje na to, że będzie kontynuowany.

Zarówno luzowanie polityki pieniężnej w dotychczasowej formie i skali, jak i proces wycofywania się z niego, nie mają precedensu, co utrudnia precyzyjne prognozowanie sytuacji na rynkach. Jedno jest pewne. Fed nie jest zainteresowany rozchwianiem sytuacji na rynkach finansowych, będzie więc tak prowadził proces wycofywania się z nadzwyczajnych środków polityki pieniężnej, by perturbacje były jak najmniejsze. Wydaje się, że z rynkowego punktu widzenia, sytuacja do podjęcia pierwszej próby ograniczenia skupu obligacji jest obecnie niezwykle sprzyjająca. W czasie, gdy Fed myśli o zaostrzaniu polityki, działania pozostałych kluczowych banków centralnych świata, zmierzają w przeciwnym kierunku. Taki układ mógłby równoważyć negatywne skutki, jakie mogłyby wywrzeć działania amerykańskiej rezerwy federalnej.
Przeczytaj także: Fed ograniczy skup obligacji? Fed ograniczy skup obligacji?

poprzednia  

1 2

oprac. : Roman Przasnyski / Open Finance Open Finance

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: