eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweSpłata kredytu: jak zaoszczędzić na racie?

Spłata kredytu: jak zaoszczędzić na racie?

2013-07-05 10:56

Spłata kredytu: jak zaoszczędzić na racie?

Jak zaoszczędzić na racie kredytu? © adam88xx - Fotolia.com

Dane NBP wskazują, że Polacy mają coraz mniej pieniędzy. Powoduje to, że niejedna osoba musi nie tylko zaciskać pasa, ale czasem poratować domowy budżet pożyczką. Niewątpliwie, jednym z okresów, w których wydajemy więcej są wakacje. Jak znaleźć korzystny i tani kredyt lub obniżyć wysokość spłacanych obecnie rat? - radzą eksperci Meritum Banku.

Przeczytaj także: Możesz obniżyć raty kredytu hipotecznego

Według czerwcowych danych Narodowego Banku Polskiego w IV kwartale 2012 r. realne dochody gospodarstw domowych spadły w ujęciu rocznym o 2 proc. wobec wzrostu o 0,3 proc. w poprzednim kwartale, natomiast w całym 2012 roku obniżyły się o 0,8 proc. Eksperci NBP oceniają, że wyraźny wzrost dochodów gospodarstw domowych w pierwszej połowie br. jest mało prawdopodobny ze względu na słabszą aktywność gospodarczą w Polsce oraz pogarszającą się sytuację na rynku pracy.

Coraz więcej osób odczuwa, że zarabiane pieniądze starczają na mniej i szuka oszczędności wszędzie, gdzie to możliwe. Analizując swój budżet warto zastanowić się nad tym, jak obniżyć ratę spłacanego kredytu lub jak znaleźć tańszy kredyt, w sytuacji gdy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy.

Nie pożyczaj „na życie”

Przed zaciągnięciem kredytu warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację. Przede wszystkim należy unikać pożyczania pieniędzy na codzienne wydatki, bowiem skoro w obecnej sytuacji nie starcza „do pierwszego”, to pieniądze z kredytu pozwolą złapać jedynie krótki oddech, ale następnie będzie jeszcze trudniej, bo w domowym budżecie pojawi się kolejny wydatek - rata kredytu. Zatem pieniądze najbezpieczniej pożyczać tylko w sytuacji, gdy potrzebujemy ich na konkretny, specjalny cel, np. remont, nową pralkę, czy wyjazd na wakacje.

Przed rozmową z bankiem lub pośrednikiem kredytowym należy dokładnie policzyć, jaką kwotę potrzebujemy i jak długo chcemy spłacać kredyt. Być może wiemy już, iż za 3 lata nasz najstarszy syn będzie rozpoczynał studia w innym mieście i wówczas nasze wydatki wzrosną, więc do tego czasu powinniśmy spłacić zobowiązania.

Jeśli ktoś potrzebuje pieniędzy na zakup nowej pralki, lodówki, telewizora czy innego sprzętu RTV/AGD, może skorzystać z kredytu ratalnego, który otrzyma bezpośrednio w sklepie.

– Wiele sklepów oferuje kredyty ratalne, których koszty są zerowe, tzn. raty wynoszą dokładnie tyle samo, co cena kupowanego sprzętu podzielona przez liczbę miesięcy, w ciągu których spłacany jest kredyt – mówi Łukasz Hodorowicz, dyrektor działu sprzedaży ratalnej Meritum Banku. – Zaoferowanie tak korzystnych warunków jest możliwe dzięki specjalnym umowom zawieranym między sklepami a bankami, w których partnerzy dzielą się kosztami kredytów, bo dzięki ofercie „Raty 0 proc.” obie strony mogą zwiększyć sprzedaż – dodaje.

fot. adam88xx - Fotolia.com

Jak zaoszczędzić na racie kredytu?

Korzystnym cenowo rozwiązaniem jest zaciągnięcie w banku kredytu celowego. Jest to forma kredytu gotówkowego, gdzie klient deklaruje, iż określoną część pożyczki wyda na konkretny cel, a bank w zamian proponuje mu niższe oprocentowanie.


Pożyczasz na konkretny cel – płacisz mniej

Korzystnym cenowo rozwiązaniem jest zaciągnięcie w banku kredytu celowego. Jest to forma kredytu gotówkowego, gdzie klient deklaruje, iż określoną część pożyczki wyda na konkretny cel, a bank w zamian proponuje mu niższe oprocentowanie. Warunkiem otrzymania tańszej oferty jest przedstawienie rachunków potwierdzających, że określona część pieniędzy została wydana zgodnie z zadeklarowanym przeznaczeniem. Na przykład Meritum Bank wymaga, by na określony cel (m.in.: remont, kupno samochodu lub wakacje) przeznaczyć minimum 50 proc. pożyczanej kwoty. W zamian obniża oprocentowanie kredytu o 2 pkt. proc.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: