Niskie stopy procentowe: czas na obligacje korporacyjne
2013-06-15 00:20
Gdy spadają stopy procentowe, postaw na obligacje firm © Sebastian Duda - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak wybrać obligacje korporacyjne?
Obligacje korporacyjne to dłużne papiery wartościowe emitowane przez firmy w celu pozyskania pieniędzy na sfinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych, takich jak zakup nowego magazynu, unowocześnienie hali produkcyjnej czy przejęcie firmy konkurencyjnej.- Z reguły papiery wartościowe są znacznie wyżej oprocentowane od tradycyjnych lokat. Warto jednak pamiętać, że wysokość tego parametru zależy od prestiżu, kondycji finansowej oraz stabilności firmy emitującej – wyjaśnia Jacek Kasperczyk, ekspert Comperia.pl – W przypadku małych przedsiębiorstw, prowadzących działalność w ryzykownej dziedzinie gospodarki, oprocentowanie obligacji jest wyższe i może sięgać nawet kilkunastu procent. Natomiast w firmie o ugruntowanej pozycji, parametr ten przyjmuje niższe wartości. Trzeba również pamiętać, że osoba kupująca obligacje na giełdzie, musi zapłacić prowizję maklerską, która w rzeczywistości nieco obniża rentowność inwestycji. W porównaniu z lokatami, oprocentowanie obligacji firmowych, wypada zdecydowanie lepiej.
Z analizy porównywarki Comperia.pl wynika, że średnio dla rocznego depozytu w kwocie 5 tys. złotych wynosi ono nieco ponad 2,8 proc. w skali roku, podczas gdy jeszcze rok temu było równe 4,6-4,7 proc. W przypadku obligacji takich spółek jak Getin Noble Bank, PKN Orlen czy Giełda Papierów Wartościowych, w zależności od papieru, możemy zyskać od 4,2 do 7,46 proc. odsetek.
fot. Sebastian Duda - Fotolia.com
Gdy spadają stopy procentowe, postaw na obligacje firm
Na rynku, oprócz obligacji korporacyjnych, można znaleźć więcej propozycji dostępnych dla osób fizycznych, takich jak papiery emitowane przez jednostki samorządu terytorialnego. Różnią się one między sobą m.in. wysokością oprocentowania i terminem wykupu. Jednak w przypadku wszystkich rodzajów obligacji, inwestycja obarczona jest dużo większym ryzykiem niż w przypadku lokat bankowych. Dzieje się tak dlatego, że zarówno wypłata odsetek, jak i wykup samych obligacji w dużej mierze zależy od kondycji finansowej emitenta. W najgorszym wypadku może się zdarzyć, że dane papiery nie zostaną wykupione, a ulokowane pieniądze przepadną.
- Dlatego tak istotne jest, by przed zakupem dokładnie sprawdzić stan finansów danej firmy – podsumowuje Jacek Kasperczyk – Najlepiej oczywiście decydować się na zakup obligacji spółek czy instytucji o ugruntowanej pozycji na rynku.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)