Kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe w I kw. 2013
2013-07-03 11:35
Stabilizacja w kredytach konsumpcyjnych © Magdziak Marcin - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kredyty konsumpcyjne w III kw. 2012
Podczas, gdy ilościowo akcja kredytowa w segmencie konsumpcyjnym w pierwszym kwartale 2013 r. była na poziomie roku poprzedniego, to licząc wartościowo była wyższa o 8,6 proc. Według ekspertów BIK oznacza to, że banki ograniczając podaż drobnych kredytów, zaktywizowały sprzedaż kredytów na większe kwoty.Styczeń to miesiąc, w którym zwykle występuje „dołek” w sprzedaży kredytów mieszkaniowych.
W pierwszym miesiącu tego roku udzielono zaledwie 16,4 tys. sztuk, a stan ten przeniósł się również na luty (14 tys. kredytów, o 20 proc. mniej niż w lutym 2012 r.). Pomimo dalszych spadków cen mieszkań i zmniejszających się stóp procentowych, marzec był na równie niskim poziomie (spadek liczby kredytów o 19 proc. r./r.).
fot. mat. prasowe
Wartość kredytów konsumpcyjnych
Jak zauważa dr Andrzej Topiński, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej, tak znaczących spadków liczby zawieranych umów kredytowych nie da się wytłumaczyć końcem programu Rodzina na Swoim. - Gdyby to była główna przyczyna, to w grudniu 2012 r. powinien był wystąpić przejściowy wzrost liczby podpisywanych umów na kredyty mieszkaniowe, tymczasem sprzedaż kredytów mieszkaniowych była wtedy niższa niż w październiku i listopadzie, choć w latach poprzednich w grudniu występowało ożywienie na rynku – komentuje. – Analiza danych pozwala znaleźć argumenty skłaniające do prognozowania jeszcze głębszych spadków w kolejnych miesiącach, ponieważ, gdyby nie Rodzina na Swoim, a zwłaszcza ogłoszenie końca tego programu, spadki te byłyby jeszcze większe – dodaje.
fot. mat. prasowe
Liczba nowych kredytów mieszkaniowych
Eksperci BIK przewidują, że roczne spadki liczby nowych umów kredytowych w 2013 r. wyniosą przynajmniej 15 proc., co oznaczałoby otwarcie w całym 2013 r. tylko około 184 tys. nowych hipotecznych rachunków kredytowych (wobec 216,5 tys. w 2012).
W raporcie znalazły się również dane na temat rachunków kartowych, gdzie podobnie jak w kredytach konsumpcyjnych widoczna jest stabilizacja. Udział rachunków aktywnych w kartach czynnych w roku 2012 i w I kwartale 2013 waha się w granicach 60-62 proc. Na początku 2011 r. banki prowadziły ponad 7,4 mln rachunków, a w końcu marca 2013 r. o milion mniej, jednak na tylko 3,9 mln z nich występowało saldo kredytowe powyżej 200 zł. Jak zauważa dr Topiński, zaledwie 3,9 mln aktywnych rachunków w 38-milionowym kraju trudno jest uznać za oznakę dojrzałości rynku kartowego.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)