eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweSektor bankowy w Europie: prognozy są ostrożne

Sektor bankowy w Europie: prognozy są ostrożne

2013-06-26 12:50

Sektor bankowy w Europie: prognozy są ostrożne

Ostrożny optymizm europejskich bankierów © araraadt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z Europejskiego Barometru Bankowości EY wynika, że członkowie zarządów sektora bankowego w całej Europie z ostrożnym optymizmem oceniają perspektywę sześciu następnych miesięcy. Mniej menedżerów spodziewa się konieczności pozyskania finansowania z banku centralnego i choć cięcia kosztowe wciąż mają wysoki priorytet, presja na redukcję etatów maleje. Polscy bankierzy natomiast z większym optymizmem oceniają rozwój sytuacji makroekonomicznej niż w poprzedniej edycji badania. To niektóre wnioski z trzeciej edycji Europejskiego Barometru Bankowości przygotowanego przez doradczą firmę EY.

Przeczytaj także: Polski sektor bankowy pesymistyczny

Poprawa nastrojów

W ciągu sześciu ostatnich miesięcy nastąpiła niewielka zmiana nastrojów europejskich bankierów jeśli chodzi o sytuację makroekonomiczną. Przeważa ostrożny optymizm - niemal 24% respondentów ocenia, że sytuacja ta się poprawi w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, w porównaniu z 15% z poprzedniej edycji badania (sprzed pół roku). Jeszcze lepsze są nastroje wśród polskich bankierów. 31% badanych uznało, że sytuacja makroekonomiczna polepszy się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. W poprzedniej edycji uważało tak jedynie 6% ankietowanych w Polsce.

- Wiele dotychczasowych źródeł wzrostu gospodarki wygasło. Po spowolnieniu w 2012, w obecnym roku oczekiwany jest jeszcze niższy wzrost gospodarczy. Stopniowe ożywienie jest co prawda oczekiwane w drugiej połowie bieżącego roku, ale jego siła będzie umiarkowana. Dodatkowo, sektor bankowy będzie stał przed wyzwaniem wzrastającego udziału należności zagrożonych i wojny cenowej. Słaby popyt jest niewątpliwe dużym wyzwaniem dla sektora bankowego. Zatem można mówić o optymizmie, ale nadal bardzo ostrożnym - komentuje Iwona Kozera, Partner Zarządzający Grupą Rynków Finansowych EY w Europie Środkowej i Południowej.

fot. mat. prasowe

Polska: popyt na usługi bankowości detalicznej w ciągu najbliższych 6-ciu miesięcy

Ponad połowa badanych stawia na rozwój bankowości detalicznej. Polscy bankierzy są zdania, że w najbliższym czasie klienci indywidualni wykażą największy popyt na kredyty gotówkowe (60%) i produkty depozytowe (40%).


Dalsze wsparcie krajowych banków centralnych?

45% respondentów badania jest przekonanych, że uda im się w tym roku poprawić strukturę finansowania. Mniej niż 25% banków spodziewa się skorzystać z programów finansowania oferowanych przez bank centralny, a 39% oczekuje lepszej zdolności do spłaty środków z tytułu takich programów. W Polsce 15% respondentów oczekuje, że konieczne będzie sięgnięcie po finansowanie z banku centralnego. Wynik ten również poprawił się w porównaniu z poprzednią edycją badania, wówczas prawie co trzeci ankietowany chciał sięgać po środki z banku centralnego. Alarmują jednak wciąż złe nastroje w krajach peryferyjnych i innych krajach strefy euro. 50% banków we Włoszech, 40% we Francji i 40% w Hiszpanii oczekuje, że konieczne będzie sięgnięcie po dodatkowe finansowanie z banku centralnego.

fot. mat. prasowe

Polska: popyt na usługi bankowości detalicznej w ciągu najbliższych 6-ciu miesięcy

Ponad połowa badanych stawia na rozwój bankowości detalicznej. Polscy bankierzy są zdania, że w najbliższym czasie klienci indywidualni wykażą największy popyt na kredyty gotówkowe (60%) i produkty depozytowe (40%).


- Choć banki wciąż jeszcze nie ukończyły procesów naprawczych po kryzysie finansowym, to zaczynają pojawiać się już pierwsze efekty programów restrukturyzacyjnych. W niektórych krajach, a zwłaszcza w północnej części strefy euro oraz w krajach spoza strefy euro, oczekuje się, iż będzie można w przewidywalnym czasie ograniczyć finansowanie publiczne dla banków - dodaje Iwona Kozera.

fot. mat. prasowe

Europa: popyt na usługi bankowości detalicznej w ciągu najbliższych 6-ciu miesięcy

Zmalała rozbieżność odnośnie perspektywy rozwoju rynku między Polską i Europą w odniesieniu do kredytów hipotecznych.


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: banki, sektor bankowy, polski sektor bankowy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: