Rynek walutowy: pogłębienie spadków na Funcie już dziś?
2013-06-27 12:39
GBP/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Czy korekta na Wall Street zakończy się po ogłoszeniu chińskiego QE?
Brak innych istotnych odczytów makro pozwolił podążać głównym parom walutowym zgodnie z nadanym w zeszłym tygodniu kierunkiem. Kolejne ważne poziomy wsparcia zostały przełamane zarówno przez EUR/USD, GBP/USD jak i USD/CHF, o którym pisaliśmy we wczorajszych komentarzach. Za istotne należy uznać porozumienie osiągnięte już tradycyjnie podczas nocnych obrad na szczycie Rady UE, które przyjęło szkic dyrektywy bankowej. Teraz kolejnym etapem będą negocjacje z Parlamentem Europejskim, jednakże osiągnięcie porozumienia na wczorajszym szczycie daje szanse na zakończenie prac do końca roku. Widać, że jest to czynnik zmniejszający ryzyko na rynkach co widać szczególnie po osłabiającym się od rana Franku oraz silnym Euro.Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest bogaty, jak i komentarze ze strony ważnych członków FOMC, mogą zdynamizować sytuację na wielu instrumentach, więc należy spodziewać się bardziej nerwowego przebiegu sesji niż wczoraj. Szczególnie warto dziś zwrócić uwagę na publikację Salda rachunku bieżącego w Wielkiej Brytanii, gdzie od kilku odczytów możemy zaobserwować odpływanie kapitału amerykańskiego i ewentualne potwierdzenie tej tendencji może być obok danych o PKB za I kwartał czynnikiem, który zdynamizuje osłabianie się Funta w stosunku do Dolara oraz Euro. Dla obrazu całego rynku istotniejsze będą jednak dzisiejsze dane o wnioskach o zasiłek dal bezrobotnych w USA, oraz indeks podpisanych umów kupna domów, które pokażą w jakiej kondycji znajdują się dwa kluczowe dla decyzji Fed o ograniczeniu QE czynniki, czyli rynki pracy oraz nieruchomości. Ważne będą także wystąpienia członków FOMC Williama Dudleya o 16 oraz Jerome Powella o 16.30. Szczególnie ten pierwszy może okazać się istotny, gdyż reprezentuje on gołębią frakcję w komitecie (więcej na ten temat pisaliśmy w poniedziałkowym komentarzu). Bardzo bogaty kalendarz makro, który powinien dać szeroki obraz tendencji w japońskiej gospodarce zobaczymy podczas sesji azjatyckiej, także posiadających pozycje na parach jenowych.
fot. mat. prasowe
GBP/USD, interwał dzienny
Z punktu widzenia analizy technicznej kurs GBP/USD, przełamał wczoraj ważne okolice 1.5370-80 i zatrzymał się w okolicach 1.53. Przełamanie tych okolic pod wpływem gorszych danych pozwoliłoby otworzyć drogę do 1.52 i dalej do obecnej linii trendu na 1.5080. Zamknięcie powyżej 1.5470, byłoby dopiero sygnałem, że możemy zobaczyć ponowny test ostatnich szczytów.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
Spadki na dolarze singapurskim
fot. mat. prasowe
USD/SGD, interwał dzienny
Kurs USD/SGD wystrzelił do poziomu 1.2815, startując nieznacznie poniżej zniesienia Fibonacciego (61.8%) wyznaczonego od szczytów, które kurs pary USD/SGD zdobywał po koniec 20111 roku. Po osiągnięciu poziomów nie widzianych od stycznia 2012 roku dolar singapurski odrobił część strat względem dolara amerykańskiego i obecnie ponownie testuje opór wyznaczony przez poziom Fibo 38.2%.
Obecnie kurs wytracił impet i może wejść w fazę konsolidacji, za ewentualne wsparcie (poza zniesieniami Fibo) można uznać poziom wyznaczony przez szczyty z połowy czerwca, tj. okolice 1.2611.
Od strony fundamentalnej przyszłość dolara singapurskiego jest niepewna. Z jednej strony deprecjację SGD pogłębiło wycofywanie aktywów z gospodarek wschodzących, z drugiej strony wczorajszy, gorszy od prognozowanego odczyt finalnego PKB za I kw., może spowodować, iż nadchodzące przemówienia członków głosujących FED charakteryzować się będą gołębią retoryką stwarzając pole do aprecjacji dla dolara singapurskiego.
Warto przypomnieć, iż dolar singapurski długo cieszył się opinią lokalnej bezpiecznej przystani, co może doprowadzić do umocnienia się SDG względem walut regionalnych, w tym dolara hongkońskiego. Inwestorzy posiadający pozycje w dolarze singapurskim finansowane dolarem mogą rozważyć otwarcie zamianę dolara amerykańskiego na dolara hongkońskiego poprzez kursy krzyżowe.
Złe dane to dobre dane
fot. mat. prasowe
US500, interwał czterogodzinny
Wczorajszy odczyt finalnego Produktu Krajowego Brutto w Stanach Zjednoczonych w I kw. pokazuje, iż gospodarka USA rosła w wolniejszym tempie, niż oczekiwał tego rynek.
Mimo wszystko w wyniku opublikowania danych kurs instrumentu US500, tj. kontraktu CFD na indeks S&P 500, zaczął dynamicznie piąć się do góry. Podobnie rzecz wyglądała z kursem 10 letnich obligacji rządku USA, który poszybował w górę wraz z spadającymi rentownościami.
W oczach inwestorów złe wiadomości spływające z amerykańskiej gospodarki spowodują odroczenie momentu, kiedy FED zacznie zmniejszać skalę zakupów aktywów, zapewniając inwestorom dostęp do taniego pieniądza.
Równocześnie przewodniczący FED z Minneapolis, Pan Narayana Kocherlakota (wcześniej znany głownie z tego, że w wieku 15 lat rozpoczął studia matematyczne na Princeton) stwierdził w porannym wywiadzie udzielonym CNBC, iż polityka FOMC będzie bardzo akomodacyjna nawet po zakończeniu QE3. Niedawne intensywne wahania rynków, powstałe po ostatnim komunikacie FOMC, tłumaczył faktem, iż inwestorzy przecenili skalę i prędkość ewentualnego zacieśniania polityki monetarnej przez FED.
Kocherlakota zapewnił również, iż FED dołoży starań, aby jaśniej komunikować swoje zamiary tak, aby rynki nie miały wątpliwości, co do tego, jaką politykę względem stopy funduszy federalnych będzie prowadził FOMC.
Ostatnie wydarzenia
- USA: Finalne PKB za pierwszy kwartał poniżej oczekiwań: 1.8%, prognoza 2.4%, poprzednio 0.4%
- Nowa Zelandia: Bilans handlu zagranicznego za maj X, poprzednio 157 mln NZD
Kalendarz na najbliższe godziny
EUR Szczyt Unii Europejskiej
CZK Decyzja CNB ws. poziomu stóp procentowych
PLN 09:00 Wskaźnik Wyprzedzających Koniunktury wg BIEC, poprzednia 142.2
GBP 10:30 Finalne PKB za I kw., prognoza 0.3% k/k, poprzednio -0.3%
USD 14:30 Dochody Amerykanów za maj,
prognoza 0.2%, poprzednio 0%
USD 14:30 Wydatki Amerykanów za maj, prognoza 0.3%, poprzednio -0.2%
USD 14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, prognoza 340 tys., poprzednio 354 tys.
USD 16:00 Indeks podpisanych umów kupna domów za maj, prognoza 0.5% m/m, poprzednio 0.3% m/m
USD 16:30 Wystąpienie publiczne członka zarządu Fed (Jerome Powell)
USD 18:30 Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Dennis Lockhart)
EUR 19:00 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Yves Mersch)
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)