Jaki kierunek wskażą PMI USA/Strefa EURO?
2013-07-01 11:15
EURUSD, interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek walutowy: pogłębienie spadków na Funcie już dziś?
Być może realizuje się scenariusz, o którym pisaliśmy niejednokrotnie – rynek gra pod odbicie w amerykańskiej gospodarce, bez którego decyzja o QExit byłaby niemożliwa. Na ten moment trudno jednak wyobrazić sobie ustanawianie nowych szczytów na S&P przy rosnących premiach kredytowych (wzrost kosztów finansowania dla przedsiębiorstw), Europie pogrążonej w recesji/minimalnym wzroście, a przede wszystkim przy przeobrażających się Chinach. Rentowności amerykańskich 10latek nadal utrzymują się powyżej 2.5%, a prognozy mówią o dalszych wzrostach. Co bardziej martwi rynki, a przede wszystkim inwestorów instytucjonalnych stosujących strategie carry trade, to utrzymujące się blisko swoich tegorocznych maksimów (0.93%) rentowności japońskich dziesięciolatek. Kiedy długi koniec japońskiej krzywej ponownie zacznie opadać, globalne osłabienie jena powinno przybrać na sile.Warto odnotować jedną pozycję z kalendarza w zeszłym tygodniu, a mianowicie finalny odczyt PKB w USA za pierwszy kwartał. Ostatecznie wzrost został zrewidowany w dół, z 2.4% do 1.8%. Niezaprzeczalnie, poziom wzrostu gospodarczego jest jednym z głównych wyznaczników polityki prowadzonej przez FED (co wynika zresztą z ustaw regulujących działanie Rezerwy Federalnej).
W tym tygodniu poznamy kolejne kluczowe odczyty z amerykańskiej gospodarki. Tradycyjnie w pierwszy piątek miesiąca ukażą się dane dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (tzw. Paryolle), poprzedzone środowym odczytem ADP (instytucja prywatna prognozująca zmianę zatrudnienia w USA).
W czwartek odbędzie się pierwsze posiedzenie Komitetu Polityki Monetarnej pod przewodnictwem nowego szefa BoE Marka Carneya. Nikt nie oczekuje ważnych zmian już na pierwszym posiedzeniu, ale z pewnością inwestorzy zainteresowani brytyjskim funtem dostaną wskazówki odnośnie dalszej polityki BoE. W czwartek także swoją decyzję ogłosi EBC. Ta konferencja może mieć kluczowe znaczenie dla EURUSD, ponieważ dywergencja polityki prowadzonej przez FED i EBC prawdopodobnie zostanie potwierdzona (zacieśnianie ze strony FED, luzowanie ze strony EBC).
We wtorek z kolei decyzję ogłosi Bank Rezerwy Australii i tutaj niektórzy ekonomiści twierdzą, że nastąpi obniżka stopy z 2.75% do 2.50%.
Dzisiaj poznamy odczyty wskaźników PMI dla europejskich gospodarek (w tym polskiej), a o godz. 16:00 IMS PMI dla gospodarki amerykańskiej. Jeśli obok polityki monetarnej, wyprzedzające dane makro USA/Strefa Euro nadal będą wykazywać dywergencję, eurodolar może spaść poniżej 1.30, przełamując po kolei poziomy 1.2980, 1.2890, a ostatecznie przetestować 61.8% zniesienie ostatniej fali wzrostowej (1.2682)
fot. mat. prasowe
EURUSD, interwał czterogodzinny
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
Powrót do słabego jena
Odkąd premier Japonii Shinzo Abe zadeklarował, iż wyższa inflacja będzie jednym z priorytetów jego gabinetu, rynki przeszły przez trzy fazy.
Pierwszą fazę charakteryzował sceptycyzm. Pomimo faktu, iż kurs pary USDJPY rósł wraz z oczekiwaniami, że Bank Japonii użyje kursu walutowego jako środka do osiągnięcia wyższej inflacji, dokładniejsza analiza akcji wchodzących w skład indeksu Nikkei pokazywała, iż jedynie spółki nastawione na eksport stały się beneficjentem strategii nowego premiera. W tej fazie ceny krajowych papierów wartościowych wyrażone w dolarze amerykańskim pozostały praktycznie niezmienne. Komunikat jaki wysyłał rynek był jasny: jakimikolwiek środkami nie posłużyłby się Shinzo Abe, nie uda mu się osiągnąć ani zakładanego wzrostu ani inflacji.
