TFI: sprzedaż i umorzenia V 2013
2013-06-21 13:16
TFI: sprzedaż i umorzenia V 2013 © Magdziak Marcin - Fotolia.com
Przeczytaj także: TFI: sprzedaż i umorzenia III 2013
- Rynek funduszy inwestycyjnych posiada w tej chwili prawie wszystkie czynniki, które powinny wspierać jego wzrost: spadające stopy procentowe, polepszające się wyniki giełdy w Polsce i dużej części zagranicznych parkietów czy stabilny, ale nie bezkrytycznie optymistyczny, napływ środków od klientów.Do optymalnej sytuacji brakuje jedynie większej dywersyfikacji inwestycji. Maj pod tym względem okazał się pozytywnym wyjątkiem - mówi Marcin Dyl, Prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
fot. Magdziak Marcin - Fotolia.com
TFI: sprzedaż i umorzenia V 2013
Podobnie jak w kwietniu, także w ubiegłym miesiącu niemałą popularnością cieszyły się fundusze dłużne (+ 1,36 mld zł). Klienci przychylnie patrzyli zarówno na fundusze dłużne uniwersalne jak i te inwestujące w obligacje nieskarbowe. Warto w tym miejscu zauważyć, że dodatnia korelacja pomiędzy funduszami inwestującymi na rynku długu a tymi obracającymi środkami na rynku pieniężnym została zachowana: do tej drugiej grupy funduszy również napłynęło sporo środków, bo prawie +0,7 mld złotych. Nie jest to tyle, co w kwietniu, gdy grupa ta pozyskała ponad + 1,26 mld zł, jednak trudno w tej kategorii i tak w najbliższym czasie spodziewać się jakiegoś nagłego odwrotu klientów.
fot. mat. prasowe
Saldo nabyć i umorzeń
Tak, jak pisaliśmy miesiąc temu, napływ środków ogólnie na cały rynek, sprawia, że coraz więcej klientów zaczyna szukać wyższych zysków niż te oferowane na rynku obligacji i pieniężnym. Stąd między innymi wzrost wpłat do funduszy akcji (w tym do małych i średnich spółek, prawie + 82 mln zł). Ale może to być także przyczyna pomału rosnącego znaczenia funduszy mieszanych aktywnej alokacji, które od początku roku notują nieprzerwanie dopływ świeżej gotówki. W maju trafiło do nich kolejne +32,5 mln złotych.
fot. mat. prasowe
Saldo nabyć i umorzeń wg kategorii funduszy
W maju na ogólny obraz sytuacji na rynku funduszy inwestycyjnych nie miały większego wpływu fundusze dedykowane, których saldo wpłat i umorzeń wyniosło – 0,16 mld złotych.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)