Drugi etap nastąpił wraz z objęciem przez Haruhiko Kurodę fotela prezesa Banku Japonii i rozpoczęciem skupu aktywów na niespotykaną wcześniej skalę – na japoński parkiecie zapanował optymizm a indeks Nikkei poszybował w górę.
Trzecia i najnowsza faza, to faza korekty: indeks Nikkei stracił około 10% wartości w przeliczeniu na dolara, a kurs USDJPY spadł z poziomu 103 jenów za dolara amerykańskiego do 94.
Wiele wskazuje na to, iż rządowi Japonii konsolidacja jena na obecnych poziomach nie jest w smak. Shinzo Abe potrzebuje słabego jena jako katalizatora do osiągnięcia zakładanych poziomów wzrostu i inflacji. Nawet jeżeli sentyment rynkowy nie ulegnie zmianie i kurs pary USDJPY nie znajdzie oparcia w zwiększonym apetycie na ryzyko, to BoJ najprawdopodobniej zmuszony będzie do zmobilizowania dodatkowych środków w celu dalszego osłabienia jena japońskiego.
fot. mat. prasowe
USDJPY, interwał dzienny
Kontynuacja deprecjacji na dolarze australijskim
Bank Rezerwy Australii (ang. Reserve Bank of Australia, RBA) podejmie we wtorek decyzję ws. poziomu stóp procentowych. Biorąc pod uwagę, iż dane marko spływające z gospodarki Australii malują obraz spowolnienia spodziewać się należy obniżki poziomu stóp procentowych o 25 punktów bazowych do poziomu 2.5%. Spodziewać się należy również kontynuacji luzowanie polityki monetarnej w drugiej połowie roku. Oczekiwania związane z obniżką stóp procentowych doprowadziły do spadku krajowych obligacji, a dalszy ich spadek może pogłębić deprecjację aussie
W swych komentarzach RBA podkreśla, iż dolar australijski jest przewartościowany. Ekonomiści RBA podają, iż aby osiągnąć poziom kursu AUDUSD odpowiadający fundamentom krajowa waluta powinna osłabić się o około 15-20% względem dolara amerykańskiego.
Przewartościowanie aussie wydaje się być w dłuższym okresie nie do utrzymania, chociażby ze względu zmniejszone zainteresowanie zagranicznych inwestorów krajowym rynkiem obligacji. Wiele również zależy od reakcji rynku na opublikowane dziś w nocy PMI dla Chin za czerwiec (więcej w ostatnich wydarzeniach).
fot. mat. prasowe
AUDUSD, interwał tygodniowy
Ponadto analitycy przewidują również jedynie skromne zwyżki w cenach metali eksportowanych przez Australię, co w połączeniu z spadkiem inwestycji w sektorze wydobywczym może przyczynić się do obniżenia australijskiego wzrostu o 0.5 punktu procentowego.
Biorąc powyższe czynniki pod uwagę można zaryzykować stwierdzenie, iż kurs pary AUDUSD kontynuować będzie podróż na południe.
Ostatnie wydarzenia
Australia: Indeks PMI dla przemysłu za czerwiec 49.6, poprzednio 47.1;
Japonia: Indeks Tankan dla przemysłu z II kw. 4, poprzednio -8; Indeks Tankan dla usług za II kw. 12, poprzednio 6
Chiny: Indeks PMI dla przemysłu za czerwiec 50.1, prognoza 48.3, poprzednio 49.2
Kalendarz na najbliższe godziny
CAD Święto narodowe
PLN 09:00 Indeks PMI dla przemysłu za czerwiec, poprzednio 48
PLN 09:00 Wskaźnik rynku pracy wg. BIEC za czerwiec, poprzednio 93.5
EUR 09:15 Wskaźnik PMI dla przemysłu w Hiszpanii za czerwiec, poprzednio 48.1
CZK 09:30 Wskaźnik PMI dla przemysłu za czerwiec, prognoza 50.2, poprzednio 50.1
EUR 09:55 Wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech za czerwiec, prognoza 48.7, poprzednio 49.4
EUR 10:00 Wskaźnik PMI dla przemysłu w Strefie Euro za czerwiec, prognoza 48.7, poprzednio 48.3
GBP 10:30 Indeks PMI dla przemysłu za czerwiec, poprzednio 51.3
USD 15:00 Indeks PMI dla przemysłu za czerwiec, prognoza 52.2, poprzednio 52.3
USD 16:00 Indeks ISM dla przemysłu za czerwiec, prognoza 50, poprzednio 49
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Dominik Rożko, Wojciech Stokowiec / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)